Klíč od Prahy Slavia nevydá, slibuje Trunda. Do rozpočtu shání 150 milionů a Rihannu rád oželí

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 3. 2016 6:15
Rozhovor s Davidem Trundou, generálním ředitelem Slavie, nejen o derby. Ale také o sponzorech, rozpočtu, návštěvě čínského prezidenta i budoucnosti stadionu.
David Trunda, ředitel Slavie, věří, že sen o návratu do pohárové Evropy klub naplní. On mezitím pracuje na tom, aby se naplnil rozpočet
David Trunda, ředitel Slavie, věří, že sen o návratu do pohárové Evropy klub naplní. On mezitím pracuje na tom, aby se naplnil rozpočet | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Derby na Spartě je magnet, který teď poutá absolutní pozornost slávistických fanoušků. I generální ředitel klubu David Trunda dobře ví, že nedělní výsledek z Letné může hodně napovědět o tom, jestli se červenobílým splní sen o návratu do pohárové Evropy.

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz ale hovoří otevřeně o mnoha dalších tématech ze zákulisí klubu. Třeba o problematice sponzoringu a práci na sestavování rozpočtu, se kterým ve Slavii počítají na úrovni 150 milionů korun. Řeč ale přišla i na chystanou pražskou návštěvu čínského prezidenta, která je zejména pro jednoho z akcionářů fotbalové Slavie z pochopitelných důvodů velmi důležitá.

Začít musíme u sportu a ligového áčka. Devět kol před koncem soutěže ztrácí Slavia v tabulce na čtvrtou příčku, která dává absolutní jistotu evropských pohárů, tři body. A  v neděli ji čeká derby na Spartě. Jak danou situaci hodnotíte?

"Rádi bychom bojovali o poháry a bylo by perfektní si tento cíl splnit. Teď na tu metu průběžně ztrácíme tři body, musíme se s tím umět vyrovnat. V zimě se náš tým v přípravě prezentoval herním stylem, který perfektně zapadal do našich představ. V lize nám některé zápasy vyšly líp, jiné méně, máme tu ale spoustu nových hráčů, kteří se teprve adaptují na život v Praze i nároky Slavie. V zásadě lze ale říct, že s vývojem jsem spokojen, byť pochopitelně, vždycky se dá hrát líp. Dalším důležitým krůčkem na naší cestě bude, věřme, vítězství na Spartě.  Klíč od Prahy, který jsme od primátorky obdrželi za výhru v podzimním derby, rozhodně rivalovi nemíníme vydat!"

Je pochopitelné, že vzýváte optimistický scénář. Co když to ale dopadne opačně, Slavia v derby podlehne a třeba Liberci, který spolu s vámi a Mladou Boleslaví bojuje o dvě jistá evropská místa, se v neděli podaří porazit Plzeň? Co pak?

"Je to fotbal, musíme být připraveni na všechno. Kdybychom snad teď ztratili, museli bychom v závěru sezony zapnout na ještě větší obrátky, ke své už teď stoprocentní práci by potom všichni museli ještě nějaká další procenta výkonu přidat - a zabojovat. Já ovšem věřím, že na Spartě vyhrajeme, už proto, že derby má specifický náboj. A naši fanoušci, kteří Slavii povzbuzují ve všech zápasech, doma i venku, by si výhru zasloužili. Chtěli bychom jim udělat radost."

Řebíčkovu éru mohl řešit jen prodej

Z ligy může vést do evropských pohárů i pátá příčka. Ovšem jen tehdy, když Mol Cup vyhraje někdo z ligové Top 4. Nekomplikuje vám v tomto ohledu plány v lize se ztrácející, ale v poháru stále ambiciózní Jablonec? Předpokládám, že jeho další jízdě v Mol Cupu asi příliš nefandíte...

"Já fandím jenom Slavii. Pochopitelně, že i výsledky dalších zápasů jsou pro nás zajímavé, protože nás mohou přiblížit k našemu cíli. Ale základ je koncentrovat se na vlastní práci."

Máte na léto připravenou strategii pro dvě varianty? S poháry a bez pohárů?

"Organizace systému celého chodu klubu počítá s oběma variantami."

Co myslíte, podnítila  by účast Slavie v pohárové Evropě ještě větší zájem sponzorů?

"Už jen samotná změna v akcionářské struktuře, příchod pana Šimáněho a čínského akcionáře CEFC, to vše vytvořilo příběh návratu velké a silné Slavie, který je pro řadu našich obchodních partnerů velmi atraktivní. Nabízíme tradici, slavnou historii i obrovskou fanouškovskou základnu, to vše jsou atributy, které jsou na marketingovém trhu velmi atraktivní. Partnerům nabízíme pětiletou koncepci našeho postupného rozvoje. A účast v evropských pohárech je její nedílnou součástí."

Zinkasujete od vašich stávajících sponzorů bonusy, pokud se evropský cíl podaří naplnit?

"Ano, někteří z našich partnerů ve smlouvách takovou klauzuli mají."

A přilákaly by evropské poháry ještě širší portfolio sponzorů?

"Já v to pevně věřím. Firmy, které mají zájem vstoupit do slávistické rodiny, pozveme obvykle na zápas. A když vidí atmosféru, kterou rozdmýchá až třináct tisíc fanoušků, co přišli třeba na předposlední domácí zápas, kulisa je strhne - a pak můžeme začít jednat."

Jako generální ředitel jste působil ve Slavii už v závěru éry, kdy klub vlastnil Aleš Řebíček. Lze ta dvě období srovnat? Třeba v otázce podpory sponzorů?

"Je to velký rozdíl. S Alešem (Řebíčkem) jsem prošel i tím obdobím insolvence, a když jsem viděl, jak to tu funguje, bylo mi jasné, že jediná cesta je připravit klub k prodeji. Naštěstí jsem měl tu možnost potkat pana Šimáněho, který se stal akcionářem a především prezidentem klubu. A musím říct, že si v té roli nedokážu představit nikoho lepšího. Projevuje enormní zájem o dění ve Slavii, je součástí jejího každodenního života. V kontaktu jsme prakticky neustále, je v záležitostech Slavie velmi aktivní a jeho role je tu opravdu neoddiskutovatelná, stěžejní a naprosto zásadní."

Cílem je naplnit rozpočet 150 miliony

A když se vrátíme k těm sponzorům... Čínská skupina CEFC, která je zároveň spolumajitelem klubu, přispívá tuším sponzorskou částkou 100 milionů korun na tři roky, že?

"Ano, je to 35 milionů ročně, takže to odpovídá. Když jste se ptal na ty nové sponzory, jež Slavia získala či získává, rádi bychom se dostali k tomu, že by nám právě nově přicházející partneři pomohli tak 40 - 50 miliony. Abychom se pak v celkovém ročním rozpočtu dostali ke 150 milionům korun. Naším cílem je, abychom se ke 30. červnu právě k tomuto číslu dopracovali."

Když už je řeč o čínském spoluvlastníkovi CEFC... Platí stále, že by se Slavia mohla v létě vydat na turnaj do Číny?

"Taková varianta by pro nás byla velmi zajímavá a vítaná. V létě chceme rozhodně zopakovat úspěšné kondiční soustředění týmu v Rakousku. Pokud bude možnost odcestovat do Číny, budeme rádi, ale nic konkrétního v té věci dojednáno není, je to opravdu celé ve stadiu úvahy."

Postup do evropských pohárů by vám ale vstup do soutěžní sezony významně uspíšil. Zejména případný start už ve druhém předkole Evropské ligy by asi čínskému turné způsobil termínový problém, ne?

"Přesně tak. Samozřejmě budeme vycházet z reálné situace."

Chystaná návštěva čínského prezidenta vyjde termínově zrovna na reprezentační přestávku. Uvítáte ho přesto v Edenu?

"Byla by to pro nás pochopitelně velká čest. V souvislosti s jeho návštěvou pořádáme turnaj pro děti do 11 a 12 let Slavia International Cup. Zúčastní se ho naši malí fotbalisté, Sparta, Juventus, týmy Šanghaje, Pekingu... Věříme pevně, že se zahájení turnaje zúčastní zástupci čínské strany i čeští představitelé. "

Možná přijde i prezident

A čínský prezident Si Ťin-pching?

"Jeho účast zatím není potvrzena, ale pochopitelně by nás velmi potěšila. Třicátého března se v Edenu hraje také čtvrtfinále Ligy mistryň mezi slávistkami a týmem Olympique Lyon, i tam by byla příležitost ho uvítat. A o den později se dokončí ten velký mládežnický turnaj."

Co říkáte informacím, že CEFC hodlá navýšit podíl v J&T Finance Group? Právě k aktivitám spojeným s písmenky J&T měl přinejmenším historicky vždy velmi blízko i Daniel Křetínský, potažmo tedy i Sparta...

"Samozřejmě to sledujeme v rámci licenčního řízení. Je to důležitá věc. Byli jsme ovšem ubezpečeni, že v otázce poměrového vlastnictví, které právě licenční řízení zkoumá, je vše v pořádku. Pro nás je samozřejmě důležité, aby Slavia mohla fungovat a zároveň aby byl náš generální partner spokojen. Pokud má opravdu obchodní záměr navýšit svůj akcionářský podíl v J&T, nezbývá než popřát mu hodně štěstí."

V souvislosti s příchodem CEFC řešila Slavia ještě jednu nezvyklou situaci, když kvůli němu měnila generálního partnera, jehož logo předtím nosila na dresech.

"Ano, byla to trochu nestandardní situace. Společnost CEFC projevila zájem stát se generálním partnerem klubu. A proto jsme vstoupili do jednání s Fortunou. Nakonec jsme po delších rozhovorech došli k dohodě, že Fortuna ustoupí do pozice nižšího partnera a snížila se v souvislosti s tím i vizibilita jejího loga, například na dresu. Jsme teď s Fortunou domluveni na spolupráci do konce roku. Další jednání v tomto (sázkařském) segmentu vedeme, registrujeme i zájem dalších možných partnerů a věřím, že je Slavia zaujme."

Když už jsme u sponzorů, na fanouškovských fórech se objevily dotazy, kam se poděla společnost Cuoni Group, kterou Slavia koncem října prezentovala jako jednoho ze svých hlavních partnerů. Její logo se však vytratilo, proč?

"Měli jsme s nimi dohodu, oni její podmínky nedodrželi, tak jsme spolupráci ukončili."

Takže nezaplatili?

"Nesplnili i další věci, třeba v souvislosti s naším dětským projektem. To se ve světě marketingu stává, že se dohodnete, partnera odprezentujete, ale když se pak věci vyplývající ze smlouvy neplní, tak se to partnerství přeruší."

Důvěryhodnost společnosti Lyoness, dalšího partnera Slavie, zase zpochybnil ve sněmovně poslanec Petr Bendl (ODS). Co vy na to?

"Názor pana poslance nesdílím. Lyoness je partner spojený s Rapidem Vídeň, hokejisty Slovanu Bratislava, jde o titulárního partnera rakouského golfového turnaje série European Tour. Pro nás je Lyoness velmi dobrý partner, který vždy plní přesně to, co bylo dohodnuto."

"Klokanům" nezávidí, musí řešit koncerty

Sledujete situaci sousedů z Bohemians? Jednání o prodeji Ďolíčku do městských rukou se táhnou. A současný vlastník stadionu zatím klubu nedal nájemní smlouvu pro příští soutěžní ročník. Mohli by "Klokani" skončit opět v Edenu?

"Vím, že už to tady jednou bylo. Tu situaci samozřejmě sledujeme pozorně. I vzhledem k tomu, že bychom byli rádi, aby Praha 10 letos rozdělila dotace do sportu spravedlivěji, než tomu bylo dříve. Co se týče Ďolíčku, situace Bohemians je jistě nezáviděníhodná. Já vím jedno, a to že do Edenu patří Slavia, to je jasné. Jestli by se tu třeba dočasně měli opět objevit Bohemians, na to nemám vyhraněný názor. Každopádně my jako klub bychom pro Bohemians v takových případných jednáních nebyli partnerem. O tom by museli jednat s vlastníky Eden Areny."

Mimochodem, blíží se prosluněnější měsíce a s nimi období koncertů. Nezkomplikují vám v Edenu vaši fotbalovou práci?

"S původně plánovaným koncertem Rihanny, který by kolidoval s ligovým zápasem, to nakonec dopadlo pro nás dobře. Tu show přesunuli tuším do O2 Areny. Nějaké koncerty v Edenu budou, třeba Lucie, ale snad se s tím organizačně nějak vyrovnáme."

Jak se vyvíjejí jednání s vlastníky Eden Areny?

"Jsme blízko dohodě o nové nájemní smlouvě, která bude funkční a výhodná pro obě strany. Ladíme detaily."

Je zároveň živá i varianta, o níž opakovaně hovořil zejména Jaroslav Tvrdík, prezident CEFC Europe, že by stadion akcionáři Slavie koupili?

"Ta situace se vyvíjí...."

Místo dovětku: Shodou okolností se k tematice poslední otázky vyjádřil ve středu na Twitteru zástupce CEFC ve vedení Slavie Jaroslav Tvrdík. Nejprve napsal:

A posléze ještě upřesnil:

Jak už deník Aktuálně.cz dříve informoval, v případě, že se stadion dostane pod vlastnickou kontrolu CEFC či akcionářů Slavie, má Jaroslav Tvrdík v plánu provést přestavbu stadionu a rozšíření jeho kapacity (více zde). A chtěl by ho pak nabídnout FAČR pro utkání české fotbalové reprezentace.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 41 minutami

Izraelci a Libanonci se sešli k mimořádným rozhovorům o námořní hranici

Představitelé Izraele a Libanonu se ve středu sešli k druhému kolu nepřímých rozhovorů o sporné námořní hranici, která pravděpodobně prochází plynovým ložiskem. S odvoláním na sdělení izraelského ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters.

Jednání, v nichž prostředníka dělají Spojené státy, se uskutečnilo na základně prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v Nakúře. Mise byla zřízena v roce 1978 a zajišťuje nárazníkovou zónu na izraelsko-libanonské hranici. První kolo rozhovorů trvalo zhruba hodinu a uskutečnilo se 14. října na stejném místě.

Izraelské ministerstvo energetiky dnes uvedlo, že cílem je "dospět k dohodě o demarkaci námořní hranice… v tom smyslu, aby bylo možné v oblasti těžit přírodní zdroje".

Izrael a Libanon neudržují diplomatické vztahy a jsou technicky dlouhodobě ve válečném stavu. Oba státy si nárokují zhruba 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako svou výlučnou ekonomickou zónu. Spojené státy ve sporu podle AP dělají prostředníka více než deset let. Teprve tento měsíc však obě strany konfliktu přistoupily na formát jednání pod záštitou USA.

Vývoj se odehrává na pozadí prohlubující se libanonské ekonomické krize, která je označována za nejhorší v novodobých dějinách státu. Libanon doufá, že mu naleziště ropy a plynu v jeho teritoriálních vodách pomohou splatit obří dluh, který z něj činí jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Izrael již rozvinul těžbu zemního plynu z vrtů ve svých vodách a produkuje dostatek suroviny pro domácí spotřebu i pro export do sousedního Egypta a Jordánska.

Obě strany zdůrazňují, že rozhovory jsou technického rázu a nepředstavují mírový proces.

před 1 hodinou

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 1 hodinou

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

před 1 hodinou

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy