Manchester City smetl QPR 6:0 a poslal je do druhé ligy

10. 5. 2015 16:53
Sergio Agüero oslavuje jednu ze svých tří branek do sítě Rangers.
Sergio Agüero oslavuje jednu ze svých tří branek do sítě Rangers. | Foto: Reuters

Manchester - Fotbalisté Manchesteru City i díky hattricku Sergia Agüera deklasovali Queens Park Rangers 6:0 a odsoudili je k sestupu z anglické ligy. Argentinský útočník dal v této sezoně už 25 branek.

Loňští šampioni zvítězili počtvrté za sebou a mají na druhém místě náskok tří bodů na Arsenal, který má ale dva zápasy k dobru. Queens Park vydržel v nejvyšší soutěži stejně jako Burnley pouze jednu sezonu.

Chelsea remizovala s Liverpoolem 1:1, gólman londýnského klubu Petr Čech nebyl ani na lavičce.

Manchesteru se povedl start utkání, už ve čtvrté minutě otevřel skóre Agüero, když s míčem proběhl obranou hostů a pohotově překonal vybíhajícího brankáře Greena. V 32. minutě navýšil náskok z povedeného přímého kopu Kolarov.

Hosté výjimečně zahrozili o několik minut později, Fer však trefil břevno a Zamorovu dorážku zneškodnil gólman Hart. Po přestávce znovu úřadoval Agüero. Nejprve zužitkoval rychlý protiútok a následně proměnil penaltu. Další branky přidali Milner a Silva.

Chelsea, která si v minulém kole zajistila titul, se do vedení proti Liverpoolu dostala už v šesté minutě, když se po Fábregasově rohovém kopu hlavou prosadil kapitán Terry. Španělský záložník si připsal už 18. asistenci v sezoně.

Pozadu nezůstal ani kapitán na druhé straně, Gerrard se na konci poločasu trefil také hlavou a vyrovnal. Skóre už se nezměnilo, Chelsea neprohrála v 16. ligovém zápase za sebou.

Anglická fotbalová liga - 36. kolo:

Manchester City - QPR 6:0 (4., 50. a 65. z pen. Agüero, 32. Kolarov, 70. Milner, 87. Silva), Chelsea - Liverpool 1:1 (6. Terry - 44. Gerrard).

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).