Fotbalová reprezentace funguje v bublině. Osud srazu má ovšem nadále v rukou hygiena

Jiří Škuba Marek Janoš Jiří Škuba, Marek Janoš
7. 10. 2020 16:53
Zářijový sraz fotbalové reprezentace skončil jeho rozehnáním hygieničkou Martinou Marešovou v polovině, když se v týmu opakovaně objevily pozitivní testy na covid. Podobnému scénáři se nyní snaží FAČR předejít, přesto jej nelze vyloučit.
Slovensko - Česko, Liga národů 2020
Slovensko - Česko, Liga národů 2020 | Foto: Reuters

Před měsícem po výhře nad Slovenskem museli hráči národního týmu nečekaně domů. Hygiena jim povolila odehrát utkání v Bratislavě, hned potom ovšem kvůli možnému dalšímu šíření koronaviru v mužstvu další působení reprezentace zakázala. Původně zrušený zápas Ligy národů se Skotskem tak odehrála narychlo složený soubor pod náhradním trenérem Davidem Holoubkem.

Před říjnovým srazem a zápasy s Kyprem, Izraelem a Skotskem reprezentace podnikla řadu kroků, aby tentokrát nemusela honem shánět nový mančaft.

"Opatření jsou ještě přísnější. Riziko zcela eliminovat nelze, ale chceme ho co nejvíc minimalizovat. Nejvýraznější změnou tak nyní byla izolace všech členů týmu až do výsledků prvních testů na začátku srazu," uvedl tiskový mluvčí reprezentace Petr Šedivý.

Nařízení stanovená UEFA dodrželi reprezentanti už před měsícem, tehdy se ale objevila víkendová skulina mezi povinnými testy, ve které se nakazil jeden ze členů realizačního týmu. To byl jeden z důvodů, proč sraz předčasně skončil.

Proto byli nyní členové týmu na začátku srazu od sebe navzájem izolováni. "Všichni hráči i členové realizačního týmu zůstali skoro celý den na svých pokojích, dokud neměli negativní výsledek testu," ujistil Šedivý.

V plzeňské skupině hráčů se jeden pozitivní test na covid skutečně objevil, a tak Zdeněk Ondrášek, Lukáš Kalvach a Jan Kopic putovali ze srazu předčasně domů. V tomhle směru ovšem nešlo o specifickou dohodu s Plzní, ale o rozhodnutí hygieny.

"Vždy záleží na rozhodnutí hygienických autorit. Jsme s nimi v kontaktu tak, aby věděly o našich opatřeních. Ta jsou velmi striktní právě proto, aby do karantény v případě pozitivního testu nemusel celý tým," popsal Šedivý.

Pokud by tedy došlo k více pozitivním testům v rámci reprezentace, nejde tak vyloučit, že hygiena by opět mohla zrušit celý sraz. Národní tým se tomu snaží předejít právě izolací hráčů mimo dobu zápasů a tréninků.

Reprezentace i tak s kluby komunikuje ohledně rizik nákazy. "Všechny kluby měly před začátkem srazu informace, jaká opatření reprezentace zavedla, kdy se hráči budou testovat a další důležité podrobnosti. S uvolněním hráčů k reprezentaci proto nebyl problém," dodal mluvčí reprezentace.

Opatření se řídí vládními nařízeními, protokoly FAČR a UEFA. "Nejdůležitějším opatřením je absolutní izolace od okolního světa. To znamená, že se nikdo z reprezentace přímo nepotká s nikým mimo bublinu," zní stanovisko reprezentace.

V praxi to znamená, že podobně jako například v bundeslize jsou týmy na hotelu samy, případně mají vyčleněno aspoň vlastní patro. "V Praze jsme měli zamluvené patro, na Kypru máme hotel sami pro sebe. Z těchto prostor mužstvo vyráží jen na tréninky a zápasy," upřesnil mluvčí reprezentace pravidla bubliny.

Dnes večer čeká Česko přátelské utkání s Kyprem, odkud se tým přesune do Izraele. Tam je epidemiologická situace podobně kritická jako v tuzemsku. V rámci Ligy národů se Češi utkají s Izraelci v neděli. Pak je čeká dlouhý přelet do Glasgowa a středeční další zápas Ligy národů proti Skotsku.

Fotbalová republika, díl čtvrtý: Tak bojovali s covidem i Prasekem ve Stěžerech | Video: Sport
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 1 hodinou

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Další zprávy