Hořejší dostal za údajnou korupci čtyři roky a peněžitý trest. Skončit má i na FAČR

Sport Sport
21. 1. 2022 12:13
ekretář Řídící komise pro Čechy Jan Hořejší nesmí čtyři roky působit ve fotbale kvůli své účasti v kauze okolo bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra a osob s ním spojených. Zároveň dostal pokutu 25 tisíc korun. Etická komise Hořejšímu udělila souhrnný trest za to, že se podle ní podílel na ovlivnění tří zápasů. Funkcionář se proti trestu odvolá.
Roman Berbr (vlevo) a Jan Hořejší
Roman Berbr (vlevo) a Jan Hořejší | Foto: Profimedia.cz

Komise se účastí Hořejšího v aféře zabývala už delší dobu a na čtvrtečním zasedání vynesla trest. Za nejvážnější považuje přečin z 6. června 2019. Hořejší tehdy podle komise předal úplatek ve výši nejméně 100 tisíc korun od bývalého sportovního ředitele Vyšehradu Romana Rogoze pro rozhodčího Roberta Hájka. Hlavní sudí měl o pět dní dříve ovlivnit utkání třetí ligy na hřišti Živanic, kde pražský klub zvítězil 2:1.

Tehdejší i současný sekretář Řídící komise pro Čechy se podle etické komise ve stejné sezoně podílel také na ovlivnění zápasu mezi Štěchovicemi a Vyšehradem, který hosté v květnu 2019 vyhráli 2:0. Před utkáním se sešel s rozhodčími Martinem Hányšem, Lukášem Nehasilem a Janem Aubrechtem a v přítomnosti Rogoze jim zadal pokyny k ovlivnění duelu. O rok později pak Hořejší na schůzce ovlivnil hlavního sudího Jiřího Musila, aby ve prospěch Vyšehradu řídil zápas druhé ligy ve Vlašimi. Utkání skončilo remízou 1:1.

"U pana Hořejšího jde o trest souhrnný za více spáchaných disciplinárních přečinů. Nejzávažnější z přečinů byl podle komise přečin podílnictví na úplatkářství. Pan Hořejší působil jako jakýsi kurýr, když předal úplatek od pana Rogoze rozhodčímu panu Hájkovi. Komise panu Hořejšímu uložila trest ve výši čtyř let zákazu jakékoliv činnosti související s FAČR a peněžitou pokutu," řekl v nahrávce pro média předseda etické komise Jan Eisenreich.

Komise už na svých předchozích zasedáních vynesla několik verdiktů. Potrestala některé rozhodčí či funkcionáře, vyšehradský klub vyloučila z třetí ligy a přeřadila ho do pražského přeboru.

V aféře, která odstartovala vloni v říjnu, policie obvinila 20 lidí. Většina z nich včetně Berbra a Rogoze už ale z asociace vystoupila a etická komise s nimi nemůže vést řízení. FAČR má v kauze jako poškozená strana přístup k policejnímu spisu, etická komise může rozhodovat bez ohledu na probíhající trestní řízení.

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií šlo hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil z ČFL do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Skončí na FAČR

Rozhodnutí etické komise velmi pravděpodobně předchází odchodu Jana Hořejšího z pozice sekretáře komise. Rozvázání pracovního poměru podléhá zákoníku práce, podle informací Aktuálně.cz však už na Strahově celkem logicky řeší, za jakých podmínek se s Hořejším rozloučit. Nahradit by ho měl David Anděl, který dosud působil jako jeden z představitelů hnutí Čistý fotbal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy