Jak oživí přestup Ronalda trh? Vydělat mohou i Češi

Václav Rojík
12. 6. 2009 16:00
Hughes: V oběhu jsou velké peníze, bude se utrácet
Oživí Ronaldův přestup trh?
Oživí Ronaldův přestup trh? | Foto: Reuters

Madrid/Praha - Sportovní svět včetně milionářské formule jedna se vzpamatovává z dopadů hospodářské krize. Šetří se, kde se dá. Zprávy o rekordních přestupech fotbalistů Kaká a Roanlda pak působí jako z jiného světa. Oživí obrovské sumy skomírající přestupový trh?

Hned dva rekordní přestupy v rozmezí pár dnů oznámil Real Madrid. Ještě loni, respektive letos v zimě se zdálo, že Portugalec Crisitano Ronaldo a Brazilec Kaká jsou neprodejní.

Stačilo však, aby se prezidentem Realu Madrid opět stal Florentino Pérez a najednou je všechno možné. Za Ronalda neváhá utratit téměř 2,5 miliardy korun a Manchester královskou nabídku akceptoval. Podobně jako AC Milán nepohrdl částkou 1,8 miliard za Kaká.

Čtěte také:
Rozehnala chce špička Německa. Nabídku má i Papadopulos
Ribéry, Touré....Na koho padne 2,5 miliardy za Ronalda?

Odborníci a komentátoři se nyní přou o to, jak rekordní sumy zahýbou přestupovým trhem, který až na výjimky spíše skomíral.

"V oběhu teď bude hodně peněz a velké kluby budou chtít utrácet. Přestupovému trhu by to mělo přispět k větší zajímavosti," řekl BBC manažer Manchesteru City Mark Hughes.

City se mimo jiné v zimě neúspěšně ucházeli o Kaká. Tehdy byla ve hře podle britských médií dokonce částka kolem tří miliard korun.

"Trhu rekordy moc nepomůžou"

Méně optimistický směrem k oživení trhu v širším měřítku je agent Pavel Zíka ze společnosti Sportinvest, která zastupuje například Petra Čecha.

"Ta částka za Ronalda je opravdu mimořádná. Jenže kluby, kterých se podobně velké transfery mohou týkat, byste napočítali na prstech jedné ruky. Jinak fotbalový trh stagnuje a tyhle velké přestupy mu zase tolik nepomohou," myslí si Zíka.

"Dám příklad. Teď třeba pracujeme na přestupu Ondřeje Čelůstky do Hannoveru, což je stabilizovaný bundesligový klub. Před sedmi roky jsme zařizovali přestup Jiřího Štajnera (3,7 milionů eur) do stejného klubu. A ty peníze, které se v tom pohybují teď, jsou o řády nižší než dříve," pokračuje agent.

Kaká při prohlídce u lékařů Realu Madrid.
Kaká při prohlídce u lékařů Realu Madrid. | Foto: Václav Rojík

Jenže mužstva typu Manchesteru United či AC Milán budou chtít za utržené prostředky rovněž nakoupit posily, což vyvolá poptávku po hvězdách z jiných klubů, které poté také budou chtít posilovat a tak dále.

"Ano mužstva jako Manchester nepotřebují lepit rozpočty z peněz za přestupy, takže budou určitě také utrácet, což může jistý impuls pro trh znamenat," připouští Zíka.

Dostat by se tak podle něho mohlo i na zajímavé transfery pro české hráče, potažmo kluby.

"Spíš si ale myslím, že z nastalé situace mohou těžit hráči, kteří třeba i dříve prošli českou ligou. Jako například Edin Džeko. V nějakém čtvrtém až pátém článku řetězce na tom mohou nějak participovat i české kluby," vysvětlil agent.

Podle něho je situace ve Španělsku, a v Realu Madrid obzvlášť, ve fotbalovém světě zcela specifická:

"Jenom sledovat volby prezident klubů jako Real nebo Barcelona je něco neuvěřitelného. Dá se to srovnat skoro s našimi parlamentními volbami. Členů klubu je kolem sto tisíc. Jednotliví kandidáti se snaží uspět ve volbách se sliby příchodů velkých posil. Třeba v případě Barcelony měl jeden z kandidátů ve volebním programu i nákup Petra Čecha."

Příchody velkých jmen do španělských klubů mají také kromě sportovního přínosu obrovský význam marketingový. Například kritizovaný transfer Davida Beckhama vynesl nakonec Realu desetinásobek vložených prostředků.

 

Právě se děje

Další zprávy