24. 6. 2010 22:21
S Nizozemci postupují dál Japonci, Dánsko vypadlo
Endo dává gól z přímého kopu do sítě Dánska
Endo dává gól z přímého kopu do sítě Dánska | Foto: Reuters

Johannesburg - I ve skupině E je všechno rozhodnuto. Nizozemce doprovodí do osmifinále Japonsko, které v přímém souboji o postup zdolalo Dánsko 3:1.

Nizozemci porazili v posledním utkání Kamerun 2:1 a v dalším, už vyřazovacím zápase je čekají Slováci. Japonsko si zahraje s vítězem skupiny F Paraguayí.

Žádné velké drama se v zápase Japonsko - Dánsko moc dlouho nekonalo. Japonci se ukázali jako skvělý exekutoři přímých kopů. Nejprve Honda v 17. minutě, po něm pak ve 30. minutě Endo poslali míč za záda brankáře Sörensena.

Čtěte dále:

Pro Hondu to byl už druhý zásah na tomto šampionátu.

Jiskru naděje ještě vykřesal devět minut před koncem veterán Tomasson, který díky pohotové dorážce přeci jen zužitkoval pokutový kop, ale i tak museli Dánové vstřelit v tu chvíli dvě branky.

To se jim nepodařilo, navíc ještě v samotném závěru inkasovali, když pronikl do jejich pokutového území znovu Honda a naservíroval třetí gól spoluhráči Okazakimu.

Robben na scéně

V druhém zápase (Nizozemsko - Kamerun 2:1) se podle předpokladů hrál fotbal bez nervů, ale naštěstí nechybělo ani nasazení. Kamerun se chtěl alespoň v posledním svém vystoupení ukázat jako jeden ze silných afrických celků.

Nizozemci šli do vedení, když Kuyt šikovně mninul míč v ofsajdovém postavení a přenechal ho van Persiemu. Kanonýr Arsenalu prostřelil gólmana a bylo to 1:0. Na 1:1 pak vyrovnával v druhé půli Samuel Eto´o z penalty, kterou nařídil rozhodčí poté, co si van der Vaart rukou kryl obličej při přímém kopu soupeře a srazil míč letící na branku.

Na hřiště přišel v průběhu druhého poločasu  - poprvé během šampionátu - i Arjen Robben, tvůrce hry nizozemského týmu. Po zranění už se dal do pořádku. Naopak van Persie poprvé pustil do hry svého náhradníka - v 60. minutě ho vyměnil Huntelaar.

A právě spolupráce nových hráčů přinesla druhý gól tulipánů. Robben utekl Songovi, zasekl míč a svou typickou kroucenou střelou trefil tyč. Pro Huntelaara byla hračka dorazit do prázdné branky.