"God Save the King." Angličtí fanoušci ve Wembley poprvé zpívali novou verzi hymny

Sport Sport
27. 9. 2022 8:01
Fanoušci Anglie zpívali v pondělí večer ve Wembley před utkáním fotbalové Ligy národů proti Německu poprvé novou verzi hymny. Po smrti královny Alžběty II. a nástupu Karla III. na trůn se totiž její slova změnila z "God Save the Queen" (Bože, chraň královnu) na "God Save the King" (Bože, chraň krále).
Domácí hymna a minuta ticha před zápasem Anglie - Německo | Video: Youtube.com

Fotbalová reprezentace Anglie se poprvé od smrti Alžběty II. představila v domácím utkání, a to rovnou ve svém chrámu ve Wembley.

Tedy na místě, kde v roce 1966 předávala právě oblíbená panovnice tehdejšímu kapitánovi týmu Bobbymu Mooreovi po finále šampionátu pohár pro mistry světa, jediný titul, který kdy Anglie v historii získala.

Geoff Hurst a šéfové anglického a německého fotbalu kladou věnce ke hřišti na stadionu ve Wembley
Geoff Hurst a šéfové anglického a německého fotbalu kladou věnce ke hřišti na stadionu ve Wembley | Foto: Reuters

Slavný snímek nechyběl ani v programu k pondělnímu utkání Ligy národů s Německem. Před jeho začátkem položili Geoff Hurst, jenž ve zmiňovaném finále proti Německu vstřelil tři branky, a šéfové anglického a německého fotbalu k okraji hřiště věnce na památku královny.

Pak zaplněný stadion, kde se sešlo 78 949 diváků, zazpíval pod vedením pěvkyně Emily Haigové nově upravenou verzi hymny a následovala ještě minuta ticha k uctění Alžběty II.

V samotném utkání remizoval Albion s Německem 3:3, o sestupu Anglie z elitní skupiny Ligy národů však bylo jasno už před zápasem.

Emily Haigová zpívá hymnu před utkáním Anglie - Německo
Emily Haigová zpívá hymnu před utkáním Anglie - Německo | Foto: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neuvalí na kaučuk z Česka a Ruska antidumpingová cla, uvedly, že nepoškozuje jejich průmysl

Výrobnímu odvětví Spojených států nevzniká ani nehrozí podstatná újma dovozem emulzního styren-butadienového kaučuku (ESBR) z Česka a Ruska, který je podle rozhodnutí ministerstva obchodu prodáván v USA za nižší, než reálnou cenu. Na dovoz ESBR z Česka a Ruska tak nebudou uvalená žádná antidumpingová cla. Uvedla to ve svém prohlášení americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC).

Žádné další podrobnosti zatím komise nenabídla. Zpráva, která bude obsahovat její stanoviska a informace získané při šetření, bude zveřejněna až 24. ledna.

ITC zahájila šetření na základě žádosti americké společnosti Lion Elastomers loni. Do Spojených států se ESBR dováží kromě Česka a Ruska také z Mexika, Německa a Tchaj-wanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy