Praha - Ivan Horník, hlavní postava korupční aféry, jež v českém fotbale vypukla v roce 2004, už zase pracuje jako sportovní ředitel v Chomutově. Ve třetí nejvyšší soutěži. To se ví už několik dní.
Jenže potichu a zadními dveřmi se přímo do nejvyšší soutěže vracejí i další muži, jejichž jména neprošla korupční aférou bez úhony, takoví Horníkovi "přátelé na telefonu".
O fotbale čtěte více:
- Ivánek se vrací. Ředitel Horník chce vytáhnout Chomutov
- Se Slavií nejednám, říká Horník, jenž se vrací na scénu
- Kapříci ožili, muž z fotbalového skandálu kandiduje
Mezi delegáty v nejvyšší soutěži budou totiž na jaře působit i Karel Bohuněk a Miroslav Liba. Prvního z nich potrestala svazová disciplinárka pokutou 50 000 korun za znevažování jména českého fotbalu.
Ten druhý vyvázl bez trestu, přestože si u něj Horník jako u rozhodčího objednával, komu má udělovat žluté karty. A to za slib úplatku.
Volá Ivan Horník
1) Horník objednává u Liby karty.
HORNÍK: "Já jsem tě chtěl poprosit, vim, že to nebudeš dělat nějak naschvál nebo to, ale maj tam, ten Zachariáš s tim, s tim s Radkem Bejblem žlutý karty, vole. Ten Zachariáš to hodně řeže, Bejbl se někdy třeba zapomene, kdyby náhodou, tak aspoň v rámci nějakejch těch, vole."
LIBA: "Jasný."
HORNÍK: "Aspoň desetník na kartu."
LIBA: "To je v pohodě, s tím si nedělej starosti."
HORNÍK: "Vzpomeň si na mě, kdyby mi to pomohlo, i když mně nepomůže už nic... Já je mám doma teďkon víš."
LIBA: "Jo, jo, jo, jo, jo, jo. Jo."
HORNÍK: "Vzpomeň si na mě, příteli, na oplátku. Dobrý."
LIBA: "Dobrý, jsme domluvený."
Další hovor, po zápase:
HORNÍK: "Hele, máš tam u mě pak ten desetník, jak pak pojedu trošku nahoru, tak jenom zavolám a vlítnu za tebou.
LIBA: "No, no, no, dám si s tebou rád kafíčko."
xxx
2) Horník si u Bohuňka stěžuje na sudího Šedivého.
HORNÍK: „Já potřeboval vyloučit Zelenku s jednim našim hráčem, jsem si myslel, že jsme se poradili - a von se na to vysral!"
BOHUNĚK: „Mezi náma, on ten Milan zapomíná i na to, kdo mu třeba pomáhal, rozumíš? To nejseš jenom ty. Člověk nechce žádný požitky, ale třeba stačí, kdyby zavolal…(...) „Ten Šedivka si myslí, že už to má všechno v kapse."
HORNÍK: „To je blázen, vole. Ne, já mu nevolal, ať mi vylíže prdel, já nechtěl po něm žádný penalty, von nedodržel strategickej postup, vole."
BOHUNĚK: „Von to ještě nezvládá, to není ještě takovej borec jako třeba Jarda Hlaváč, vole."
HORNÍK: „Ale, ty vole, ty jsi jel taky poprvý na Manchester a musel ses k tomu nějak postavit. A nemoh jsi tam přijít a říct - já jsem nějakej Karel Bohuněk z Neratovic a všichni se pochčijte! Ty vole, protože to je začátek konce, ty vole. A já mám rád toho Milana, vole. Vyhrál válku vo prsa, vole - a nebylo to jednoduchý, protože to chtěl vyhrát někdo jinej. A já jsem udělal všechno, co jsem moh. Ale to by si se posral…"
BOHUNĚK: „A nevíš, jestli je tak blbej, nebo co, viď? On si neuvědomuje, jak to v tom fotbale chodí. Jestli tady podlehne nějakejm slibům - a v tobě má zase na druhou stranu jistotu, že jo? Řada kluků tohle dokáže rozlišit, ale jsou blázni, který ne."
Delegát je osoba pověřená fotbalovým svazem, aby v daném ligovém utkání dohlížela jednak na pořádek na stadionu, jednak na výkon rozhodčího. Toho potom delegát hodnotí a známkuje, k čemuž se pak přihlíží při sestavování listiny rozhodčích na další sezonu.
Působili v rámci UEFA, teď míří do ligy
Zmíněná dvojice Bohuněk-Liba se po vypuknutí aféry vytratila z ligového fotbalu, paradoxně však oba působili v roli delegátů UEFA, hodnotili tedy sudí v soutěžích pořádaných Evropskou fotbalovou asociací.
"UEFA nyní nařídila, že její delegáti musí působit i v rámci národních soutěží," vysvětluje Jaroslav Kolář, mluvčí fotbalového svazu, proč se Karel Bohuněk s Miroslavem Libou, ale také Václav Krondl, Miroslav Tulinger a Jiří Ulrich objevili na jarní listině ligových delegátů.
Pelta navrhuje druhou šanci
Spíš než údajný tlak UEFA stojí ale za návratem této "staré gardy" změna poměrů uvnitř českého fotbalu. Předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková už před Vánoci nastínila, že "na pozicích delegátů potřebuje zkušenější odborníky".
Miroslav Pelta už před svým zvolením předsedou fotbalové asociace avizoval, že mu nevadí, když se lidé potrestaní v korupční aféře do fotbalu vrátí. "Svůj trest si odpykali a měli by dostat druhou šanci," glosoval Pelta situaci.
Aspoň desetník na kartu, vole
"Já jsem tě chtěl poprosit, vim, že to nebudeš dělat nějak naschvál nebo to, ale maj tam, ten Zachariáš s tim, s tim s Radkem Bejblem žlutý karty, vole. Ten Zachariáš to hodně řeže, Bejbl se někdy třeba zapomene, kdyby náhodou, tak aspoň v rámci nějakejch těch, vole," volal Horník, manažer Žižkova, rozhodčímu Libovi. Vše zachytil policejní odposlech.
Šlo o to, že v dalším kole hrál Žižkov se Slavií, takže Horníkovi by se hodilo, kdyby v předchozím duelu, jenž Liba řídil, Bejbl či Zachariáš dostali čtvrtou žlutou kartu v ročníku. Pak by totiž proti Žižkovu nemohli nastoupit.
"Aspoň desetník na kartu," řekl Libovi a ten mu odvětil, že to je v pohodě, ať si s tím nedělá starost. V samotném zápase potom Zachariášovi žlutou kartu skutečně udělil, což Horníka potěšilo. "Hele, máš tam u mě pak ten desetník, jak pak pojedu trošku nahoru, tak jenom zavolám a vlítnu za tebou," zavolal Libovi.
Liba byl původně obviněn z korupčního trestného činu, ale státní zástupce pak akceptoval jeho stížnost a obvinění bylo staženo. Stejně tak zastavila svoje řízení proti Libovi fotbalová disciplinárka. Liba pak řídil rozhodčí ve Středočeském kraji.
Bohuněk dostal pokutu 50 000 korun
Karel Bohuněk na rozdíl od něj v korupční aféře potrestán byl, přestože v jeho případě odposlechy žádnou nabídku úplatku nezachytily. Pokutou 50 000 korun disciplinárka "ocenila" hovor, ze kterého vyplývalo, že Horník i Bohuněk dobře vědí, jakou špínou je potřeba se v zákulisí českého fotbalu brodit.
Záznam policejního odposlechu Horníkova rozhovoru s Bohuňkem nedokumentuje přímo žádnou korupční činnost, ale ilustruje prostředí, v němž se oba pohybovali a spoluvytvářeli ho.
Horník například vypráví Bohuňkovi, jak rozhodčí Šedivý nedodržel strategický plán, který mu nadiktoval. „Mezi náma, on ten Milan zapomíná i na to, kdo mu třeba pomáhal, rozumíš? To nejseš jenom ty. Člověk nechce žádný požitky, ale třeba stačí, kdyby zavolal…," reaguje na to Bohuněk.
Z toho i z dalších náznaků v tomto policejním odposlechu lze vyčíst, že sudí se do nejvyšší soutěže nedostávali jen na základě výkonnosti, ale i na přímluvu "hodných strýčků".
A jsou lidi, co tě dokážou podojit
O zavedených pořádcích v českém fotbale hodně napovídá i Bohuňkova reakce na Horníkův dotaz, jak by se zachoval, kdyby byl nominován jako delegát na zápas Jablonec-Žižkov, konkrétně formulovaný slovy „Hele, prosim tě, co Jablonec, ty vole? Já vim, že máš s Peltou dobrý vztahy…"
Bohuněk na to odpovídá: „Nemám, tak já jsem profík, vole, mně to je jedno, pro koho slo… (zadrhne se) Nebo jedno… Já jsem, víš, jak to je. Když mě pošlou, kam mě pošlou. Ale jsou lidi, s kterýma jako mám nějakej srdeční vztah. Mezi ně patříš ty. A jsou lidi, který vim, že když se já k nim normálně zachovám, tak voni ke mně taky. A pak jsou lidi, který tě dokážou podojit třeba taky."
V Haškově éře úlet s Vidlákem
V éře předsednictví Ivana Haška se lidé potrestaní v korupční aféře v lize nevyskytovali. Jediným úletem byla nominace Karla Vidláka do pozice doprovodu rozhodčích, kteří pískali zápas reprezentace do 21 let. Tehdejší šéf komise rozhodčích Luděk Macela to tenkrát zdůvodnil tím, že neměl nikoho jiného s potřebnou kvalifikací po ruce.
Poté, co případ vešel ve známost, následovala omluva Ivana Haška za jednorázový přehmat. A také slib, že se účast osoby potrestané v korupční aféře na vedení českého fotbalu už nebude opakovat.
Karla Vidláka stály korupční telefonáty s Ivanem Horníkem pokutu 50 000 korun a roční trest zastavení činnosti. Nechal si slíbit úplatek 150 000 korun za ovlivnění zápasu Žižkova se Slavií.
Nutno podotknout, že až na zmíněný úlet s Vidlákem bývalý šéf komise rozhodčích Luděk Macela s lidmi "ocejchovanými" v korupční aféře opravdu nespolupracoval. Nyní ale už komisi rozhodčích a delegátů nevede on, ale Dagmar Damková.
Na velkou aféru s kapříky navázal případ Sigma
Celkem bylo ve velké korupční aféře, jejímž symbolem se stali vedle Horníka i úplatkářští "kapříci", potrestáno 17 sudích, 8 funkcionářů, 5 delegátů a 5 klubů. Disciplinárka jim vyměřila pokuty, které v souhrnné výši činily 3 985 000 korun.
Další případ korupce pak svaz řešil loni. Za ovlivnění zápasu s Bohemians Praha byla potrestána Sigma Olomouc. Svaz jí odečetl z tabulky 9 bodů a vyměřil pokutu 4 miliony korun. Brankář Petr Drobisz má zastavenou činnost na 18 měsíců.