Kostarika je ve čtvrtfinále, přežila řeckou přesilovku

30. 6. 2014 0:57
Čtvrté osmifinále světového šampionátu musel rozhodnout až dramatický penaltový rozstřel.
Kostarická euforie po rozhodující penaltě.
Kostarická euforie po rozhodující penaltě. | Foto: Reuters

Recife - Největší překvapení světového šampionátu ve fotbale stále žije. Národní tým Kostariky po vyřazení Anglie a Itálie poslal z brazilského turnaje domů další evropský tým.

Dramatické osmifinále proti Řecku rozhodl až nervydrásající penaltový rozstřel. V normální hrací době se zrodila remíza 1:1. Krátce po změně stran se trefil za Kostariku Bryan Ruiz, Řekové vyrovnali až v nastaveném čase díky stoperu Sokratisovi.

Kostarika hrála od 67. minuty o deseti, když byl po druhé žluté kartě vyloučen Duarte. Řekové však proti oslabenému a unavenému soupeři nedokázali v prodloužení zápas rozhodnout. Ve čtvrtfinále se Kostarika utká s Nizozemskem.

Zápas začal hodně zvolna, Řekové se snažili hodně napadat rozehrávku Kostariky, která držela míč většinu času. První slibnou ránu prezentoval Bolaňos po dobré práci Campbela, ale přestřelil řeckou branku.

Středoameričané poté čelili několika atakům ale zachránil je hvizd sudího po ofsajdech soupeře. Největší šanci prvního poločasu měl Salpingidis, který si naběhl na centr k zadní tyč a z voleje pálil, jenže brankář Navas vykopl míč reflexivně nohou.

Duarte se nechal vykartovat

Po přestávce nejprve ze standardní situace zahrozil hlavou Samaras, ale trefil stojícího gólmana. V 52. minutě už se měnilo skóre ale na druhé straně. Bolaňos nabil na střelu zpoza vápna Ruizovi a ten placírkou hodně pomalou ranou poslal Kostariku do vedení.

Jenže necelou čtvrthodinu poté přišla pro středoamerický tým pohroma v podobě druhé žluté karty pro Duarteho. Řekové poté Kostariku zamkli na její polovině, ale vyrovnání se dočkali až v nastaveném čase. Gekas pálil z otočky do Navase, ale ten vyrazil jen k nohám Papastathopulose, který se z dorážky nemýlil.

Prodloužení se rovně neslo v duchu řeckého tlaku, Kostarika již nestačila se silami, jenže neuspěl Gekas ani Christodulopulos. Velkou šanci měl v druhé patnáctiminutovce Mitroglu, ale na malém vápně ho vychytal Navas. Utkání tedy musely rozhodnout penalty.

V nich byly oba týmy až do stavu třetí série obě strany bezchybné. Čtvrtou načal Campbell umístěnou ranou levačkou, ale Gekase už vychytal Navas. Umaňa poté proměnil postupový mečbol a Kostarika dál žije fotbalovou senzaci.

Mistrovství světa ve fotbale - osmifinále:

Kostarika - Řecko 1:1 (1:1, 0:0), na penalty 5:3

Branky: 52. Ruíz - 90.+1 Papastathopulos. Penalty proměnili: Borges, Ruíz, G. González, Campbell, Umaňa - Mitroglu, Christodulopulos, Cholevas. Neproměnil: Gekas. Rozhodčí: Williams - Cream, Anaz (všichni Austr.). ŽK: Duarte, Tejeda, Ruíz, Granados, Navas - Samaris, Manolas. ČK: 66. Duarte. Diváci: 41.242.

Kostarika: Navas - Gamboa (77. Acosta), Duarte, G. González, Umaňa, Díaz - Ruíz, Borges, Tejeda (66. Cubero), Bolaňos (83. Brenes) - Campbell. Trenér: Pinto.

Řecko: Karzenis - Torosidis, Manolas, Papastathopulos, Cholevas - Samaris (58. Mitroglu) - Salpingidis (69. Gekas), Karagunis, Maniatis (78. Katsuranis), Christodulopulos - Samaras. Trenér: Santos.