Fotbalová reprezentace funguje v bublině. Osud srazu má ovšem nadále v rukou hygiena

Zářijový sraz fotbalové reprezentace skončil jeho rozehnáním hygieničkou Martinou Marešovou v polovině, když se v týmu opakovaně objevily pozitivní testy na covid. Podobnému scénáři se nyní snaží FAČR předejít, přesto jej nelze vyloučit.
Slovensko - Česko, Liga národů 2020
Slovensko - Česko, Liga národů 2020 | Foto: Reuters

Před měsícem po výhře nad Slovenskem museli hráči národního týmu nečekaně domů. Hygiena jim povolila odehrát utkání v Bratislavě, hned potom ovšem kvůli možnému dalšímu šíření koronaviru v mužstvu další působení reprezentace zakázala. Původně zrušený zápas Ligy národů se Skotskem tak odehrála narychlo složený soubor pod náhradním trenérem Davidem Holoubkem.

Před říjnovým srazem a zápasy s Kyprem, Izraelem a Skotskem reprezentace podnikla řadu kroků, aby tentokrát nemusela honem shánět nový mančaft.

"Opatření jsou ještě přísnější. Riziko zcela eliminovat nelze, ale chceme ho co nejvíc minimalizovat. Nejvýraznější změnou tak nyní byla izolace všech členů týmu až do výsledků prvních testů na začátku srazu," uvedl tiskový mluvčí reprezentace Petr Šedivý.

Nařízení stanovená UEFA dodrželi reprezentanti už před měsícem, tehdy se ale objevila víkendová skulina mezi povinnými testy, ve které se nakazil jeden ze členů realizačního týmu. To byl jeden z důvodů, proč sraz předčasně skončil.

Proto byli nyní členové týmu na začátku srazu od sebe navzájem izolováni. "Všichni hráči i členové realizačního týmu zůstali skoro celý den na svých pokojích, dokud neměli negativní výsledek testu," ujistil Šedivý.

V plzeňské skupině hráčů se jeden pozitivní test na covid skutečně objevil, a tak Zdeněk Ondrášek, Lukáš Kalvach a Jan Kopic putovali ze srazu předčasně domů. V tomhle směru ovšem nešlo o specifickou dohodu s Plzní, ale o rozhodnutí hygieny.

"Vždy záleží na rozhodnutí hygienických autorit. Jsme s nimi v kontaktu tak, aby věděly o našich opatřeních. Ta jsou velmi striktní právě proto, aby do karantény v případě pozitivního testu nemusel celý tým," popsal Šedivý.

Pokud by tedy došlo k více pozitivním testům v rámci reprezentace, nejde tak vyloučit, že hygiena by opět mohla zrušit celý sraz. Národní tým se tomu snaží předejít právě izolací hráčů mimo dobu zápasů a tréninků.

Reprezentace i tak s kluby komunikuje ohledně rizik nákazy. "Všechny kluby měly před začátkem srazu informace, jaká opatření reprezentace zavedla, kdy se hráči budou testovat a další důležité podrobnosti. S uvolněním hráčů k reprezentaci proto nebyl problém," dodal mluvčí reprezentace.

Opatření se řídí vládními nařízeními, protokoly FAČR a UEFA. "Nejdůležitějším opatřením je absolutní izolace od okolního světa. To znamená, že se nikdo z reprezentace přímo nepotká s nikým mimo bublinu," zní stanovisko reprezentace.

V praxi to znamená, že podobně jako například v bundeslize jsou týmy na hotelu samy, případně mají vyčleněno aspoň vlastní patro. "V Praze jsme měli zamluvené patro, na Kypru máme hotel sami pro sebe. Z těchto prostor mužstvo vyráží jen na tréninky a zápasy," upřesnil mluvčí reprezentace pravidla bubliny.

Dnes večer čeká Česko přátelské utkání s Kyprem, odkud se tým přesune do Izraele. Tam je epidemiologická situace podobně kritická jako v tuzemsku. V rámci Ligy národů se Češi utkají s Izraelci v neděli. Pak je čeká dlouhý přelet do Glasgowa a středeční další zápas Ligy národů proti Skotsku.

Fotbalová republika, díl čtvrtý: Tak bojovali s covidem i Prasekem ve Stěžerech | Video: Sport
 

Právě se děje

před 7 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy