Komentář: VAR jako zbraň. Sudí zničili sen Slavie o Lize mistrů drastickým verdiktem

Jiří Škuba Jiří Škuba
1. 10. 2020 10:01
Přínosný nástroj ve špatných rukou. Rozhodčí Damir Skomina a Massimiliano Irrati v utkání čtvrtého předkola fotbalové Ligy mistrů mezi Midtjyllandem a Slavií odhalili temnou stranu VAR.
Damir Skomina | Video: O2 TV Sport

Ano, můžeme si tisíckrát opakovat, že Slavia si čtvrté předkolo Ligy mistrů s Midtjyllandem projela sama. Ať už nervózním výkonem v domácím zápase, ať už pasivní hrou ve druhém poločase odvety. Nebo sebevražedným Traorého odkopem před odpískanou penaltou. Či tím, že opory v čele se Stanciem nebo Masopustem se prostě nepotkaly s formou…

Emoce stranou, pokaždé to bude pravda.

Přesto přese všechno červeno-bílí sahali po postupu do Ligy mistrů. Cestu ke stamilionům jim ovšem až drastickým způsobem zatarasili hlavní rozhodčí Damir Skomina a jeho videoasistent Massimiliano Irrati.

I to je fakt.

Středeční večer v dánském Herningu odhalil temnou stranu VAR. Video může v případě zájmu poskytnout vhodné střelivo a slovinsko-italský tandem ho našel. Zcela jistě podvědomě, ale našel. Hodit vidle do celého předkola, ovlivnit důležitý zápas o stamiliony korun na základě nevídaně banálního provinění, to už chce mít pořádný kus odhodlání.

Skandální je pak skutečnost, že se Skomina ani neobtěžoval prohlédnout si Kolářův "přešlap" při prvním penaltovém pokusu na videu. Přitom mu muselo být jasné, jak nesmírnou odpovědnost na sebe svým rozhodnutím bere.

Byť jeho verdikt postrádal minimum citlivosti a logiky, penalta se opakovala v souladu s pravidly; Kolář na čáře opravdu nestál. O pár čísel, ale nestál. Pokud ovšem připustíme možnost náhlého záchvatu pedantství obou arbitrů, pak se měla o několik minut později kopat penalta i na druhé straně: přidržení Kuchty za dres bylo o mnoho flagrantnějším porušením pravidel, přestože útočník svůj pád přifilmoval.

Videorozhodčí Irrati se nyní jistojistě zařadí do party proklínaných italských sudích, kterou symbolizuje holá hlava dnes už legendárního Pierluigiho Coliny. Patří do ní i Domenico Messina, jenž se neuznaným gólem v Istanbulu v roce 2003 postaral o vyřazení Slavie z osmifinále tehdejšího Poháru UEFA a jemuž pak ještě dlouho chodily "vřelé" pozdravy od fanoušků z Prahy.

Každopádně Slavia tentokrát neměla vůbec dopustit, aby ji rozhodčí měli šanci takto fatálně poškodit. Rozdýchávat vyřazení zostřené pocitem křivdy bude o to bolestnější.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 56,87 milionu hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,32 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,32 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý na tiskové konferenci Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy