Fotbalová reprezentace funguje v bublině. Osud srazu má ovšem nadále v rukou hygiena

Jiří Škuba Marek Janoš Jiří Škuba, Marek Janoš
7. 10. 2020 16:53
Zářijový sraz fotbalové reprezentace skončil jeho rozehnáním hygieničkou Martinou Marešovou v polovině, když se v týmu opakovaně objevily pozitivní testy na covid. Podobnému scénáři se nyní snaží FAČR předejít, přesto jej nelze vyloučit.
Slovensko - Česko, Liga národů 2020
Slovensko - Česko, Liga národů 2020 | Foto: Reuters

Před měsícem po výhře nad Slovenskem museli hráči národního týmu nečekaně domů. Hygiena jim povolila odehrát utkání v Bratislavě, hned potom ovšem kvůli možnému dalšímu šíření koronaviru v mužstvu další působení reprezentace zakázala. Původně zrušený zápas Ligy národů se Skotskem tak odehrála narychlo složený soubor pod náhradním trenérem Davidem Holoubkem.

Před říjnovým srazem a zápasy s Kyprem, Izraelem a Skotskem reprezentace podnikla řadu kroků, aby tentokrát nemusela honem shánět nový mančaft.

"Opatření jsou ještě přísnější. Riziko zcela eliminovat nelze, ale chceme ho co nejvíc minimalizovat. Nejvýraznější změnou tak nyní byla izolace všech členů týmu až do výsledků prvních testů na začátku srazu," uvedl tiskový mluvčí reprezentace Petr Šedivý.

Nařízení stanovená UEFA dodrželi reprezentanti už před měsícem, tehdy se ale objevila víkendová skulina mezi povinnými testy, ve které se nakazil jeden ze členů realizačního týmu. To byl jeden z důvodů, proč sraz předčasně skončil.

Proto byli nyní členové týmu na začátku srazu od sebe navzájem izolováni. "Všichni hráči i členové realizačního týmu zůstali skoro celý den na svých pokojích, dokud neměli negativní výsledek testu," ujistil Šedivý.

V plzeňské skupině hráčů se jeden pozitivní test na covid skutečně objevil, a tak Zdeněk Ondrášek, Lukáš Kalvach a Jan Kopic putovali ze srazu předčasně domů. V tomhle směru ovšem nešlo o specifickou dohodu s Plzní, ale o rozhodnutí hygieny.

"Vždy záleží na rozhodnutí hygienických autorit. Jsme s nimi v kontaktu tak, aby věděly o našich opatřeních. Ta jsou velmi striktní právě proto, aby do karantény v případě pozitivního testu nemusel celý tým," popsal Šedivý.

Pokud by tedy došlo k více pozitivním testům v rámci reprezentace, nejde tak vyloučit, že hygiena by opět mohla zrušit celý sraz. Národní tým se tomu snaží předejít právě izolací hráčů mimo dobu zápasů a tréninků.

Reprezentace i tak s kluby komunikuje ohledně rizik nákazy. "Všechny kluby měly před začátkem srazu informace, jaká opatření reprezentace zavedla, kdy se hráči budou testovat a další důležité podrobnosti. S uvolněním hráčů k reprezentaci proto nebyl problém," dodal mluvčí reprezentace.

Opatření se řídí vládními nařízeními, protokoly FAČR a UEFA. "Nejdůležitějším opatřením je absolutní izolace od okolního světa. To znamená, že se nikdo z reprezentace přímo nepotká s nikým mimo bublinu," zní stanovisko reprezentace.

V praxi to znamená, že podobně jako například v bundeslize jsou týmy na hotelu samy, případně mají vyčleněno aspoň vlastní patro. "V Praze jsme měli zamluvené patro, na Kypru máme hotel sami pro sebe. Z těchto prostor mužstvo vyráží jen na tréninky a zápasy," upřesnil mluvčí reprezentace pravidla bubliny.

Dnes večer čeká Česko přátelské utkání s Kyprem, odkud se tým přesune do Izraele. Tam je epidemiologická situace podobně kritická jako v tuzemsku. V rámci Ligy národů se Češi utkají s Izraelci v neděli. Pak je čeká dlouhý přelet do Glasgowa a středeční další zápas Ligy národů proti Skotsku.

Fotbalová republika, díl čtvrtý: Tak bojovali s covidem i Prasekem ve Stěžerech | Video: Sport
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy