reklama
 
 

Jak hrát bez Rosického, pane Bílku? Otestuje to Izrael

25. 5. 2012 11:40
Dušan Uhrin nechápe, proč v nominaci není Štajner

Bad Waltersdorf - Do Eura bude v pořádku, ujišťují lékaři českého týmu. Tomáš Rosický ale kvůli zranění lýtka s mužstvem stále netrénuje. A jisté je, že v sobotu v přípravě proti Izraeli nenastoupí.

Alespoň si Michal Bílek vyzkouší, jak by tým v nouzi mohl hrát bez Rosického. Vzhledem ke stavu věcí mu v sobotu ani nic jiného nezbude. 

"Pro mě je první variantou případné náhrady za Rosického plzeňský Dan Kolář," opakuje tvrdošíjně Michal Bílek. Bylo by tedy logické právě Koláře na podhrotové pozici vyzkoušet. Kvůli Rosického problémům odjel na rakouský kemp jaksi navíc i Vladimír Darida, také z Plzně.

"Ten je sice Rosickému typově blíž, ale zase je naprosto bez zkušeností. Já pořád nechápu, proč tam není Štajner," zlobí se Dušan Uhrin, kouč vicemistrů Evropy 1996. Jenže mezi Bílkem a Štajnerem je po trenérově rozhodnutí a fotbalistově ostré reakci tolik zlé krve, že tudy už cesta nevede.

"Tu nejlepší jedenáctku, s níž chceme vyrukovat proti prvnímu soupeři na Euru, chceme postavit proti Maďarům, v poslední generálce na Letné 1. června," sliboval Michal Bílek už před odjezdem na rakouský kemp.

Uvidí se, jestli proti Maďarům už Rosický bude schopen hrát. Kvůli nataženému svalu už neměl balon u nohy skoro dva týdny, ve středu začal pracovat v posilovně. Je pravděpodobné, že spíše menší než větší porci zápasových minut dostane proti Izraeli Jaroslav Plašil, který hrál ještě v neděli za Bordeaux. Podobně i brankář Čech se k týmu připojil až ve středu, po oslavách triumfu Chelsea v Lize mistrů.

"Michal Bílek teď asi řeší tu krizovou variantu, jak hrát bez Rosického. My jsme tehdy před Eurem v Anglii také měli dvě přípravy - v Rakousku a Švýcarsku. A já se v těch zápasech rozhodoval, jestli bude hrát s Kukou vpředu Berger nebo Frýdek," vzpomíná Uhrin.

V přípravách ho přesvědčil Frýdek, který ale na Euru samotném v prvním duelu s Němci vyhořel - a pak už ho Berger do sestavy nepustil. "

Těsně před Euro 2000 se hrála příprava v Německu, o čtyři roky později s Bulhary a Estonci. Před MS 2006 s Kostarikou a Trinidadem, před Euro 2008 s Litvou a Skotskem. Letos tedy s Izraelem a s Maďary. Mnohé fanoušky jistě napadne, proč Češi nezměří síly se soupeři zvučnějších jmen.

"Protože až do dubna platilo, že účastníci Eura nesmí hrát těsně před turnajem přípravy s dalšími týmy, jež se na šampionát probojovaly. Proto jsme se už v lednu domluvili s Maďary," vysvětluje Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Jak jsou na tom čeští protivníci ve skupině? Poláci už hráli s Lotyšskem, teď uvítají Slováky a Andorru. Řekové nastoupí proti Slovinsku a Arménii. A Rusové vyzvou Uruguay, Litvu a v pátek Itálii. A to díky tomu, že v dubnu UEFA ze svého stanoviska ustoupila a jeden mač proti účastníkovi Eura nakonec povolila.

Češi měli dopředu nasmlouvaný zápas na 26. května ve Štýrsku. "Jen se s promotérem řešilo, kdo bude soupeřem. Ve hře bylo Turecko, ale vyskytly se tam problémy s televizními právy. Proto nakonec vyhrála varianta Izrael," dodává Rudolf Řepka.

Hvězdou soupeře bude Jossi Benajun, kmenový hráč Chelsea, který na jaře hostoval po Rosického boku v Arsenalu. "Když mu bylo šestnáct, vytáhnul jsem ho do ligového týmu Maccabi Haifa, byl to obrovský talent," usmívá se Dušan Uhrin, trenérský světoběžník. Další známější jména v izraelské nominaci? Tal Ben Haim z Portsmouthu nebo Ben Sahar z Auxerre.

V nominaci Izraele je šest absolutních nováčků, z toho tři na pozici gólmana. Jeden z nich jistě bude debutovat, protože stabilní jednička Dudu Awat z Mallorky absentuje. Po zápase s Čechy budou Izraelci dělat "sparing" i Německu. Maďaři se po zápase v Praze představí ještě 4. června v zápase s Irskem.

autor: Luděk Mádl | 25. 5. 2012 11:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama