Kubíček: Fanoušci se nám smějí, to se musí změnit

Jiří Šidliák
18. 4. 2008 13:00
Místopředseda ČMFS si jednání v parlamentu pochvaloval
Přerušení utkání využil i fanoušek, který přelezl na hřiště, popadl rohový praporek a přebehl s ním až do středu hrací plochy.
Přerušení utkání využil i fanoušek, který přelezl na hřiště, popadl rohový praporek a přebehl s ním až do středu hrací plochy. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fotbal bez násilí, k jakému došlo během nedávného derby Slavie se Spartou. Taková je vize funkcionářů, kteří o ní jednali s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem.

Šéf zákonodárců a vedení ČMFS si ve čtvrtek měli vyjasnit pohled obou stran na problém výtržníků na fotbalových stadionech a případné změně legislativy potřebné k jejich potrestání.

"Byla to velmi kvalitní, odborná debata. Bohužel se jí ale neúčastnili místopředsedové Košťál ani Vacek," litoval absence svých kolegů v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jiří Kubíček, druhý místopředseda svazu.

Čtěte také: Slavia zná svůj trest za derby. Dvě uzavřené tribuny

Před čtvrtečním zasedáním výkonného výboru jste se jako vedení ČMFS setkali se šéfem Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem. Jak jednání probíhalo?
Byla to velmi pěkná, kvalitní, odborná debata mě a předsedy Pavla Mokrého s předsedou Poslanecké sněmovny parlamentu. Bohužel se jí ale nezúčastnil člověk zodpovědný na ČMFS za ligu Jaroslav Vacek ani další místopředseda Vlastimil Košťál. Takové jednání nechápu.

Předpokládám ale, že z jednání byli omluveni?
Prý se omluvili, ale vzhledem k tomu, že pouhé dvě hodiny po jednání ve Sněmovně se oba dostavili na zasedání výkonného výboru, je to přinejmenším podivné. Když jsem jel z parlamentu nahoru na Strahov, předjel mne pan Košťál, stáhl okénko a smál se. Jasně tak dával najevo, že na takové schůzky nechodí. Asi je to pro něho pod úroveň.

Pojďme zpět k tématu. Na čem jste se s Miloslavem Vlčkem domluvili?
Myslím si, že jsme tam řešili přesně to, co potřebují ligové kluby, tzn. problémového diváka jednak identifikovat, moci ho zkontrolovat už u vchodu, a hlavně, když naruší pořádek, aby proti němu hned na stadionu mohlo být vzneseno obvinění za spáchaný přestupek či trestný čin.

My apelujeme na poslance, aby nám nějakou drobnou změnou v zákonné normě, která v tuto chvíli platí, umožnili vhodnější zásah proti výtržníkům. Ten divák se nám jinak směje.

Čtěte také: Boj hooligans: 26 zatčených, statisícové škody

Říkáte "drobnou změnou", v čem by měla spočívat?
Ideální by bylo, kdyby poslanci uměli dát do zákona větu, že ten, kdo úmyslně vstoupí na hrací plochu, dopouští se trestného činu. V případě, že se tohoto dopustil, bude tento člověk řádně evidován při utkáních, která ten klub hraje. Bude se muset někde hlásit apod.

Takže zhruba stejný model, jaký uplatnili v Anglii?
Ano, přesně tak. Když problémoví diváci budou mít zakázaný vstup na stadiony, nebude pak už s monitoringem a s tím, že je nebezpečný stadion problém, protože to dělá pár lidí.

Domluvili jste se na nějakém dalším jednání?
Ano, další schůzka by měla být po Euru. Do té doby pan Vlček v Poslanecké sněmovně osloví všechny komise a výbory, aby byl pak záměr sportu podán k projednání jednotně a netříštil se třeba dalšími legislativními návrhy vlády.

Ono se nakonec ukázalo, že některé zákony se ani měnit nemusí a bude do nich stačit přidat třeba jen jednu větu. Něco podobného je, jak jsme snad deset let bojovali o to, aby se na fotbale mohlo prodávat pivo desítka místo osmičky.

Povídejte...
Zákonem tehdy bylo nařízeno, silnější pivo se nesmí prodávat. Přitom je jasné, že když na vesnicích lidé přijdou na fotbal, patří k tomu koupit si pivo a párek. Snad deset let jsme bojovali o to, aby se to změnilo. Nakonec se to zhruba před čtyřmi lety podařilo. Teď je situace obdobná, my prostě potřebujeme ochránit ty kluby a dát jim větší pravomoce zasáhnout proti nekázni diváků.

 

Právě se děje

Další zprávy