Komentář: VAR jako zbraň. Sudí zničili sen Slavie o Lize mistrů drastickým verdiktem

Jiří Škuba Jiří Škuba
1. 10. 2020 10:01
Přínosný nástroj ve špatných rukou. Rozhodčí Damir Skomina a Massimiliano Irrati v utkání čtvrtého předkola fotbalové Ligy mistrů mezi Midtjyllandem a Slavií odhalili temnou stranu VAR.
Damir Skomina | Video: O2 TV Sport

Ano, můžeme si tisíckrát opakovat, že Slavia si čtvrté předkolo Ligy mistrů s Midtjyllandem projela sama. Ať už nervózním výkonem v domácím zápase, ať už pasivní hrou ve druhém poločase odvety. Nebo sebevražedným Traorého odkopem před odpískanou penaltou. Či tím, že opory v čele se Stanciem nebo Masopustem se prostě nepotkaly s formou…

Emoce stranou, pokaždé to bude pravda.

Přesto přese všechno červeno-bílí sahali po postupu do Ligy mistrů. Cestu ke stamilionům jim ovšem až drastickým způsobem zatarasili hlavní rozhodčí Damir Skomina a jeho videoasistent Massimiliano Irrati.

I to je fakt.

Středeční večer v dánském Herningu odhalil temnou stranu VAR. Video může v případě zájmu poskytnout vhodné střelivo a slovinsko-italský tandem ho našel. Zcela jistě podvědomě, ale našel. Hodit vidle do celého předkola, ovlivnit důležitý zápas o stamiliony korun na základě nevídaně banálního provinění, to už chce mít pořádný kus odhodlání.

Skandální je pak skutečnost, že se Skomina ani neobtěžoval prohlédnout si Kolářův "přešlap" při prvním penaltovém pokusu na videu. Přitom mu muselo být jasné, jak nesmírnou odpovědnost na sebe svým rozhodnutím bere.

Byť jeho verdikt postrádal minimum citlivosti a logiky, penalta se opakovala v souladu s pravidly; Kolář na čáře opravdu nestál. O pár čísel, ale nestál. Pokud ovšem připustíme možnost náhlého záchvatu pedantství obou arbitrů, pak se měla o několik minut později kopat penalta i na druhé straně: přidržení Kuchty za dres bylo o mnoho flagrantnějším porušením pravidel, přestože útočník svůj pád přifilmoval.

Videorozhodčí Irrati se nyní jistojistě zařadí do party proklínaných italských sudích, kterou symbolizuje holá hlava dnes už legendárního Pierluigiho Coliny. Patří do ní i Domenico Messina, jenž se neuznaným gólem v Istanbulu v roce 2003 postaral o vyřazení Slavie z osmifinále tehdejšího Poháru UEFA a jemuž pak ještě dlouho chodily "vřelé" pozdravy od fanoušků z Prahy.

Každopádně Slavia tentokrát neměla vůbec dopustit, aby ji rozhodčí měli šanci takto fatálně poškodit. Rozdýchávat vyřazení zostřené pocitem křivdy bude o to bolestnější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy