Trpišovský: Dortmund je mašina. Myslel jsem, že záběry jejich hry jsou zrychlené

Marek Janoš Marek Janoš
1. 10. 2019 21:23
Dortmund byl pro trenéra Jindřicha Trpišovského inspirací v počátcích jeho trenérské kariéry. Teď je pro něj jedním z nejtěžších soupeřů, na které v kariéře narazil.
Jindřich Trpišovský.
Jindřich Trpišovský. | Foto: Milan Kammermayer

Trenér Slavie je dlouho velkým obdivovatelem bývalého kouče BVB Jürgena Kloppa, jehož hru včetně známého gegen-presinku důkladně studoval. Dortmund mu byl inspirací i během těžkých časů na Žižkově v počátcích jeho kariéry ve velkém fotbale.

"Mým snem bylo udělat ze Žižkova český Dortmund. V té době se vzpamatoval z největších problémů a cestou "bezejmenných" mladých hráčů, které obrovsky zhodnotil, se zase dostal nahoru. Navíc je cílevědomě dokázal nahradit. V této chvíli je ještě o spoustu kroků dál," obdivoval Trpišovský vzestup vestfálského klubu.

Německý klub je nebezpečný díky rychlým křídelníkům. Dá se očekávat, že na jedné straně nastoupí Thorgan Hazard a na druhé Jadon Sancho. Podle Trpišovského bude ale rozhodující hra vprostřed pole, odkud míří na oba rychlíky přihrávky do gólových šancí.

"Střed mají obrovsky silný. Individuálně jsou tam skvělí hráči. Ať je to Witsel, Dahoud, Reus nebo Delaney, tak přes ně Dortmund získává převahu na hřišti. Bude nesmírně důležité zvládnout hru ve středu," je si vědom Trpišovský.

Jenže právě tam ho trápí marodka. Petr Ševčík se vrátil do tréninku, ale od srpna nehrál, Ibrahim Traoré zůstává od zápasu na Interu mezi zraněnými a po letním odchodu Alexe Krále už k Josefu Hušbauerovi a Tomáši Součkovi příliš mnoho alternativ nemá. Úplně fit není ani Ladislav Takács, který post defenzivního záložníka umí zastat.

Trpišovský má před zápasem s Dortmundem směsici pocitů. "Je to noční můra i sen. Dortmund je mašina, továrna na fotbal. Je unikátní, jakým způsobem dokážou pracovat s hráči," rozplýval se trenér Slavie.

Přestože Dortmundu poslední zápasy výsledkově nevyšly, Trpišovský upozorňuje, že to nemusí být pro středeční utkání vůbec důležité. "Jsou obrovsky dominantní s míčem a nebezpeční díky rychlým hráčům v útočné fázi. V každém zápase se snaží prosadit podle své čitelné, viditelné, kvalitní šablony. Ani Brémy, Berlín, Barcelona je nepřehrály. Dortmund měl neskutečný počet šancí a možností," varoval.

Slavii čeká konfrontace s nejrychlejším celkem Bundesligy a jedním z běžecky nejrychlejších týmů světa. "Mám takový dojem, že jak hráč nezaběhne stovku pod jedenáct vteřin, tak ho nevezmou. Ptal jsem se videotechnika, jestli ty záběry nejsou zrychlené a bohužel nejsou," vtipkoval Trpišovský.

Podle něj Slavia na podobně založený tým hodně dlouho nenarazila a styl Dortmundu nelze porovnávat ani s tím, jak hraje Chelsea či Inter Milán, na které letos sešívaní v Evropě narazili. "Je to směs fotbalové vytříbenosti a obrovské rychlosti," vypichuje před důležitým utkáním.

Zápas Slavie s Dortmundem je na programu ve středu od 18:55. V Česku jej bude vysílat O2 TV Sport a sledovat jej můžete i prostřednictvím podrobného online přenosu na Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy