Komentář: Šilhavého kouzlo funguje, reprezentace už zase baví

Jiří Škuba Jiří Škuba
20. 11. 2018 10:19
Vítězství nad Slováky, obstojný, bojovný výkon. A k tomu zaplněný, bouřící Eden, fanoušci, kteří opět mají důvod těšit se z výkonů české reprezentace.
Čeští fotbalisté slaví Schickův gól proti Slovensku
Čeští fotbalisté slaví Schickův gól proti Slovensku | Foto: Reuters

Změna je to až neočekávaná: vždyť teprve před dvěma měsíci národní tým skomíral na úplném dně. Ostudná porážka 1:5 v Rusku už ani nenaštvala, probouzela spíš pocity marnosti až trapnosti.

Příchod trenéra Jaroslava Šilhavého byl tím nejvhodnějším řešením, ale jen málokdo čekal, jak rychle změna zabere. Podobné antré má nicméně Šilhavý za sebou: před dvěma lety nastupoval do podobně rozklížené Slavie poté, co prohrála 1:3 v Plzni.

Výsledek? Slavia pod ním překonala historický rekord ligy, když nenašla přemožitele ve 36 utkáních za sebou a po osmi letech získala titul. 

Sedmapadesátiletý trenér je schopným psychologem, vyznává filozofii klidné síly a pozitivního přístupu. Oproti despotickému Jarolímovi je to obrat, který si Dočkal a spol. při rozhovorech neopomenou vynachválit. Vedle sebe pak má nenápadného asistenta Jiřího Chytrého, fotbalového odborníka, se kterým Šilhavý konzultuje odbornou stránku.

Společně se jim podařilo vyřešit i nejpalčivější problém národního týmu, personální nouzi na postech středních obránců. Ve čtyřech zápasech pod Šilhavým inkasoval tým pouze dvakrát, doma proti Slovensku Čelůstka s Kalasem předvedli vynikající výkon.

V Lize národů se tak Češi udrželi v druhé nejvyšší divizi a při prosincovém losu kvalifikace o Euro 2020 budou nasazeni v druhém koši. Naopak Slováci, nabušení hvězdnými jmény, sestoupili do Ligy C a při losu budou až ve třetím koši.

A právě náročné boje v kvalifikaci na evropský šampionát naplno ukážou, jak na tom český tým ve skutečnosti je. Jestli má Šilhavého kouzlo expirační dobu, nebo zda trenér dokáže navázat na okázalý start a z doby temna vystavět konkurenceschopný tým.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Jandová dojela v časovce juniorek na 25. místě, Vacek 42.

Mathias Vacek skončil v časovce juniorů na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 42. místě a další český jezdec Pavel Bittner dojel na 53. pozici. Z triumfu se radoval Ital Antonio Tiberi, který zvládl 27,6 kilometru dlouhou trať za 38:28,25 minuty.

V kategorii juniorek obsadila Veronika Jandová 25. místo a Kristýna Burlová skončila na 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, jež 13,7 kilometru absolvovala za 22:16 minuty.

před 51 minutami

Novým mluvčím Evropské komise bude Francouz Eric Mamer

Novým hlavním tiskovým mluvčím Evropské komise (EK) bude Francouz Eric Mamer, který na různých pozicích ve vrcholném orgánu unijní exekutivy pracuje 25 let. Mediálním poradcem budoucí předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové se stane její dlouholetý německý spolupracovník Jens Flosdorff.

Ten je v současnosti mluvčím týmu, který připravuje nástup von der Leyenové do čela komise. V posledním desetiletí byl německé političce po boku během jejího působení v roli ministryně obrany i na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Mamer momentálně pracuje jako ředitel pro hospodářskou soutěž v průmyslové sekci komise. Předtím vystřídal v EK několik řídících pozic a byl mimo jiné zástupcem ředitele kabinetu komisaře Günthera Oettingera.
Mamerovou zástupkyní bude Rumunka Dana Spinantová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy