Tak dobrý začátek v Plzni jsem nečekal, Ligu mistrů strašně chceme, řekl Kliment

ČTK ČTK
9. 8. 2022 22:57
Plzeňský fotbalista Jan Kliment sám nečekal, že bude mít až tak povedený vstup do nového angažmá. Letní posila Viktorie potvrdila v domácí odvetě 3. předkola Ligy mistrů s Tiraspolem formu a úvodním gólem pomohla českému šampionovi k výhře 2:1 a postupu do play off o účast ve skupině.
Video: O2 TV Sport

Osmadvacetiletý útočník skóroval od červnového příchodu čtyřikrát v pěti dosavadních zápasech a je nejlepším týmovým střelcem v nové sezoně.

"Nečekal jsem, že budu mít takový začátek. Počítal jsem spíš s tím, že se do toho budu pomalu dostávat, postupně naskakovat. Pak že se to možná nějak vyvrbí a budu toho odehrávat víc a víc. Dá se říct, že jsem do toho naskočil hned zkraje a zatím to vychází. Jsem za to strašně rád. Přišel jsem nový, kluci mi strašně pomohli," řekl na tiskové konferenci Kliment.

V odvetě 3. předkola otevřel v 10. minutě skóre po povedené akci a přiťuknutí od Tomáše Chorého. "Koukal jsem na Čora (Chorého), co bude dělat. Jestli mi to sklepne, nebo mi to nechá. On pak začal couvat a držel na zádech obránce. Tak jsem se rozhodl, že si půjdu pro střelu, a padlo to tam. Gól nám strašně pomohl," pochvaloval si Kliment.

Po změně stran Tiraspol srovnal poté, co se z pokutového kopu prosadil Rasheed Akanbi, ale v 61. minutě po standardce rozhodl Jhon Mosquera. "Gól na 1:1 byl hodně nepříjemný. Bylo to bezprostředně poté, co jsme vyšli z kabiny. Byli jsme nepřipravení. Konkrétně já jsem tam prohrál souboj, po kterém se šlo do brejku," litoval Kliment.

"Nakonec jsme to zvládli dobře, (brankář) Jindra Staněk nás zase podržel. Strašně velký dík patří fanoušků, kteří nás hnali i za stavu 1:1. Dostali jsme gól, bylo to pro nás hodně těžké, strašně nám pomohli," pochvaloval si Kliment, který má na kontě pět startů za české reprezentační "áčko" z roku 2017.

Západočeši v kvalifikaci Ligy mistrů překonali druhého soupeře a k vysněnému postupu do skupiny potřebují přejít ještě přes Karabach. "V těch předkolech je každý soupeř náročný. Je asi jedno, jestli je to Karabach nebo někdo jiný. Skupina je blízko, ale zároveň strašně daleko. Bude to ten nejdůležitější dvojzápas v této sezoně. Všichni to strašně chceme a doufám, že se nám to podaří," řekl bývalý hráč Slovácka.

Postupem do play off Ligy mistrů si Západočeši v součtu za všechny položky zajistili v přepočtu téměř 300 milionů korun. "Jak pro hráče, tak pro vedení je to velmi příjemné. Je to další polštář, o který se celý klub může opřít. Jsem strašně šťastný, že my kluci na hřišti jsme k tomu pomohli," uvedl Kliment.

Od úvodního utkání 3. předkola s Tiraspolem hrají Západočeši na dva útočníky a Kliment si spolupráci s Chorým pochvaluje. "Asi nám vyhovuje víc hrát spolu, můžeme se o sebe opřít. Každý má nějaké jiné kvality. Čoro je víc do soubojů, já to víc rozbíhám. Mluvilo se o tom, že Viktorka má spíše styl na vyšší útočníky, ale když je tam Čoro, on se postará o souboje s velkými stopery. Zatím nám to funguje a jsem za to rád," dodal Kliment.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Královna americké country hudby Loretta Lynnová zemřela ve věku 90 let ve spánku.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Soud odmítl stížnost na Zemana kvůli milosti pro Baláka. Nemá pravomoc jeho rozhodnutí přezkoumat

Prezident republiky při udílení milosti vystupuje jako ústavní orgán, správní soudy proto nemají pravomoc milost přezkoumávat, anebo dokonce rušit. Nejvyšší správní soud v úterý zamítl kasační stížnost muže z Prahy, který prostřednictvím správní žaloby zpochybnil milost udělenou prezidentem Milošem Zemanem šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. 

V rozhodnutí senátu s předsedou Zdeňkem Kühnem se správní soud zabýval otázkou, zda je prezident při udělování milosti správním orgánem, a zda je tím pádem milost přezkoumatelná ve správním soudnictví. Dospěl k názoru, že nikoliv. Poukázal na to, že pravomoc k udělení milosti svěřuje prezidentovi ústava. Žádný jiný zákon ji neomezuje ani nereguluje.

"Prezident není vázán žádnými podmínkami, při jejichž splnění lze milost udělit, jeho úvaha je v tomto směru právně neomezená. Ani ten, komu má být milost udělena, nemusí splňovat žádné předpoklady," stojí v rozsudku.

Podle dokumentu prezident republiky při udílení milostí vystupuje jako ústavní orgán. Udělená milost je pak ústavním aktem a správní soudy nemají pravomoc takové akty přezkoumávat.

Nejvyšší správní soud poukázal také na starší usnesení Ústavního soudu, který v roce 2013 odmítl návrh na zrušení amnestie prezidenta Václava Klause. Uvedl tehdy, že jak hromadné amnestie, tak individuální milosti nepodléhají soudnímu přezkumu a nabízí se pouze politická odpovědnost prezidenta. Teoretickou výjimkou jsou "situace mimořádně extrémní".

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Slovinsko schválilo manželství i adopce pro homosexuální páry

Slovinský parlament v úterý schválil zákon, který stejnopohlavním párům umožní vstup do manželství a adopci dětí. Uvedla to slovinská agentura STA. V červenci ústavní soud zrušil jako diskriminační ustanovení zákona, podle kterého byly sňatky a adopce možné pouze u heterosexuálních párů. Soudci dali parlamentu šest měsíců na to, aby zákon upravil způsobem, který by byl v souladu s rozsudkem.

Zákon podpořilo 48 zákonodárců z vládní středolevicové koalice. Proti byli naopak zákonodárci z pravicových stran. Poslanci ze Slovinské demokratické strany (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši tvrdili, že kromě manželství a adopcí měli homosexuálové v zemi stejná práva jako heterosexuálové. Křesťanští demokraté označili zákon za experiment, který připraví děti o otce a matku. Před parlamentem se shromáždili odpůrci zákona, uvedla televize RTV Slovenija.

Ústavní soud o věci rozhodoval na základě stížnosti dvou homosexuálních párů, které v souvislosti s uzavřením manželství a žádostí o adopci neuspěly u soudů nižší instance. Ústavní soudci napsali, že jejich rozhodnutí neubírá na důležitosti tradičnímu manželství. V roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů Slovinci odmítli v referendu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministryně životního prostředí Hubáčková předala rezignaci premiéru Fialovi

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) v úterý předala svou rezignaci premiérovi Petru Fialovi (ODS). Hubáčkovou má ve funkci nahradit lidovecký místopředseda Petr Hladík.

Hubáčková rezignaci oznámila ze zdravotních důvodů v pondělí. Řekla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Fiala by měl rezignaci a zároveň Hladíkovu nominaci v dohledné době doručit prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlava státu podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky přislíbila, že i s ohledem na předsednictví provede výměnu v čele ministerstva rychle.

Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Hubáčkovou připravoval ekologickou část programu koalice Spolu a za agendu životního prostředí zodpovídal v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy