Jankulovski vystřelil výhru nad Iry, Euro je na dohled

spo
12. 9. 2007 22:24
Čeští fotbalisté klíčový kvalifikační zápas zvládli
Marek Jankulovski se raduje z gólu do sítě Irska v klíčovém kvalifikačním zápase. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čeští fotbalisté mají postup na evropský šampionát na dosah. Vydařená úvodní dvacetiminutovka zápasu s Irskem, během níž vstřelil jediný gól zápasu nejlepší hráč na hřišti Marek Jankulovski, rozhodla o výhře Česka 1:0.

Jankulovského trefa, na níž Irové nenašli odpověď, znamená, že Česko uteklo v tabulce třetím Irům na šestibodový rozdíl a k postupové jistotě mu stačí jedna výhra z posledních třech zápasů v kvalifikační skupině.

Jen s Barošem, ale útočně

Brücknerův tým sice nastoupil s jediným vysunutým útočníkem Milanem Barošem, ale žádná opatrná hra na remízu se nekonala. Český tým od začátku bušil na irskou obranu a soupeři prakticky nepůjčil míč.

Rychlými kombinacemi si vytvořil převahu, kterou mohl po dvanácti minutách hry zužitkovat Sionko. Ten v šestnáctce přebral pas od Rosického a střelou podél gólmana Givena jen těsně minul branku.

Na Letné se křičelo "gól" už za tři minuty - po nádherné akci Jankulovského. K němu se dostal míč od pravé strany přes Sionka a Plašila. Zadák AC Milán převzal míč, několikrát naznačil střelu, proháčkoval se do šestnáctky a gólovou akci zakončil přesnou střelou k levé tyči.

V těchto chvílích si diváci vychutnávali ofenzivní fotbal v podání českého týmu, jaký už dlouho Rosický a spol. nepředváděli.

Chvíli po vedoucím gólu se Češi blýskli ukázkovou akci na čtyři doteky přes celé hřiště. Čech po standardce Irů rychle rozehrál, míč se v mžiku dostal před šestnáctku hostů, kde ideálně našel Jakulovski centrem nabíhajícího Sionka. Jeho pohotový halfvolej však mířil nad.

Pískot kvůli Huntovi

Pak se postupně začali dostávat do hry Irové, jejichž hru mocně oživil střídající Hunt. Krajní záložník, jenž přivodil Petru Čechovi zranění lebky, sklidil při nástupu na hřiště a každém dotyku s míčem ohlušující pískot.

Jenže ten spíše Iry nabudil. Ostrované v závěru poločasu zatlačili české mužstvo a byli blízko vyrovnání. Po Sionkově pádu před šestnáckou domácích přestali jeho spoluhráči v očekávání hvizdu rozhodčího hrát. Situaci málem využil nikým nehlídaný Doyle, jenž nastřelil tyč.

I menší fanoušci byli před zápasem s Irskem pořádně nažhavení.
I menší fanoušci byli před zápasem s Irskem pořádně nažhavení. | Foto: Ondřej Besperát

Po změně stran ubylo fotbalové kvality, zato přibylo nervozity a emocí. Na obou stranách se kupily fauly a nepřesnosti. Nervy na uzdě neudržel v šedesáté minutě bouřlivák Hunt. Poté co sestřelil Poláka na půli hřiště, viděl od chybujícího sudího Vassarase červenou kartu. A podruhé slyšel mocný pískot.

Vzápětí se emoce ještě vyostřily, když Irové nevrátili míč, který Češi zakopli, aby umožnili ošetření irského fotbalisty.

I v oslabení si Irové vytvořili další velkou šanci na vyrovnání. Jenže Čechovo zaváhání při výběhu napravil na brankové čáře Rozehnal, jenž po střele McShana zaskočil za gólmana na brankové čáře.

S blížícím se koncem se zápasu Irové otevírali obranu, ale čeští hráči se z brejků nedokázali prosadit. K pojišťovacímu gólu na 2:0 nepomohl ani střídající Stanislav Vlček, který těsně před koncem zápasu lobem jen orazítkoval tyč.

V posledních vteřinách se snažil pomoct Irům ve vápně i vyběhnutý Given, ale na výsledku 1:0 se už nic nezměnilo.

Česko - Irsko 1:0 (1:0)

Branka: 15. Jankulovski

Česko: Čech - Ujfaluši, Kováč, Rozehnal, Jankulovski - Sionko (75. Vlček), Galásek (46. Sivok), Rosický, Polák, Plašil - Baroš (90. Jarolím)
Irsko: Given - Dunne, Kelly, O´Shea (38. Hunt), McShane - McGeady (62. Long), Carsley (82. Koegh), Kilbane, Reid - Keane, Doyle