Největší senzace. Slováci porazili Italy 3:2 a jdou dál

24. 6. 2010 18:23
Fotbalisté Slovenska poslali domů obhájce mistrovského titulu!
Robert Vittek slaví vedoucí gól
Robert Vittek slaví vedoucí gól | Foto: Sport

Johannesburg - Největší šok dosavadního průběhu světového šampionátu je tady. Slovensko porazilo obhájce titulu z Itálii po neuvěřitelném dramatu 3:2  a poté, co zápas Paraguay - Nový Zéland skončil bezbrankovou remízou, postupuje do osmifinále.

Ze skupiny F jde dál z prvního místa Paraguay. Slováky jako druhé čeká v osmifinále Nizozemsko, o tom se definitivně rozhodlo až večer.

Po vyřazení Francie tak končí na šampionátu další velký favorit a také druhý účastník minulého finále z roku 2006.

První nadšené reakce ze Slovenska už dorazily. "Fantázia!", "Nad Tatrou sa blýska," nebo "Majstri sveta" jsou první titulky, kterými historické vítězství přivítaly slovenské weby.

Na poslední chvíli

Slovensko zabralo na mistrovství světa na poslední chvíli. Po dvou nepřesvědčivých výkonech tentokrát Italy přehrávalo téměř dvě třetiny zápasu.

Už po první půli zaslouženě vedlo 1:0. O jedinou trefu se postaral Robert Vittek, který využil perfektní práce aktivního sparťana Juraje Kucky. Vittek se pak trefil v druhé půli i podruhé a stal se slovenským hrdinou - v součtu s gólem do sítě Nového Zélandu má při premiérové účasti Slováků na kontě tři branky.

Třetí gól dal Italům střídající Kamil Kopůnek.

Do poslední minuty si Slováci nemohli být jisti postupem., Italové pokaždé snížili na rozdíl jediné branky - na 1:2 a na 2:3. Dokonce i vyrovnali na 2:2, ale rozhodčí správně neuznal branku kvůli ofsajdu.

Slováci museli také čekat, jak dopadne souboj v Polokwane. V utkání Paraguay - Nový Zéland, které se hrálo souběžně, vítězila fotbalová nuda. Pokud by ale Zéland dal gól, Slovákům by vítězství nebylo nic platné.

Paraguayjci věděli, že nemusí vyhrát, Nový Zéland na útočení překvapivě také nemyslel. V prvním poločase šla na branku jediná střela. S blížícím se koncem zápasu to ale naštěstí pro Slováky byli Jihoameričané, kdo chtěl zvítězit. Zahodili tři, čtyři šance.

Slovensko bude slavit celou noc. Jeho úspěch je nečekaný, po předchozích výkonech ho už i doma odepisovali.

Slovensko - Itálie  3:2 (1:0)

Branky: 25. a 73. Vittek, 89. Kopúnek - 81. Di Natale, 90.+2 Quagliarella.
Rozhodčí: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Štrba, Vittek, Pekarík, Mucha - Cannavaro, Pepe, Quagliarella. Diváci: 61.000.

Sestavy:
Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Štrba (87. Kopúnek), Kucka - Stoch, Hamšík, Jendrišek (90. Petráš) - Vittek (90. Šesták). Trenér: Weiss st.
Itálie: Marchetti - Zambrotta, Cannavaro, Chiellini, Criscito (46. Maggio) - Gattuso (46. Quagliarella), De Rossi, Montolivo (56. Pirlo) - Pepe, Iaquinta, Di Natale. Trenér: Lippi.

Paraguay - Nový Zéland  0:0

Rozhodčí: Nišimura - Sagara (oba Jap.), He Sang Čong (Korea). ŽK: Santa Cruz, Haedo - Nelsen. Diváci: 34.850.

Sestavy:
Paraguay: Villar - Caniza, Julio César Cáceres, Da Silva, Rodríguez - Riveros, Víctor Cáceres, Vera - Santa Cruz, Cardozo (66. Barriso), Haedo (67. Benítez). Trenér: Martino.
Nový Zéland: Paston - Reid, Nelsen, Smith - Bertos, Elliott, Vicelich, Lochhead - Killen (79. Brockie), Fallon (69. Wood), Smeltz. Trenér: Herbert.