Fotbalová revoluce, ligový zápas budou řídit tři ženy

Miloslav Lubas
3. 6. 2011 11:00
Dárek Dukle k postupu - tři ženy s píšťalkou
Dagmar Damková přepíše již poněkolikáté české fotbalové dějiny. Tentokrát s kolegyněmi.
Dagmar Damková přepíše již poněkolikáté české fotbalové dějiny. Tentokrát s kolegyněmi. | Foto: www.fotbal.cz

Praha - Bude to velká oslava postupu pražské Dukly do první ligy. A ozdobí ji tři ženy ´v černém´.

Poprvé v historii české a možná i světové kopané odpískají mužskou profesionální fotbalovou soutěž pouze ´ty rozhodčí´. Dagmar Damková, Adriana Šecová a Lucie Ratajová.

V sobotu zhruba mezi 18:00 a 19:45. A jevištěm pro tuto zlomovou událost se stane stadion na pražské Julisce.

A média budou muset psát ´zápas odřídily´, ´zvládly´, nebo ´pokazily´. Nikoliv jako obvykle ´zápas odřídili´, ´zvládli´, ´pokazili´.

Ale Macela věří, že Damková, Šecová a Ratajová si s utkáním poradí bez problémů. Duklu se Zlínem vybrala komise rozhodčích pro převrat ve fotbalových dějinách úmyslně.

Čtěte také:
Překvapení: Zápas o titul Baník - Sparta píská Damková
Rozhodčí chtějí patent na rozum. Hrnou se na univerzitu

Nejde ani o postup do první ligy, a ani o sestup do třetí. A tak nelze očekávat žádné ´maso´, spíš rozdávání fotbalové radosti.

Všechny tři české rozhodčí navíc minulý týden zvládly finále ženské Ligy mistrů v Londýně mezi francouzským Lyonem a německou Postupimí. Odřídily ho v pohodě.

Druhá liga na Dukle je odměnou za finále Ligy mistryň

"Díval jsem se na ten zápas na Eurosportu a měl pěknou atmosféru," řekl Aktuálně.cz Macela. "České rozhodčí si vedly velmi dobře a zápas Dukla - Zlín je pro ně takovou naší odměnou."

Pomezní Šecovou chce Macela v příští sezoně vepsat na listinu profesionálních rozhodčích, kteří - a samosebou i které - řídí Gambrinus ligu a druhou ligu. Mezi nimi už je kromě Damkové rovněž pomezní Jana Adámková, jež dělala v Londýně při velkém českém sólu čtvrtou rozhodčí.

Šecovou redaktor Aktuálně.cz viděl v létě mávat přípravné utkání mezi prvoligovými týmy Liberce a Ústí nad Labem. Sebevědomá, pohledná pomezní si vedla skvěle.

Čtěte také:
VIDEO: Německá rozhodčí se divila, kam jí hráč sáhl

"Je pilná, inteligentní a pracuje na sobě," ocenil novicku mezi tuzemskými profesionálními rozhodčími Macela.

A Damková píská první ligu již osm let. V uplynulé sezóně si připsala 13 utkání, v nichž rozdala velmi málo žlutých karet a jenom jednu červenou. Vytasila 23 žlutých, zatímco její úplně stejně vytížení kolegové Drábek, Příhoda, Adam a Hrubeš  64, 57, 50 a 47 žlutých.

Když píská žena, většinou ´zjihnou´ i zlí muži

"Žena jako rozhodčí obrousí na hřišti hrany. Hráči si k ní a ani sami k sobě nedovolí tolik, jako když píská muž," vysvětlil Macela. Větší klid ze hřiště se pak přenáší i do ochozů.

"Damková patřila v uplynulé Gambrinus lize mezi rozhodčí, s nimiž jsem byl osobně spokojený. Nepovedl se jí pouze zápas Slovácko - Jablonec, kde udělala dvě hrubé chyby," prohlásil Macela. "Nedala červenou kartu domácímu brankáři Filipkovi za hrubý zákrok na jabloneckého brankáře a přehlédla faul domácího hráče, po němž Slovácko vyrovnalo."

Fotbal a ženy? To nepřipadá dnes divné skoro nikomu.
Fotbal a ženy? To nepřipadá dnes divné skoro nikomu. | Foto: Sport

Vedení Jablonce však projevilo džentlmenský přístup a na Damkovou si u komise rozhodčích nestěžovalo.

"Ženy - rozhodčí jsou pro své kolegy dobrou konkurencí a přáli bychom si, aby je motivovaly k lepším výkonům," konstatoval Macela. Žen - rozhodčích přibývá i v nižších soutěžích, žádná hlavní ale v příští sezoně na listinu pro profesionální soutěže nepřibude.

Macela si nemyslí, že by v českém profesionálním mužském fotbale působilo někdy tolik žen - rozhodčích, aby se svým množstvím vyrovnaly mužům. Ale na evropské i světové poměry se jich prý v tuzemsku neprosazuje málo.

"Damková píská jako hlavní a v příští sezoně budou na listině profesionálních rozhodčích dvě pomezní. Pokud vím, tak v Německu řídí rozhodčí - žena druhou bundesligu a rozhodčí - ženy se objevují také v profesionálních soutěžích ve Švýcarsku, v Anglii nebo ve Francii," dodal Macela.

V Anglii dopadly na rozhodčí Masseyovou sexistické poznámky

V Anglii mává Premier League Siana Masseyová. V lednu se stala terčem sexistických  poznámek jinak uznávaného komentátorského dua stanice Sky Sports Richarda Keyse a Andyho Graye. 

´Měli řeči´ poté, co Masseyová správně neodmávala zdánlivě jasný ofsajd před prvním gólem Liverpoolu.

V roce 1997 řídila v Brazílii jako první hlavní rozhodčí důležitý zápas Kanaďanka Sonia Denoncourtová.  Odpískala střetnutí mezi Palmeiras Sao Paolo a Sao Jose.

O dva roky později Francouzka Nelly Viennotová mávala Ligu mistrů mezi norským Molde a Realem Madrid.

Damková si stoupla na čáru v první české lize v roce 2003 a na podzim stejného roku si odbyla svou premiéru i jako hlavní sudí. V utkání mezi Libercem a Českými Budějovicemi. Kapitány obou mužstev přivítala polibkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy