reklama
 
 

Gól jasný, vyloučení také. Místo derby testujeme video v pralesních ligách, zlobí se Grégr

18. 9. 2017
Rozhodčí v derby ovlivnili výsledek tím, že Slavii neuznali gól Milana Škody a nevyloučili slávistu Jana Bořila po druhé žluté kartě. Tvrdí to bývalý mezinárodní rozhodčí Ivan Grégr, který už delší dobu horuje pro jediný nástroj, který může takovým přešlapům zabránit. Video.

Jak hodnotíte situaci, po které sudí Jílek neuznal regulérní gól Slavie?

Z mého pohledu jednoznačně branka, jednoznačně. Míč byl minimálně dvojnásobným objemem v bráně, když ho Costa odkopával. Nejlépe danou situaci musel vidět asistent rozhodčího na čáře, ale nevím, jestli stál dobře postavený. Jeden z těch dvou sudích to měl vidět, to v každém případě.

Který z rozhodčích podle vás pochybil?

Zřejmě asistent na pomezí. Pokud by stál tam, kde měl, tedy co nejblíž brankové čáry, tak v ten moment by to měl vidět. V každém případě šlo o chybnou komunikaci mezi rozhodčími. Já, jako bývalý sudí, samozřejmě chápu pana Jílka, ale tohle měli vidět. Neřeknu, kdyby to bylo třeba o centimetr za čarou, ale ten míč by se tam vešel dvakrát.

Netušíte, co po tom neuznaném gólu signalizoval sudí Jílek?

Musím se přiznat, že mě to taky zmátlo. Pokud se nepletu, kopal se tam roh, nebo se vhazovalo, ale z opačné strany. Ale nevím to jistě, viděl jsem to jen v televizi.

Pomohl by v této situaci brankový sudí?

No samozřejmě! Pravděpodobnost, že by rozhodčí ten gól uznali, by se zvedla tak o 80 procent. Ale rozhodně nejlepší by bylo tam mít videokameru, která už by se snad měla testovat ve zkušebním provozu.

K videu se ještě vrátíme. Proč derby pískali jen tři sudí a neměli k sobě brankové rozhodčí?

To mi taky vrtá hlavou. Podle mého názoru by v těchto vypjatých a důležitých utkáních rozhodně nebylo na škodu, kdyby tam byli dva rozhodčí navíc. Je to běžná praxe v evropských soutěžích a určitě by to nebylo tak finančně náročné. Pravdou je, že nevím, jaká momentálně panují vnitřní pravidla uvnitř komise rozhodčích, ale dřív i v české lize pískali v pěti. Sám se divím, že toho nevyužili. Rozhodně bych to doporučoval, pomůže to regulérnosti soutěže.

Netušíte, co fotbalové asociaci trvá tak dlouho na testování videorozhodčího?

To netuším. Vím, že už se to postupně zavádí do nějakých zkušebních provozů, ale trvá to hrozně dlouho. Celé ty struktury fotbalových asociací jsou hrozivě zkostnatělé, všechno dělají zdlouhavě. Přitom to zase tolik nestojí a rozhodně to pomůže. Já po tom volám už dlouho a je to velká škoda, že to nevyužíváme. A zvlášť v těchto zápasech, a to ani nemluvím o mistrovstvích světa, kde se hraje o velké peníze.

Videorozhodčí se testoval na víkendovém zápase projektu Můj fotbal živě, mezi Protivínem a Hlubokou nad Vltavou. Nepřijde vám tristní, že testujeme video v zápase nižší soutěže a potom v nejprestižnějším zápase ligy se stane taková chyba?

Je to minimálně k zamyšlení. Když už ten systém máme a testujeme ho na takových "pralesních ligách" a nedáme ho do derby… Co k tomu říct. Všechno nám dlouho trvá.

Zajímá mě ještě jeden zákrok - souboj Bořila s Kadlecem. Jak jste tu situaci viděl vy?

Myslíte ten sprint o míč, že? Pokud ano, tak podle mě to bylo na žlutou. Na přímo červenou asi ne, ale na žlutou určitě. V televizi to vypadalo jako faul. A jelikož Bořil už v té době jednu žlutou měl, dostal by druhou a šel pryč ze hřiště. Sudí mu tam odpustil vyloučení.

Netušíte, co se letos děje s rozhodčími? V každém kole totiž přijde nějaká kolosální hrubka.

Ze své zkušenosti můžu říct, že jsou období, kdy se daří, a období, kdy to prostě nejde a rodí se, jak vy říkáte, ty hrubky. Loni třeba rozhodčí pískali velmi kvalitně. Ale ty chyby se rozhodně nedějí jen tady, i v Evropě o ně místy není nouze. Ale vnímám, že šli sudí kvalitativně trochu níž v posledních týdnech. Myslím, že mezi nimi vládne nervozita, protože jsou hodně veřejně pranýřovaní, přestože to podle mě chtějí dělat dobře. Jsou už dopředu pod tlakem a bojí se těch případných chyb, které by mohli udělat, což v konečném důsledku vede k tomu, že je udělají. Navíc si umí dloubnout i samotní hráči, když jsem pískal, tak na to byl expert Ladislav Vízek, ten vždycky říkal: Hele, koukejte už pískat pořádně. Navíc oporu v komisi rozhodčích taky úplně nemají.

Mohou tyto chyby ovlivnit budoucnost předsedy komise rozhodčích Michala Listkiewicze?

Vím, že boje proti němu v zákulisí jsou, to můžu potvrdit. S Michalem (Listkiewiczem - pozn. aut.) se znám dokonce osobně, pískali jsme spolu. Michal se to snaží dělat dobře, ale přesto je to trochu divné, když našim rozhodčím šéfuje cizinec. Myslím, že v Čechách bychom snad našli někoho, kdo by se Listkiewiczovi mohl alespoň vyrovnat. Je to spíš taková degradace našeho rozhodcovství.

Všímají si těchto chyb zástupci UEFA?

Pochopitelně, že se to k nim dostane, zvlášť v takto sledovaných zápasech, jako je derby. Ale myslím, že hlavní věcí, kterou vnímají na UEFA, je to, že českým sudím šéfuje Polák. Určitě se v jejich názoru na náš fotbal projevuje, že nemáme důvěru ve vlastní rozhodčí a máme v jejich čele cizince. Nic proti Listkiewiczovi, má dobré úmysly, ale myslím, že českému fotbalu by nejvíce prospělo, aby sudím šéfoval Čech. Každopádně to není dobré pro prestiž našeho rozhodcovství v Evropě.

Mohou chyby ovlivnit nasazování českých sudích na zápasy evropských soutěží?

Myslím, že zase taková změna nenastane. My tam snad máme v nějaké komisi i Dagmar Damkovou, ta tam sedí a z praxe vím, že se za naše rozhodčí může přimluvit a pomoct českému sudímu k delegaci na nějaký prestižní zápas, třeba v Lize mistrů.

autor: František Typovský | 18. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama