"Komedie na hlavě" po jamajsku. Kadeřníkovi z Londýna prochází rukama největší hvězdy

Sport Sport
18. 12. 2018 15:41
Jméno Sheldona Edwardse fanouškům sportu většinou nic neřekne. A to přesto, že pracuje s největšími hvězdami fotbalu i s fenomenálním atletem Usainem Boltem. Výsledek jeho činnosti vidíte na jejich hlavách. Jamajský kadeřník, který se usadil v Londýně, se totiž stará o jejich účesy. A překvapí vás, co všechno jsou sportovní celebrity kvůli nim ochotné udělat...
Sheldon Edwards se svým nejprominentnějším klientem, fenomenálním atletem Usainem Boltem.
Sheldon Edwards se svým nejprominentnějším klientem, fenomenálním atletem Usainem Boltem. | Foto: Instagram

Edwards se začal živit jako kadeřník v roce 1998, kdy se s maminkou a bratrem přestěhovali z rodné Jamajky do Anglie. Jeho otec měl sice na Jamajce malé holičství, Sheldon byl však vyloženě samouk. Osudový okamžik pro něho přišel v roce 2010.

Přes "kamaráda svého kamaráda" se totiž seznámil s Mousou Dembélém, tehdy hráčem Fulhamu. Ten se stal jeho prvním významným klientem. "Přijel jsem do Mousova domu, abych ho ostříhal. Pak jsem se vrátil do kadeřnictví a měl fotky jeho účesu v mobilu. Samozřejmě jsem se vytahoval, byl jsem hrozně nadšený," líčil Edwards anglickému deníku The Sun.

Mousa Dembélé byl prvním fotbalovým klientem Sheldona Edwardse:

View this post on Instagram

Ready for the game thanks to @shelldstylist

A post shared by Mousa Dembele (@mousadembele) on

"Ukazoval jsem ty fotky zákazníkům a oni říkali: Wow, ten sestřih je tak ostrý. A já říkal: Jasně, je to ostrý, je to jako HD televize. Když se pak zákazníci vraceli, požadovali: Udělejte mi ten samý HD střih, jako měl Mousa," prozradil jamajský kadeřník, jak se zrodila jeho obchodní značka HD Cutz (cut = sestřih).

Pak už šlo všechno ráz na ráz. Hvězdní fotbalisté si o Edwardsových schopnostech řekli mezi sebou a prominentních klientů rychle přibývalo. "Je to otázka budování sítě kontaktů," říká Edwards. "Díky Raheemovi Sterlingovi jsem získal osm nebo devět hráčů Manchesteru City. Díky Rüdigerovi sedm nebo osm borců Chelsea," zmiňuje opory anglických velkoklubů.

A tak "komedie na hlavách", jak by to nejspíš nazvali Milan Brabec s Ivanem Horníkem v policejních odposleších, proslavených divadelní hrou Ivánku, kamaráde v podání Jiřího Lábuse a Petra Čtvrtníčka, vytváří třeba Gabrielu Jesusovi nebo Willianovi. Zákazníky ale Edwards rychle získal po celé Evropě. Proto čas od času sedne do letadla s kufříkem svých kadeřnických potřeb a míří do Německa nebo Itálie za svými klienty.

Pořádně napilno pak měl před letošním světovým šampionátem v Rusku. Svoji oficínu rozbalil přímo na základnách týmů v dějišti mistrovství. Jeden den stříhal borce Německa, pak přejel za Angličany, Švýcary, Belgičany, Nigerijci, Senegalci… 

A když viděli, jak se jejich spoluhráči nechávají stříhat, hlásili se noví a noví zájemci. "Jak jednou někam vstrčíte nohu, už se vám otevírají další dveře samy. Důvěra pro hráče znamená moc," tvrdí Edwards.

S řadou fotbalistů už nemá jen klientský vztah, dávno přerostl v přátelský, až rodinný. Platí to třeba o extravagantním záložníkovi Radjovi Nainggolanovi. "Zrovna pro něho je vzhled hodně důležitý. Když jsme se potkali, právě hledal někoho, kdo by se mu staral o vizáž. Stal jsem se jeho osobním kadeřníkem," vypráví Edwards. "Když teď přijedu do Itálie, jsem známý jako Nainggolanův holič, každý na letišti mě zná. Můžu kdykoliv zůstat v jeho domě, grilovat s jeho rodinou a dětmi," popisuje.

S belgickým reprezentantem má také jednu pozoruhodnou historku. "Měl podepsat smlouvu s Interem Milán, jenže prohlásil: Mám hrozné vlasy a můj kadeřník je v Rusku. Uzavřeme to, až přijede," prozrazuje Edwards nezvyklé okolnosti Nainggolanova přestupu z AS Řím. "Přiletěl jsem, na balkoně jsem ho ostříhal a on to odjel podepsat," směje se.

Radja Nainggolan byl ochoten pózovat s dresem Interu až poté, co ho Edwards patřičně zkrášlil:

View this post on Instagram

Welcome NiNja 🔵⚫💙 #welcomeninja #inter

A post shared by Radja Nainggolan (@radjanainggolan.4) on

Dnes provozuje Edwards řetězec salonů pod značkou HD Cutz, v nichž na stěnách visí zarámované dresy hvězdných klientů včetně podepsaného trikotu šampionů z Manchesteru City. Nejslavnějším esem v Edwardsově portfoliu je však atlet. Jeho krajan a osminásobný olympijský vítěz Usain Bolt.

"To bylo něco, co jsem si vždycky přál dělat," zasní se Edwards. Byl zrovna na večeři s jamajskou oporou Leverkusenu Leonem Baileym, když se potkali s krajanem a zpěvákem reggae Chrisem Martinem. A ten jim prozradil, že Bolt shání kadeřníka.

Slovo dalo slovo a Bolt měl na sobě Edwardsovu pláštěnku. "Podíval jsem se na jeho vlasy a pomyslel si: Bude milovat to, co mu vytvořím. Risknul jsem, že raději než to, co po mně chce, udělám účes, co podle mě potřebuje," vypráví kadeřník.

"Když jsem skončil, Usain se obrátil na svou přítelkyni a prohlásil: Kde se, sakra, tenhle kluk vzal?" usmívá se Edwards. "Ještě nikdy nebral úpravu svých vlasů tak vážně," zakončuje spokojeně.

 

Právě se děje

Další zprávy