Téměř každý Čech vlastnící televizní příjmač tu scénu musel vidět. Běžela dvaadvacátá sekunda duelu anglické Premier League mezi Readingem a Chelsea, gólman londýnských Blues jde k zemi a získává míč pod kontrolu, o zlomek vteřiny později míří koleno dotírajícího Hunta na hlavu českého gólmana.
Pro Petra Čecha v tom okamžiku skončil nejen zápas, ale možná i celá sezona. A co víc, v následujících okamžicích je v ohrožení i jeho život. Jedni tvrdí: "Hunt to udělal úmyslně," druzí: "Nešťastná náhoda vyplývající ze hry." Sám hříšník se dušuje, že šlo o neúmyslný střet a Čechovi zaslal omluvný dopis.
"Když se chcete vyhnout brankáři, tak se jej snažíte přeskočit a nesnižujte těžiště, tak jak to udělal Hunt. Navíc Čech už měl míč pod kontrolou. Ale necítím se být oprávněný tuto situaci hodnotit, hráč mohl třeba lehce podklouznout nebo něco podobného," soudí trenér Jiří Kotrba.
Hráči, trenéři i fanoušci dali následně najevo nespokojenost se současným stavem ve fotbale, kdy přibývají ošklivá zranění po zákeřných zákrocích. Ty se nevyhýbají ani gólmanům.
"Útoky na brankáře přibývají a hráčům nic nestojí v cestě, aby je udeřili loktem nebo něčím jiným. Není to náhoda, že za tři měsíce máme v Anglii už čtyři vážné úrazy gólmanů," řekl pro deník Daily Mirror trenér Arsenalu Arséne Wenger.
Vedle Čecha a jeho kolegy z Chelsea Carla Cudiciniho, kteří v sobotu skončili v nemocnici s poraněními hlavy, jsou po tvrdých střetech dlouhodobě mimo hru také Shay Given z Newcastlu se zraněným břichem a Mark Schwarzer z Middlesbrough se zlomenou lícní kostí.
Proč se "dojíždějí" gólmani?
Negativní trend vzrůstajícího počtu zranění poznala i česká reprezentace, která se kvůli zdravotním problémům za poslední dva roky prakticky nesešla kompletní. Takhle vážné zranění u reprezentačního gólmana je však v českém táboře novinkou.
Infobox
- Drogba věnoval gól Čechovi. A nejen jemu
- Hunt nebude za zákrok na Čecha trestán
- Čech už chodí. Bude sledovat Chelsea
- Terry: Pohled na Čecha byl hrozný
- Brankář Čech se cítí lépe. Těší se domů
- Chraňte více brankáře, volají trenéři
- Čechovi voperovali do hlavy dvě destičky
- Blažek: Huntův zákrok se nedá omluvit
- Čechovi je lépe, ale otazníky zůstávají
- Čech se hned na začátku zápasu zranil
Brankáři jsou na tom sice co do frekvence úrazů lépe než hráči v poli, ale charakter jejich zákroků je pro zranění hlavy mnohem nebezpečnější.
"V takových případech, jaký se stal Petrovi, se gólman vlastně nemůže bránit, hlavu má u země a čelí rozběhnutému útočníkovi. Brankář prostě musí do toho rizika jít," myslí si Kotrba.
Každé reakci předchází akce a i častější nefér zákroky mají nějakou příčinu. Konkurence mezi hráči se neustále zvyšuje, obzvlášť v Anglii, a fotbalisté se snaží na sebe upozornit. Nečekaně vybojovaný míč v souboji s gólmanem, může být jeden ze způsobů.
"Závažnost zápasů roste, ve hře jsou velké peníze a tlak ze strany trenérů, fanoušků a funkcionářů je větší a větší," přemítá trenér Kotrba.
"Atakující hráč řeší situace ve zlomku vteřiny. Někdy si řekne, že zahraje brankáři víc do těla a on třeba míč upustí. Tím ale v žádném případě nechci omlouvat Huntův zákrok," pokračuje kouč.
Trenéři v některých případech navíc sami své svěřence nabádají k hraní "do těla" na určité typy fotbalistů.
"Někdy svěřencům připomínáme, na koho je třeba jít agresivněji, ale samozřejmě v rámci pravidel. Například Markovi Kuličovi nebo Lukáši Zelenkovi podobný styl hry vůbec nesedí, naopak třeba Karla Poborského agresivnější napadání spíše nabudí," prozrazuje Kotrba.
Podle něho už je pak na zkušenosti jedince a jeho schopnostech vyhodnotit situaci a míru rizika, jak se v dané situaci zachová. Trenér Chelsea Mourinho poukazoval na fakt, že pětadvacetiletý Hunt je teprve rok profesionálem a nemá smysl pro odpovědnost.
"Pravda je, že ti mladí kolikrát ani neví, jak některé zákroky bolí. Starší hráč se většinou zachová jinak," glosuje Kotrba.
Anglie tvrdá, ale fair
V Anglii a na britských ostrovech vůbec je fotbal pověstný větším důrazem a agresivitou, jedním dechem se však dodává: "v rámci fair-play". Častější dotírání útočníků na brankáře, než je tomu na kontinentální Evropě, není výjikou.
"Byl jsem tam se Spartou a se Žižkovem a mému týmu vždy trvalo nějaký čas, než si na ten způsob zvykl. Bylo to tvrdé, ale ne unfair. Zákroky šly většinou zepředu," vzpomíná Jiří Kotrba. Stejnou zkušenost si přivezla česká reprezentace z nedávného zápasu v Irsku.
Provinilec Hunt se stal nyní v Anglii lovnou zvěří. Jeho likvidační zákrok na brankáře Chelsea je propírán v tamních médiích ze všech stran.
S rozčileným trenérem Chelsea Mourinem tentokrát souhlasil i jeho rival z Arsenalu Arséne Wenger. Ten prohlásil, že brankáři mohou brzy na hřišti umírat, pokud je rozhodčí nebudou před podobnými útoky víc chránit.
Fotbal je však kontaktní hra a zkratům, jaký předvedl Hunt, zřejmě nebude nikdy možné předejít.
"K takovým zákrokům docházelo i za mé hráčské kariéry a nevěřím, že se dají vymýtit. Pokud se však prokáže, že se Hunt mohl Čechovi vyhnout a místo toho jej úmyslně zranil, zaslouží si exemplární potrestání. Když hráč něco takového udělá, musí nést následky," uzavírá trenér Jiří Kotrba.
V brance nalezli smrt
Petr Čech byl po střetu s Huntem v ohrožení života, ale naštěstí se zdá, že z nejhoršího je venku. Fotbalová historie však pamatuje i případy, které pro muže v brankovišti znamenaly smrt. A to nejen pro gólmany, ale i pro útočníka. Tragickou kuriozitou je usmrcení gólmana bleskem.
Pro současný fotbal může být varující fakt, že na následky souboje v brankovišti zemřeli v posledních pěti letech tři fotbalisté.
5. září 1931- Třiadvacetiletý skotský brankář Celtiku Glasgow John Thompson zemřel na frakturu lebky, kterou utrpěl v zápase s konkurenčními Rangers.
22. září 1984 - Rána bleskem v průběhu fotbalového zápasu usmrtila nizozemského brankáře Erika Jongbloeda z klubu DWS.
18. srpna 2001- Třiadvacetiletý ukrajinský brankář CSKA Moskva Sergej Perchun podlehl po deseti dnech zraněním hlavy, která utrpěl při srážce s protihráčem v utkání první ruské ligy.
7. listopadu 2003 - Po dvou dnech v komatu podlehl dvaatřicetiletý brankář celku Greifensee Ret Gafner krvácení do mozku, které jej postihlo po střetu s protihráčem v zápasu druhé švýcarské ligy.
5. prosince 2004 - Během finálového zápasu indického Poháru federace zkolaboval čtyřiadvacetiletý Brazilec Cristian De Lima Junior poté, co se střetl s brankářem soupeře. Po převozu do nemocnice zemřel.