Slováci zažívají, co Češi při hokeji. Sedmé nebe

Zdeněk John
25. 6. 2010 8:08
Slovenská euforie a italský nářek. 36 let se mistrům světa nic takového nestalo.
Radost z druhého Vittekova gólu. Osmifinále bylo tak blízko - a nakonec to opravdu vyšlo.
Radost z druhého Vittekova gólu. Osmifinále bylo tak blízko - a nakonec to opravdu vyšlo. | Foto: Sport

Johannesburg - Svět viděl fotbalový zápas Slovenska s Itálií jako nekončící thriller, Italové jako tragédii a Slovensko, to se prostě zalyká štěstím.

Největší překvapení dosavadního průběhu šampionátu vzbudilo všude velký ohlas. Spáchala jej totiž naprosto nečekaně dosud nevýrazná slovenská reprezentace na úkor obhájců titulu. Slováci vyhráli 3:2 a při své historické premiéře na MS si vychutnávají i historický postup mezi nejlepších 16 týmů světa.

Průšvih po 36 letech

Naopak Italům se nestalo už 36 let, aby z dějiště světového mistrovství odjížděli tak brzy.

Čtěte dále:

Domů s hanbou, lakonicky nazval zprávu o zápase list Gazzetta dello Sport. Italská média se předhánějí v hledání přívlastků, které by popsaly rozsah katastrofy, ale v jednom se shodují. Slováci byli k nepoznání. „Jsme na kolenou po porážce od soupeře, který předtím nic neukázal," píše Corriere della Sera.

Nikdy jsme nebyli tak špatní, pouští se do svěřenců trenéra Lippiho La Republicca. Italský kouč se okamžitě po zápase zachoval vůči svému týmu gentlemansky. Vzal veškerou vinu na sebe.

"Beru to na sebe. Když mužstvo v tak důležitém utkání hraje ustrašeně, bez srdce, je to chyba trenéra a tréninkového procesu," řekl jeden z nejúspěšnějších trenérů v Itálii.

Češi hokej, Slováci fotbal

Na Slovensku panují pochopitelně opačné pocity a starosti. Vlastně se do jisté míry opakuje situace, kterou zažili Češi před měsícem během mistrovství světa v hokeji. Po prvních neúspěších odepisované týmy - český hokejový a slovenský fotbalový - najednou vykvetly a přinesly každému nečekanou radost.

Vypadá to, že si fotbalisté v 90 minutách zápasu s Itálií koupili hromadně odpustky na všechny minulé - a možná i příští - hříchy.

"Neříkám, že předtím s Novým Zélandem a Paraguayí hráli naši špatně, ale dneska to byla už ta hra, na kterou jsme od nich zvyklí. Ničeho se nezalekli, i když Italové mnohokrát surově dohrávali souboje. Kdo se někdy s jejich fotbalem potkal, ví, že jsou schopní všeho," prohlásil například Jozef Barmoš, bývalý československý reprezentant - v roce 1982 byl u toho, když tehdejší federální reprezentace na MS nedokázala, co nyní Slováci.

"Je to velký výsledek, je to fantazie," shodli se Ladislav Jurkemik a Jozef Adamec, bývalí fotbalisté a předchůdci současné trenéra reprezentace Vladimíra Weisse.

Na Tatrou se blýska

Nad Tatrou sa blýska, píše slovenský deník Šport a vystihuje zničehonic probuzenou národní hrdost.

Z vypadnutí Itálie z dalších bojů je svět překvapen, ale nelituje. Noviny ze zemí, které se počítají za velké soupeře Italů, tedy z Nizozemska a Španělska, jen s obtížemi zakrývají radost. "Arrivederci Italia! Skončili jste na posledním místě," píše španělská Marca.

I nizozemský De Telegraaf připomíná, že takovýto průšvih se Italům stal naposledy v roce 1974.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy