Z Dostála je agresivní býk. Hlídá si cukr, v Kalifornii na něj koukali jako na blázna

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
6. 5. 2024 18:10
Kajakář Josef Dostál má za sebou pětitýdenní soustředění v Kalifornii a před sebou olympijskou kvalifikaci v maďarské Szegedu. Po pohodovém pobytu v zámoří ho čeká souboj se špičkovými soupeři o letenku do Paříže. "Určitou roli bude mít i stres, ale věřím, že jedno místo stanovené pro Českou republiku se mi podaří obsadit," řekl čtyřnásobný olympijský medailista v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Kajakář Josef Dostál během rozjížďky na OH 2020.
Kajakář Josef Dostál během rozjížďky na OH 2020. | Foto: Reuters

Atmosféru olympijských her jste zažil už třikrát. Co se týče porovnání s předchozími přípravami, vstoupil jste do té letošní s nějakými změnami?

Bylo jich dokonce několik. Především s novým trenérem Pavlem Davídkem, s jinou náplní tréninků, s upraveným jídelníčkem a s novou lodí. Je červená s černými pruhy, takže si v ní připadám jako agresivní býk.

Po návratu z olympiády v Tokiu jste netajil, že po finále jste snědl skoro celou šišku loveckého salámu a že jste si po návratu do Prahy pochutnal na koprové omáčce. To jste asi v upraveném jídelníčku nenašel…

To tedy ne. Musel jsem se občas spokojit i s krupicovou kaší s oříšky. Jedl jsem ji sice už dřív, ale byla sladší. Začal jsem však pozorně hlídat hladinu cukru v krvi a můžu říci, že to má účinek. Především jsem šel s váhou dolů až na 108 kilo, jezdím rychleji, mám víc energie.

Nechybělo vám v Kalifornii, kam jezdíte skoro každý rok, české jídlo?

Vařila nám Karolína Paloudová a šlo o jakýsi mix. Občas jsem si pochutnal i na omáčce, ale vždy šlo o pestrou stravu, která mi pomáhala odstranit předchozí výkyvy v hladině cukru, které jsem měl třeba před tréninkem a po něm.

Jste vášnivý rybář. Jak jste spokojen se svým dosavadním letošním účtem?

Kdybych měl stejnou formu i na kajaku, tak bych měl určitě radost z medaile. Na rybaření jsem nezapomněl ani v Kalifornii. Vydal jsem se dokonce se svým rybářským nářadím i na turistickou pláž.

Nepřekvapil jste místní?

Lidé se tam na mě dívali jako na blázna a netajili, že takového chlapa tam ještě nikdy neviděli. A kupodivu se mi tam podařilo chytit jakéhosi okouna, na kterém jsem si večer pochutnal. Dvakrát jsem se vydal na ryby i lodí a také byl úspěšný.

Takže soustředění splnilo vaše představy?

Určitě! Je tam krásné teplé počasí, potřebné lodě, měli jsme tam kamarádský tým včetně české kuchařky, takže domácí podmínky. Celkově tedy plná spokojenost…

Proč chcete na olympiádě startovat jen v singlu?

Čtyřkajak není v programu her a v deblu se nám s Radkem Šloufem, se kterým jsme na olympiádě v Tokiu skončili třetí, po změně trati z jednoho kilometru na 500 metrů už tolik nedaří.

 

Právě se děje

Další zprávy