Euro jednadvacítek vyjde na třetinu oproti hokejovému MS

ČTK ČTK
8. 6. 2015 9:02
Šampionát fotbalistů do 21 let je druhou největší reprezentační akcí pod hlavičkou UEFA a tomu odpovídá i rozpočet ve výši 143 milionů korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: FAČR

Praha - Za devět dní začne nejprestižnější fotbalový turnaj, který kdy Česká republika hostila. Šampionát fotbalistů do 21 let je druhou největší reprezentační akcí pod hlavičkou UEFA a tomu odpovídá i rozpočet ve výši 143 milionů korun.

Jde o podobnou částku, na jakou vyšlo letošní halové mistrovství Evropy atletů v pražské O2 areně. Stále je to však pouze zhruba třetina oproti nedávnému hokejovému mistrovství světa v Praze a Ostravě, které bylo ekonomicky nejnáročnější akcí od lyžařského mistrovství světa v roce 2009.

Náklady MS odrážely dražší vstupenky

Na hokejovém šampionátu však hrálo 16 týmů, tedy dvojnásobek oproti fotbalistům, a také skladba rozpočtu je zcela jiná kvůli rozdílným přístupům mezinárodních federací IIHF a UEFA.

Vysoké náklady hokejového šampionátu se promítly do cen vstupenek, které se v předprodeji pohybovaly od 1290 do 1690 korun. Díky velkému zájmu diváků na tom hokejový svaz nakonec měl zisk v řádech desítek milionů korun. Organizační výbor fotbalové mistrovství Evropy jednadvacítek počítá minimálně s vyrovnaným rozpočtem, a to i přesto, že ceny vstupenek nasadil na základní skupiny nečekaně nízko - na 100 a 200 korun.

"V rozpočtu je drobný nárůst ze 140 na 143 milionů. Může se stát, že to ještě naskočí, jelikož teď doobjednáváme řadu věcí, ale nevidím tam žádná dramata. Naše filozofie je mít vyrovnaný či mírně plusový rozpočet a nekončit ve ztrátě. Nastavení cen vstupenek na tom nic nemění," řekl šéf organizačního výboru Petr Fousek, který si dal za cíl, aby se celkem prodalo kolem 200 tisíc vstupenek. Dosavadní rekord mistrovství činí 176 tisíc.

"Zatím šlo do předprodeje 230 tisíc vstupenek a 12 z 15 utkání je téměř vyprodáno. V nejbližších dnech budou uvolněny do prodeje zbývající vstupenky vrácené od UEFA," dodal Fousek. Ze zahraničí se očekávají tisícové návštěvy ze Švédska a Dánska. Organizátoři počítají i s větším náporem fandů ze sousedního Německa, kteří se rozhodnou přijet na poslední chvíli. Ostatní země by měly mít podporu ve stovkách fanoušků.

Rozpočet kryje příjem od UEFA

Příjem ze vstupenek je v řádech jednotek milionů. Většinu rozpočtu pokrývá příjem od UEFA, která si ponechala marketingová a televizní práva. Osmi miliony se na organizaci turnaje podílí Praha, jejíž zastupitelé v březnu odsouhlasili žádost o dotaci. Přispěly také Olomoucký a Zlínský kraj. Také ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vzhledem k významu akce schválilo dotaci 30 milionů korun.

Součástí rozpočtu nejsou desítky milionů korun na rekonstrukce stadionů na Letné, v Olomouci a Uherském Hradišti. "To je jiná kapitola, na to byly použité jiné zdroje," řekl Fousek a dodal, že zrekonstruované stadiony budou znamenat přínos i po šampionátu.

Očekává se, že jednotlivým městům by měl turnaj přinést větší příjem, než kolik do něj v rámci dotací vložila. Zatímco pro Prahu příliv několika tisíc fanoušků ze zahraničí nebude výraznou změnou v průběhu hlavní turistické sezony, pro Olomouc a Uherské Hradiště půjde o událost roku.

"Jde o největší akci tohoto typu. Troufám si říci, že takto vysoce prestižní soutěž v míčových sportech se do republiky už nedostane. Očekáváme výrazný ekonomický dopad, a to hlavně u ubytovacích a stravovacích služeb," řekl olomoucký primátor Antonín Staněk. "Dorazí fanoušci z ekonomicky relativně silných zemí a předpokládáme, že nebudou šetřit," dodal.

Česko ve 130 televizích

Optimismus mu dodává zkušenost s půlmaratonem, se kterým se šampionát 20. června protne. Loni běžecký závod během jediného dne přiměl návštěvníky utratit zhruba 34 milionů korun. A fotbalový šampionát bude v Olomouci deset dní.

Fanoušky budou do obou moravských měst lákat i atraktivní fanzóny. V Uherském Hradišti vyroste na Masarykově náměstí a v Olomouci v Legionářské ulici.

Výrazným přínosem pro cestovní ruch v České republice by měla být i skutečnost, že šampionát by se měl objevit na zhruba 130 televizních kanálech po celém světě. Přímé přenosy ze všech zápasů vyrobí Česká televize a odvysílá je mimo jiné i do Malajsie, Indonésie, Brazílie či Severní Ameriky.

"Evropský fotbal táhne i na jiných kontinentech, kde vědí, že to bude opravdu špičkový fotbal. Spoty o pořadatelských městech se tak objeví po celém světě a je to famózní příležitost pro republiku se zviditelnit," dodal Fousek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy