Fousek svědčil u soudu. S tímhle předsedou fotbal vyhnije zevnitř, odtušil Berbr

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2023 15:23
Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr byl známý tím, že tíhl k dominantnímu způsobu řízení a upřednostňoval věci příliš nediskutovat v orgánech, ale přicházet s konkrétními řešeními. Někteří členové FAČR v době Berbrova působení v asociaci na to upozorňovali. Nyní je fungování asociace demokratičtější, řekl dnes u plzeňského soudu současný předseda FAČR Petr Fousek.
Petr Fousek
Petr Fousek | Foto: Milan Kammermayer

Vypovídal i bývalý předseda FAČR z doby Berbrova působení v asociaci Martin Malík. Berbr je spolu s dalšími lidmi obžalován z korupce při ovlivňování několika utkání druhé a třetí ligy v letech 2019 a 2020.

Fousek byl roku 2017 poradcem tehdejšího předsedy FAČR Miroslava Pelty. Po neúspěšné kandidatuře na šéfa asociace pracoval v letech 2018 až 2020 v zahraničí a v českém fotbale tedy v době, které se Berbrova obžaloba týká, nepůsobil.

Berbrův obhájce Michal Sýkora z toho důvodu vystoupil proti jeho výslechu a označil ho za nezákonný, neboť podle něj nemá se žalovanými skutky nic společného. Soudce Vladimír Žák ale jeho námitku neuznal. Soud podle něj nemůže komentovat, z jakých důvodů provádí důkazy, vyslýchá svědky a jak výpovědi vyhodnocuje. "Rozhodně mohu říci, že speciálně svědek Fousek rozhodně nebyl předvolán, aby potvrzoval záležitost týkající se obžaloby," reagoval soudce. Fousek na začátku výslechu řekl, že věci, kterých se obžaloba týká, zná jen z médií a zprostředkovaně.

Soud se ho ptal zejména na fungování FAČR v době jeho působení v roce 2017 a jak se změnila nyní, zajímal se tako o Fouskův vztah k Berbrovi. Fousek se ve fotbalu pohybuje od roku 1993. S Berbrem se různě setkávali a do roku 2017 byly jejich vzájemné vztahy korektní, řekl Fousek. Když ale v roce 2017 kandidoval na uvolněnou pozici šéfa FAČR, došlo mezi nimi ke střetu, protože Berbr výrazně lobboval za protikandidáta a pozdějšího šéfa asociace Malíka. "Šlo i o pojetí fotbalového svazu - méně nebo více demokratické nebo autokratické. Byly i některé další prvky, na které jsme měli různé pohledy. Roman Berbr byl vždy znám tím, že tíhl k dominantnímu způsobu řízení, věci příliš nediskutovat v orgánech, ale přicházet s konkrétními řešeními, které byly méně nebo více invazivní," řekl Fousek.

Soud se zabýval tím, jaké věci Berbr přímo rozhodoval. Hovořilo se například o tom, že podle médií to byl on, kdo v roce 2018 odvolal reprezentačního trenéra Karla Jarolíma. Fousek řekl, že tyto informace má z médií, odvolání ale je kompetencí výkonného výboru. Upozornil, že stanovy určují, které věci jsou v rozhodovací kompetenci výkonného výboru nebo valné hromady asociace. Jsou ale i některá operativní rozhodnutí, která se dělají mimo tyto orgány.

"Mám informace, že někteří členové výkonného výboru poukazovali na některé kompetenční lapsusy, ale konkrétní případ nemám. Nějaká nevole existovala, protože každá akce vyvolává reakci. Když k něčemu přistupujete dominantně, tak se to někomu nelíbí," řekl Fousek.

Odpovídal i na otázky soudu ohledně stížností, které v roce 2017 chodily na rozhodčí. Podle něj byly stížnosti oficiální a neoficiální z různých důvodů, na žádnou konkrétní si nevzpomněl ani na konkrétní zasahování do činnosti komise rozhodčích. S komisí podle něj panovala tehdy spíš spokojenost. Na dotaz soudce, jestli měl s komisí Berbr něco společného, Fousek odpověděl, že neformálně. Jako pro bývalého rozhodčího to pro něj byla dominantní problematika, kterou znal.

V té souvislosti Fousek poznamenal, že dnešní komise je jiná. "Je zcela autonomní, nikdo z nás z výkonného výboru do jejích záležitostí nezasahuje. V minulosti, podle toho, co vím, v některých případech to mohlo být jinak," řekl.

Berbrův obhájce Sýkora se Fouska ptal například na to, jak se skládá komise rozhodčích a zda se konzultuje s kluby. Zajímal se také, jak letos v létě skončil předseda rozhodčích Radek Příhoda a zda se konala schůzka Fouska, Příhody a šéfa Slavie Jaroslava Tvrdíka. Fousek nejdříve odpovídal vyhýbavě, na přímý dotaz soudu to potvrdil. Současně uvedl, že se zástupci dalších velkých klubů, Sparty nebo Plzně, se takové schůzky nekonaly.

"Působilo na mě, že padaly dotazy, které mě měly pošpinit. Mě to úplně zničilo, nevím, co mám říct. Celý život (Fousek) se neumí vyjádřit na rovinu, neumí říct ano nebo ne. Nepochopil jsem, proč tady byl. Řekl jednu relevantní věc, a to že kauzu zná jenom z novin," reagoval Berbr.

Malík u soudu řekl, že o problémech s údajným ovlivňováním zápasů nevěděl. "Kolem rozhodčích jsou vždy emoce a v mediálním prostoru k vám tyhle věci doputují. Ale za dobu mého působení ve vedení FAČR se na mě nikdo nikdy neobrátil s konkrétním poznatkem," řekl Malík. Až z médií se prý dozvěděl i o podezření na korupci Slavoje Vyšehrad, neznal ani tehdejšího sportovního šéfa klubu Romana Rogoze, který je jedním z obžalovaných.

Odpovídal také na řadu otázek o výběru komise rozhodčích a o pravomocích vedení FAČR. "Komise rozhodčích je středobod, ke kterému se otáčí pozornost. Je vhodné, aby fungování mezi asociací a kluby bylo jako partnerství. Když prosadíte komisi na sílu bez konzultací s účastníky soutěží, v okamžiku, když dojde k nějakým běžným lidských chybám, a k těm dochází i v mezinárodních soutěžích, jako po prvním jdou všichni po předsedovi výkonného výboru," vysvětloval Malík, proč považoval za důležité se zeptat na názor na složení komise rozhodčích Sparty, Slavie či Plzně.

Berbra označil za člověka, pro kterého byl fotbal vášeň, měl o něm velký přehled. Byl tvrdý a neústupný, ale při logické argumentaci dokázal i ustoupit ze svých původních názorů, řekl o Berbrovi Malík.

"Málokdo ví, že Martin Malík byl nejpracovitější předseda za posledních 20 let, co FAČR měla. Ale po dnešku musí každý vědět, že když si FAČR nechá Petra Fouska, vyhnije zevnitř. Jsem rád, že jsem podporoval Martina Malíka," uvedl Berbr.

Soud pokračuje příští týden, od pondělí do středy jsou na programu výslechy dalších svědků.

 

Právě se děje

Další zprávy