To bylo před lety. Dnes, kdy je Henry jednou z nejjasnějších stálic světového fotbalu, zakládá svou vlastní dobročinnou společnost s cílem bojovat proti rasismu a sociální nerovnosti mezi mladými lidmi - a má tu výhodu, že přitom může čerpat z vlastních zkušeností.
Charita je jmenuje "THe One 4 All Foundation", tedy "Jeden za všechny", ale zároveň je slovní hříčkou: první dvě písmena názvu tvoří monogram francouzského útočníka, další slova dávají dohromady jeho oblíbené číslo 14, jež nosí na dresu.
Nadace si klade za cíl financovat fotbalové a vzdělávací programy v Evropě a Africe. V Británii se sice proti rasismu udělalo hodně, ale zápasy na hřištích soupeřů v Lize mistrů přinesly Henrymu nejeden útok a ponížení.
"Abych byl upřímný, stává se to na mnoha místech v Evropě," řekl Henry na tiskové konferenci k založení nadace.
Jeho krajan a bývalý kapitán jeho Arsenalu Patrick Vieira si například stěžoval na chování fanoušků v španělské Valencii v roce 2003.
"Šel jsem zahrát roh a lidi na mě plivali, házeli po mně mince a zapalovače. Byl jsem z toho nerad. Má člověk v takovou chvíli zareagovat? Aby pak byl sám tím zlým mužem? Šel jsem tedy za rozhodčím, ukazuji mu plivance na dresu, mince a zapalovače. On se na mne podívá a říká: A co chcete, abych s tím udělal? Připadal jsem si k ničemu a on určitě taky. Nevěděl jsem, co dělat, on nevěděl, co dělat, tak jsme prostě hráli dál."
Henry se domnívá, že dnes může využít svého postavení jednoho z nejlepších hráčů světa, bohatství a vlivu, aby něco z toho změnil. Chce investovat peníze do komunit podobným té, v níž sám vyrostl, v neutěšeném pařížském předměstí Les Ulis.
"Musíte lidi vzdělávat," říká. "To je dost obtížné. Proto se chci zaměřit na děti, se kterými je něco takového možné. Zároveň chci něco vrátit tma, odkud jsem vyšel. Když jste mladý, musíte dělat to svoje - ale pak to chcete nějak vrátit."
Podle Henryho je důležité, aby se dnešní mladí lidé "měli kde vyjádřit". "Já jsem se mohl vyjádřit jako fotbalista, protože tam, kde jsem vyrůstal, byla hřiště a nějaké zázemí," říká. "Když máte mladé nadané lidi, je důležité, aby měli svůj talent kde uplatnit."
To nebude zadarmo. Část peněz by měla vzejít ze spolupráce s módním salonem Tommy Hilfiger, jejímž produktem bude napřesrok zvláštní kolekce sportovního oblečení.
Henryho zápal pro charitu je také částečně praktickým odrazem skutečnosti, že byl v roce 2005 jmenován antirasistickým velvyslancem FIFA.
Hlavní pohnutku však Henrymu dal ještě o rok dříve incident s tehdejším trenérem španělského národního mužstva Luisem Aragonésem. Ten se o útočníkovi černé pleti nepěkně vyjádřil před jedním ze svých hráčů, Josém Antoniem Reyesem, jenž v té době byl zároveň klubovým kolegou Henryho v Arsenalu.
Henry kritizoval mírnou pokutu, již Aragonésovi udělil španělský fotbalový svaz poté, co aféra vyšla najevo.
"Řekl jsem si, že to tak nenechám. A nevadí mi, když část peněz na projekt nadace půjde z mé vlastní kapsy, protože mi na něm opravdu ze srdce záleží."