Boj hooligans: 26 zatčených, statisícové škody

31. 3. 2008 22:02
Sparťané se pokoušeli dostat na stadion násilím
Tak to vypadalo v pondělí při derby na Strahově
Tak to vypadalo v pondělí při derby na Strahově | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Rizikový zápas, to bylo z hlediska bezpečnosti pražské derby mezi Slavií a Spartou. Pondělní souboj o čelo tabulky provázela řada nepokojů, o které se v ochozech strahovského stadionu postarali příznivci obou týmů.

Utkání přineslo emotivní momenty na hřišti, ale především v hledišti. Rozhodčí Franěk vytáhl jednu červenou kartu a padly dvě branky, po nichž skončilo střetnutí odvěkých rivalů remízou 1:1. Jenže spíše se sledoval jen dým, rvačky a vytrhané sedačky.

"Celkem bylo kvůli tomuto fotbalovému zápasu zadrženo 26 fanoušků. Čtrnáct z nich bylo předvedeno po incidentech z druhého poločasu, zbylých dvanáct ještě před zahájením duelu," řekla Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Iva Knolová. Ze zadržených příznivců jich bylo 21 obviněno.

Scény, které se na vyprodaném stadionu naskytly oku nezaujatého diváka, mohly vypadat jako z akčního filmu. Policejní a další bezpečnostní složky mnohokrát vnikly do sektorů domácích i hostů, aby zpacifikovaly nebezpečné jedince.

"Policie zasahovala naprosto adekvátně dané situaci. Příslušníci museli vstoupit do kotle, aby tyto osoby mohli předvést. Navíc máme vše zdokumentováno a je dost pravděpodobné, že další výtržníci budou v dalších dnech předvedeni," vysvětlila Knolová.

Sparťané se pokoušeli dostat na Strahov násilím

Už během první půle došlo k tomu, čeho se pořádající klub obával.

První vážnější incident se odehrál v 32. minutě, kdy ze sparťanského tábora v hledišti začaly létat na plochu sedačky. Klid vydržel do 61. minuty. Po tom, co vstřelila Slavia úvodní gól, se výtržnosti opakovaly. Jen s tím rozdílem, že tentokráte byli v hlavní roli fanoušci domácího celku.

Čtěte více: Demolice Strahova? Slavia se před derby bojí fanoušků

A o chvíli později musel rozhodčí zápas přerušit. Nepokoje se rozšířily do obou sektorů, které byly vyhrazeny pro nejtvrdší jádro fanoušků. Řádění, kdy létaly dělbuchy, světlice a znovu sedačky, neustávalo.

"Škody na stadionu nejsou ještě přesně vyčísleny. Jedná se o oba sektory - jak sparťanský, tak i slávistický. Škoda určitě půjde do statisíců," řekl pro Aktuálně.cz mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

K otázce, zda považuje zásah policie jako adekvátní, se však nechtěl vyjadřovat a vysvětlil, že vše bude teprve posouzeno.

Hrát se poté začalo znovu po sedmi minutách. Situace se po zásahu policie přece jen zklidnila a zápas tedy nebyl předčasně ukončen. Po jeho skončení oddělila policie obě skupiny příznivů, ti letenští museli vytrvat v ochozech, jako první odešli slávisté.

Největší problémy tak zřejmě nastaly těsně před samotným začátkem utkání.

"Fanoušci Sparty použili proti policii pyrotechniku, házeli na zasahující jednotky především zápalné lahve. Důvodem byla jejich snaha dostat se na stadion, ačkoliv neměli vstupenku," uzavřela mluvčí pražské policie Iva Knolová.