Komentář: Šilhavého kouzlo funguje, reprezentace už zase baví

Jiří Škuba Jiří Škuba
20. 11. 2018 10:19
Vítězství nad Slováky, obstojný, bojovný výkon. A k tomu zaplněný, bouřící Eden, fanoušci, kteří opět mají důvod těšit se z výkonů české reprezentace.
Čeští fotbalisté slaví Schickův gól proti Slovensku
Čeští fotbalisté slaví Schickův gól proti Slovensku | Foto: Reuters

Změna je to až neočekávaná: vždyť teprve před dvěma měsíci národní tým skomíral na úplném dně. Ostudná porážka 1:5 v Rusku už ani nenaštvala, probouzela spíš pocity marnosti až trapnosti.

Příchod trenéra Jaroslava Šilhavého byl tím nejvhodnějším řešením, ale jen málokdo čekal, jak rychle změna zabere. Podobné antré má nicméně Šilhavý za sebou: před dvěma lety nastupoval do podobně rozklížené Slavie poté, co prohrála 1:3 v Plzni.

Výsledek? Slavia pod ním překonala historický rekord ligy, když nenašla přemožitele ve 36 utkáních za sebou a po osmi letech získala titul. 

Sedmapadesátiletý trenér je schopným psychologem, vyznává filozofii klidné síly a pozitivního přístupu. Oproti despotickému Jarolímovi je to obrat, který si Dočkal a spol. při rozhovorech neopomenou vynachválit. Vedle sebe pak má nenápadného asistenta Jiřího Chytrého, fotbalového odborníka, se kterým Šilhavý konzultuje odbornou stránku.

Společně se jim podařilo vyřešit i nejpalčivější problém národního týmu, personální nouzi na postech středních obránců. Ve čtyřech zápasech pod Šilhavým inkasoval tým pouze dvakrát, doma proti Slovensku Čelůstka s Kalasem předvedli vynikající výkon.

V Lize národů se tak Češi udrželi v druhé nejvyšší divizi a při prosincovém losu kvalifikace o Euro 2020 budou nasazeni v druhém koši. Naopak Slováci, nabušení hvězdnými jmény, sestoupili do Ligy C a při losu budou až ve třetím koši.

A právě náročné boje v kvalifikaci na evropský šampionát naplno ukážou, jak na tom český tým ve skutečnosti je. Jestli má Šilhavého kouzlo expirační dobu, nebo zda trenér dokáže navázat na okázalý start a z doby temna vystavět konkurenceschopný tým.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy