Liberec a Boleslav vyhrály i podruhé

ČTK
5. 8. 2006 21:01
Praha - Stejně jako v uplynulé sezoně patří i po neúplném 2. kole první dvě příčky tabulky fotbalové ligy Liberci a Mladé Boleslavi.

Oba účastníci třetího předkola Ligy mistrů si sobotu připsali druhé výhry v ročníku a mají v čele šest bodů.

Liberec zvládl generálku před Spartakem

Fotbalistům Liberce se povedla generálka před středečním zahajovacím soubojem se Spartakem Moskva v třetím předkole Ligy mistrů. Úřadující mistři české ligy dnes na domácím hřišti zdolali Baník Ostrava 2:0, když si vlastní branku nejprve vstřelil Hoffmann a v 74. minutě vítězství Slovanu pojistil kapitán Zápotočný.

Liberec si tak po minulé výhře v Českých Budějovicích připsal další tříbodový zisk. Naopak Ostrava po nezdaru se Slavií má na svém kontě další prohru a stále také nulu na kontě vstřelených branek.

Baník v Liberci toužil odčinit pondělní domácí porážku v prvním ligovém utkání se Slavií a také na severu Čech se vytasil s ofenzivním pojetím. Ostravané navíc měli Slovanu co oplácet, protože v posledních čtyřech vzájemných zápasech odešli třikrát poraženi.

Už v třetí minutě zahrozil střelou z 20 metrů defenzivní záložník Staněk, ale jeho rána prosvištěla nad břevnem. Vzápětí se na domácí branku z levé strany hrnul Tomašák, který také nemířil přesně.

Pak se začali osmělovat i domácí, jenže proti kompaktní obraně Ostravy se dlouho nemohli prosadit. V 13. minutě liberečtí fotbalisté marně žádali pokutový kop po zákroku Besty na Pospěcha, pak se tentýž útočník ocitl ve výhodné pozici deset metrů před bránou, ale vystřelil ukvapeně mimo.

Slovan se dočkal až šest minut před přestávkou. Po rychlé akci z levé strany se k pohotové ráně dostal mladý útočník Blažek, gólman Raška vyrazil míč jenom před Frejlacha a po jeho hlavičce a následném odrazu od ostravského beka Hoffmanna míč doskákal těsně za brankovou čáru.

Ostrava mohla kontrovat ještě na konci první půle: útočník Střihavka se protáhl kolem domácích stoperů a proti jeho pokusu se vytáhl brankář Čech.

Střihavka dělal domácím bekům největší starosti. Hned po návratu z kabin se tlačil do další šance a až těsně před zakončením jej se štěstím stačili zablokovat Zápotočný s Košťálem.

Liberečtí se v chladném a deštivém večeru ale neuchýlili pouze k urputnému bránění. Po hodině hry mohl náskok pojistit ostrou ranou Hodúr, vzápětí se k nebezpečné hlavičce z malého vápna dostal kapitán Zápotočný.

Pro Liberec byla šťastná až 74. minuta. Diváci na stadionu nejprve při debutu v libereckém dresu bouřlivě přivítali novou kostarickou akvizici Parkse a hned vzápětí slavili gól.

Na roh střídajícího Papouška naskočil Zápotočný a míč se po jeho razantní hlavičce odrazil od tyče do brány. Domácí stoper se tak proti Baníku trefil v třetím utkání po sobě.

Zlomení Ostravané takřka rezignovali na závěrečný nápor, přesto ještě tři minuty před koncem mohli zápas zdramatizovat. Parks na vlastní polovině ztratil míč, jenže střídajícího Mičolu při jeho úniku vychytal Čech, který jeho střelu vytlačil na břevno. Baník tak symbolicky korunoval své trápení v úvodu ligy.

Naopak Liberečtí dohrávali v euforii. V poslední minutě nejprve zakončil své sólo střelou těsně vedle Parks, další nový hráč na trávníku Matula pak ještě nechal vyniknout při těžkém zákroku Rašku.

FC Slovan Liberec - FC Baník Ostrava 2:0 (1:0)
Branky:
39. Frejlach, 74. Zápotočný. Rozhodčí: Příhoda - Zlámal, Tauber. ŽK: Košťál, Janů - Staněk, Tomašák, Magera, Klimpl. Diváci: 6814.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů - Frejlach (62. Papoušek), Bílek, Hodúr, Pudil (83. Matula) - Blažek (74. Parks), Pospěch. Trenér: Lavička.
Ostrava: Raška - Marek, Neuwirth (79. Lukeš), Besta, Hoffmann - Varadi (71. Mičola), Klimpl, Staněk (46. Magera), Slončík, Tomašák - Střihavka. Trenér: Večeřa.

Oslabená Boleslav uspěla na hřišti Slovácka

I bez šesti hráčů základní sestavy, kteří se podíleli ve středu na postupu do třetího předkola Ligy mistrů, zvítězili fotbalisté Mladé Boleslavi v Uherském Hradišti nad Slováckem 2:0. Vedoucí branku dnešního utkání druhého kola nejvyšší soutěže vstřelil už v 7. minutě Kysela, druhou přidal minutu před koncem zápasu Riegel.

Kvůli úspoře sil před středečním duelem s Galatasarayem Istanbul zvolili fotbalisté Mladé Boleslavi na cestu do Uherského Hradiště letecký speciál.

Navíc trenér Dušan Uhrin nechal na lavičce odpočívat opory brankáře Kučeru, obránce Víta, středopolaře Vaculíka s Matějovským a útočníka Pecku. Střelec Kulič zůstal doma, neboť se stal ráno otcem syna a dostal prostor k oslavám.

Slovácko ve stejné sestavě jako při vítězné premiéře ve Zlíně začalo podle útočných not. Už ve 2. minutě prověřil brankáře Millera z trestného kopu Vozábal, o dvě minuty později měl boleslavský brankář problém s Vránovou hlavičkou.

Boleslav počáteční nápor Slovácka ale rychle eliminovala. V sedmé minutě hned z prvního vážnějšího přímočarého protiútoku si pohrál s domácí obranou Holub a z jeho přihrávky překonal Drobisze přesnou střelou k tyči Kysela.

Po inkasovaném gólu z projevu Slovácka vyprchala iniciativa, všechny útočné pokusy končily na důrazných zadácích soupeře. Po čtvrt hodině hry se zranil domácí Malár, kterého nahradil Róth a snažil se tvrdě zakončovat levačkou. I jeho pokusům však chyběla přesnost. Nejblíže k vyrovnání měl ve 25. minutě Ivana, jehož střela z otočky z levé strany mířila těsně vedle.

Trenér Uhrin vsadil hlavně na trpělivost. Boleslav vyčkávala na chyby soupeře a nabídky k bleskovým brejkům. Jeden předvedl Abrahám, jenž ve 35. minutě patičkou přistrčil Kyselovi a po jeho centru hlavičkoval Sedláček nad branku. Těsně před koncem poločasu se blýskl sólem Poláček, jeho ránu z dálky stačil Drobisz krýt.

Slovácko vsadilo po změně stran na nátlakovou hru, která mu vynesla převahu, střelecké akce si ale domácí vypracovali převážně po standardních situacích z trestných kopů. V 54. minutě muselo trenéru Uhrinovi zatrnout, když obránce Brezinský, jenž už viděl žlutou kartu, srazil zezadu pronikajícího Vránu.

Rozhodčí Kocián však naštěstí pro mladoboleslavský tým nenašel odvahu vytáhnout druhou žlutou kartu a Brezinského vyloučit.

Z následného trestného kopu Vozábal trefil břevno a odražený míč Ineman zbrkle hlavičkoval vedle. Největší možnost k vyrovnání měl po centru střídajícího Mareše v 73. minutě Vrána, jenž trefil z bezprostřední blízkosti brankáře Millera.

V závěru domácím viditelně ubývaly síly a hosté převzali režii koncovky zápasu do svých rukou. V 84. minutě ještě únik Poláčka stačil brankář Drobisz s námahou krýt. Minutu před koncem však aktivní Poláček unikl po levé straně, našel volného Riegla a ten technickou střelou přidal druhý gól.

1. FC Slovácko - FK Mladá Boleslav 0:2 (0:1)
Branky:
7. Kysela, 89. Riegel. Rozhodčí: Kocián - Večeřa, Gallo. ŽK: Vozábal - Brezinský, Palát. Diváci: 5300.
Slovácko: Drobisz - Němčický, Rajnoch, Šuškavčevič, Ineman - Malár (16. Róth), Görner, Vozábal, Malcharek (71. Mareš) - Ivana, Vrána (82. Honka). Trenér: Plíšek.
Mladá Boleslav: Miller - Ševinský, Rolko, Brezinský, Palát - Kysela (64. Vaculík), M. Abrahám, Riegel, Poláček - Holub (76. Pecka), Sedláček (90. Matějovský). Trenér: Uhrin.

1. Liberec 2 2 0 0 4:0 6
2. Mladá Boleslav 2 2 0 0 4:1 6
3. Slavia 1 1 0 0 2:0 3
4. Slovácko 2 1 0 1 2:3 3
5. Jablonec 1 0 1 0 2:2 1
. Most 1 0 1 0 2:2 1