Hašek opět míří mezi Araby, stal se novým trenérem Emirates Clubu. Najde tam i ex-slávistu Ragueda

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 12. 2016 19:45
Trenér Ivan Hašek bude pracovat jako kouč Emirates Clubu, dohoda zatím platí do konce sezony. Do ligy Spojených arabských emirátů se Hašek vrací už poněkolikáté
Ivan Hašek v v roce 2009 krátce vedl i českou reprezentaci. V posledních letech pracuje především v aratském světě
Ivan Hašek v v roce 2009 krátce vedl i českou reprezentaci. V posledních letech pracuje především v aratském světě | Foto: ČTK

Praha - Český fotbalový kouč Ivan Hašek povede ve zbytku sezony Emirates Club, tým, který se účastní ligy Spojených arabských emirátů. To je soutěž, kterou Hašek dobře zná, angažmá v ní získal už popáté.

O angažování českého experta informoval klub na svém twitterovém účtu. Agent Jiří Müller, obeznámený s podrobnostmi nového kontraktu, zmínil, že smlouva byla uzavřena do konce probíhající sezony.

Klub Emirates působí ve městě Ras al-Khaimah, po třinácti odehraných kolech se v tabulce nachází těsně nad čarou sestupu, tedy na průběžné 12. příčce. Před Fujairahem se přitom drží jen díky lepšímu rozdílu skóre a na poslední celek Bani Yas má k dobru dva body.

V týmu Emirates působí mimo jiné i Hocine Ragued, tuniský internacionál, který v letech 2009-2011 hrával i za pražskou Slavii.

Haškovým předchůdcem u týmu byl německý expert Klaus-Dieter Pagels.

Reprezentant, funkcionář, trenér

Ivan Hašek se prosadil už jako hráč, v reprezentačním dresu posbíral 55 startů, zahrál si mj. čtvrtfinále MS 1990. V letech 2009-2011 stál v čele Fotbalové asociace ČR (původně Českomoravského fotbalového svazu).

Za svou hlavní současnou profesi ale považuje trénování. V minulosti vedl i Spartu, Štrasburk či St. Etienne, také japonské Kobe a v neposlední řadě samozřejmě i českou fotbalovou reprezentaci, byť jeho pokus zachránit kvalifikaci MS 2010 úspěšný nebyl.

V posledních letech pracuje v podstatě výhradně v arabském fotbalovém světě. V Saúdské Arábii vedl celek Al-Hilál, v Kataru zase Qatar SC. Nejčastěji se ale objevuje v Emirátech. Hned ve dvou obdobích v tamní lize vedl klub Al-Ahlí, jedno angažmá si připsal v Al-Waslu, naposledy ještě letos v březnu vedl Fujairah.

V létě, po turnaji Euro 2016 a odchodu Pavla Vrby do Machačkaly, bylo Haškovo jméno skloňováno jako varianta při hledání nového reprezentačního trenéra. Mužstvo však nakonec převzal Karel Jarolím, Haškův někdejší parťák ze Štrasburku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy