Švýcarsko
11. Kuchta
58. Sow (vl.)
44. Okafor

Vítejte u on-line přenosu z utkání prvního kola Ligy národů mezi Českem a Švýcarskem. Úvodní výkop je naplánován na čtvrtek 2. června ve 20:45.

Česko

Do utkání se Švýcarskem jdou Češi v rozestavení 3-4-3.  Obrannou vozbu povede trojice Zima, Brabec, Krejčí a doplňovat by je měl Vladimír Coufal s Jaroslavem Zeleným. V útoku bude největší hrozbou při absenci Patrika Schicka útočník Jan Kuchta.

Pro české fotbalisty se bude jednat o první utkání od březnové remízy s Walesem. Ta následovala po neúspěšné baráží o mistrovství světa proti Švédsku, kde Češi proti favoritovi srdnatě bojovali až do prodloužení. Na vítězný gól Quaisona ze 110. minuty totiž nedokázali odpovědět a šampionát se jich tak nebude týkat. Z posledních sedmi zápasů však česká reprezentace ani jednou neprohrála v řádné hrací době, když dvakrát remizovala s Walesem, jednou s Ukrajinou a bez problémů přehrála Estonsko, Bělorusko i Kuvajt.

Švýcarsko

Švýcaři by dnes měli hrát v nejtradičnějším rozestavení 4-4-2, avšak některé opory začínají jen na střídačce. Mezi nimi například střelec Haris Seferović či dlouholetá opora švýcarské reprezentace Xherdan Shaqiri.

Na rozdíl od českých fotbalistů si Švýcaři díky vítězství ve kvalifikační skupině zajistili účast na mistrovství světa v Kataru. V březnu se tak představili pouze v přípravných utkáních a ty nepřinesly ani jedno vítězství. Nejdříve Švýcarsko nestačilo na Anglii (1:2) a následně nedokázalo porazit na domácí půdě ani Kosovo (1:1). Dnes si tak Švýcaři určitě budou chtít spravit chuť a začít se pozitivně ladit na zmiňované mistrovství.

Pro oba celky se dnes bude jednat o poměrně důležité utkání. Právě Česko se Švýcarskem by totiž podle předpokladů mělo bojovat o třetí místo tabulky, které zaručuje účast v elitní skupině Ligy národů i pro příští ročník. Navíc je tato soutěž příjemnou pomocí pro případnou účast na EURO 2024. Dvanáct nejlepších celků z těch, které se nekvalifikují přímo, se totiž probojuje aspoň do baráže.

Do letošního ročníku Ligy národů vstupuje česká reprezentace také s novou identitou. Stejně jako v ostatních odvětvích by se navíc měl začít používat název Česko místo České republiky.

Co se týče vzájemných zápasů, moc jich za sebou tito soupeři nemají. V historii samostatné České republiky se totiž odehrály jen čtyři utkání se Švýcarskem. Lepší bilanci mají zatím Češi, kteří vyhráli ve třech případech včetně dosud posledního střetnutí na mistrovství Evropy 2008. Jediné vítězství Švýcarů se datuje k roku 1994, kdy reprezentanti alpské země vyhráli 3:0.

Čeští fotbalisté už mají za sebou předzápasovou rozcvičku. Hrát se bude na stadionu pražské Slavie, tedy v SINOBO Stadium.

Čeští fotbalisté se rozcvičují před utkáním se Švýcarskem
Čeští fotbalisté se rozcvičují před utkáním se Švýcarskem | Foto: Reuters

Rozhodovat dnes bude Daniel Siebert z Německa, na kterého má česká reprezentace dobré vzpomínky. Na starosti měl totiž loňské utkání se Skotskem, jež Češi na Euru vyhráli 2:0. Trochu horší je to však se zkušenostmi ohledně českých klubů. Loni totiž za přítomnosti Sieberta prohrál Jablonec na Celticu a v roce 2020 Sparta doma podlehla AC Milán. Pro švýcarskou repre to bude první setkání s tímto osmatřicetiletým sudím.

Předzápasové protažení už mají za sebou pochopitelně také fotbalisté Švýcarska. Na snímku jedna z největších hvězd Breel Embolo.

Švýcarští fotbalisté (čelem Breel Embolo) se rozcvičují před zápasem s Českem
Švýcarští fotbalisté (čelem Breel Embolo) se rozcvičují před zápasem s Českem | Foto: Reuters

Velkou výhodou švýcarské reprezentace je obrovská rozmanitost, co se týče gólů. Ve kvalifikaci na MS se totiž o 15 vstřelených branek podělilo hned jedenáct hráčů. Více než jednu branku si připsal Steven Zuber (2) a Breel Embolo (3).

1.

První poločas právě začal.

1.

Dlouhý nákop na útočnou polovinu se odrazil k Zelenému, který nezvládl první dotek s míčem. Švýcaři svou první akci začnou vhazováním.

2.

Menší zaváhání ve středu hřiště se nemuselo vyplatit. Po rychlém přechodu do útoku si míč na pravačku navedl Vargas a do akce musel Vaclík.

3.

Další souhra, do které se zapojil Vargas už nebyla povedená. Míč hostujícímu útočníkovi odskočil do zámezí.

4.

Nakrátko rozehraný roh českého výběru vyústil ve dva centry do pokutového území. V obou případech si poradila švýcarská defenzíva.

5.

Příliš dlouhý míč putoval až k Vaclíkovi. Následně si však česká defenzíva neporadila s rozehrávkou.

6.

Další míč putoval před Vaclíka. V úvodu 6. minuty však Vargas dobrou přihrávkou nenašel nikoho ze spoluhráčů.

7.

Zelený táhl rychlou akci po levé straně, avšak přihrávku už nenasměřoval ke spoluhráči. Dobře však následně zapracoval Sadílek.

8.

První zajímavější akce české reprezentace. Z levé strany centroval Sadílek, který našel na vzdálenější tyči volného Jankta. Jeho hlavička v záklonu mířila vysoko nad břevno.

9.

Kuchta si výborně nabíhal za obranu soupeře, nicméně Elvedi předvedl veledůležitý obranný zákrok.

10.

Obrovská příležitost Švýcarska. Breel Embolo skvěle načasoval svůj náběh a následně mířil sám na Vaclíka. Český gólman vytasil fantastický zákrok nohou.

11.

Zničehonic jdou Češi do vedení. Dlouhý aut doputoval až do pokutového území, kde si vůbec nerozuměli švýcarští obránci. Ti se špatně dohodli a nechali tak míč doputovat až k JANU KUCHTOVI. Pro něj už to bylo jednoduché, když kulatý předmět z bezprostřední blízkosti posunul do brány.

12.

Švýcarsko mohlo odpovědět z rohového kopu. Jenže rychle rozehranou standardku si pohlídal Tomáš Souček.

13.

Hosté ještě chvíli pokračovali s míčem na kopačkách, nicméně další přihrávka doputovala až do Vaclíkových rukavic.

14.

Další hrubka švýcarské defenzívy. Schär při pokusu o odkop vůbec netrefil míč a využít toho mohl Kuchta. Přihrávku na Hložka však neadresoval přesně.

15.

Neurovnanou hru Švýcarska teď uklidňuje Yann Sommer. Zatím je to od favorizovaného celku velmi nesoustředěný výkon.

16.

Embolo to udělal fantasticky, když míč patičkou posunul k Sowovi. Toho však zezadu obral vracející se obránce.

17.

Poněkud úsměvná situace. Po dobrém vzdušném souboji v podání Kuchty se míč odrazil k dvojici Freuler - Hložek. Švýcarský záložník signalizoval hru rukou, přičemž chytil míč. Proto bylo odpískáno v neprospěch jeho týmu.

18.

Vladimír Coufal měl volno na pravé straně, ale Souček si toho všiml o trochu později než bylo potřeba. Posléze už si situaci pohlídal švýcarský obránce.

19.

Velmi šikovně to udělal Hložek, který zpracoval míč mezi dvěma soupeři a následně si vynutil nedovolený zákrok Granita Xhaky.

20.

Příliš důrazně šel do souboje Jakub Brabec, jenž při napadání skluzem dohrál Sowa. Je z toho žlutá karta.

21.

Z pravé strany poslal dobrou přihrávku do pokutového území Tomáš Souček. Bohužel to Hložek v šestnáctce poněkud zaspal.

22.

Z volného kopu po faulu na aktivního Součka teď Češi nic nezískali. Hosté přecházejí do rychlého protiútoku.

23.

Nepříjemný skákavý balon zleva doputoval až ke Krejčímu, kterého trochu zaskočil odskok a proto zahrál jen na roh.

24.

Dvakrát centroval Ricardo Rodríguez. Ani jeden míč sice neprošel až k Vaclíkovi, ale po zákroku Zeleného bude Švýcar zahrávat další roh.

24.

Výborně sehraný signál. Jeden ze Švýcarů šel z druhé vlny do šestnáctky, ale naštěstí neprostřelil hradbu těl před sebou.

25.

Jan Kuchta důrazně napadal rozehrávajícího Sommera, který měl nakonec štěstí, že mu zablokovaný odkop nemířil do brány.

26.

Poměrně dlouho váhal Tomáš Vaclík, jestli jít proti kolmici ze středu hřiště. Nakonec však český gólman pomohl bránícímu Brabcovi.

27.

Mohlo to být 2:0. Adam Hložek míč hlavou šikovně posunul k Janktovi, který neváhal se zakončením a ze strany okamžitě vypálil. Sommer musel na zem.

28.

Hraje se ve středu hřiště. Švýcaři zatím mají poměrně velké problémy s rozehrávkou.

Adam Hložek, Remo Freuler a Fabian Schar v zápase Ligy národů Česko - Švýcarsko
Adam Hložek, Remo Freuler a Fabian Schar v zápase Ligy národů Česko - Švýcarsko | Foto: Reuters
28.

Přečíslení tří proti dvěma sice Švýcaři doběhli, ale do akce se ještě zapojil Souček. Ten si míč bohužel nezpracoval dobře a navíc se nepískal ani faul na českého kapitána.

30.

Češi si poradili v defenzívě a těžit z toho mohl Jakub Jankto. Proti němu však skvěle vystoupil Elvedi.

31.

Zeleného přihrávku si dobře pohlídal Kuchta, kterého u postranní čáry důrazně zastavil Nico Elvedi. Ten je prvním potrestaným Švýcarem.

32.

Češi pokračují v aktivitě. Proti Elvedimu nyní další vhazování vybojoval Jakub Jankto.

33.

Další aut českého výběru už nezpůsobil Švýcarům takové problémy jako při dosud jediné gólové situaci.

34.

Velká šance Jakuba Jankta. Tomu přihrávku do šestnáctky posunul Kuchta a proti následném obstřelu se skvěle vytáhl Yann Sommer.

35.

Z rohu už český celek nezahrozil, přestože míč propadl ke vzdálenější tyči.

35.

Fabian Schär šel nevybíravě loktem proti Kuchtově hlavě a dostává žlutou kartu.

36.

Ze strany na střed si to míč nasměřoval Coufal, avšak následná kombinace nepřinesla kýžený úspěch.

37.

Ve středu hřiště zapracoval na výbornou Jakub Brabec. Češi tak znovu mohou cosi vymýšlet směrem dopředu.

38.

Až do pokutového území si naběhl Jakub Jankto. Tentokrát však na Sadílkovu přihrávku o kousek nedosáhl.

39.

Švýcaři už se několik minut nedostali do blízkosti pokutového území. V drtivé většině případů ztrácejí míč již kolem středu hřiště.

40.

Další nepřesnost v kombinaci Švýcarska. Míč putuje jen za brankovou čáru vedle Vaclíkovy svatyně.

41.

Akce hostujícího výběru je znovu přerušena. V tomto případě je pískán ofsajd.

42.

Hodně rychle se musel otáčet Ladislav Krejčí. Nakonec mu pomohl napadající Okafor, jenž fauloval českého obránce.

43.

Při Rodríguezově centru se o akrobatické zakončení v pokutovém území pokusil Breel Embolo. Nůžkami však netrefil míč.

44.

Velká škoda. Díky nedůrazu české obrany se dostal míč na střed pokutového území, kde jej nedokázal odpálit Brabec. Tomu pak navíc překážel Zima a před NOAH OKAFOREM už byl jen Vaclík. Českého gólmana překonal útočník Salzburgu střelou pod břevno.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje jednu minutu.

45+1.

Češi by ještě rádi zahrozili, ale na útočné polovině teď vůbec nemají prostor pro kloudnou kombinaci.

45+1.

Konec prvního poločasu.

Úvodní půle je minulostí a český tým se zatím prezentuje velmi dobrým výkonem. První velké šance sice měli Švýcaři, nicméně v 11. minutě udělali obrovskou hrubku v obraně a Jan Kuchta zaváhání dokázal potrestat. Následně měli domácí fotbalisté herně jednoznačně navrch, přidali další příležitosti, avšak do kabin jdou za vyrovnaného stavu. V závěru poločasu si totiž česká defenzíva nevěděla rady, čehož využil důrazný Noah Okafor. Před druhým poločasem je tak utkání zcela otevřené.

46.

Nebezpečná akce hned v úvodu druhé půle. Vargas dostal dobrou přihrávku do šestnáctky a na dlouhou nohu ještě dokázal zakončit. Výborně ovšem zareagoval Vaclík.

47.

Na pravé straně dostal trochu prostoru Kuchta, nicméně jeho přihrávka z prvního doteku neprošla až k Zelenému.

48.

Fantastický centr do šestnáctky z kopačky Rodrígueze málem našel Embola. Švýcarský útočník naštěstí neusměrnil míč na Vaclíkovu bránu.

49.

Hned pětice český fotbalistů se odhodlala k důraznému pressinku, ale nakonec z toho vyplynul jen faul.

50.

Další totožná situace jako při první šanci v druhé půli. Vargas si opět nabíhal za Zimu, ale tentokrát si český obránce poradil.

50.

Rodríguezův centr proskákal pokutovým územím až k jednomu ze Švýcarů, ale následné slabé zakončení zablokoval Souček.

51.

Příliš důrazný byl při napadání Zimy hostující Vargas. Sice fauloval, ale Švýcaři zahájili druhý poločas jednoznačně aktivněji.

53.

Uklidnění pro defenzivní řady Česka. Na Jankta si vyšlápl Vargas.

53.

Velmi dobrý centr z místa předchozího přestupku vyprodukoval Vladimír Coufal. Na malém vápně si však Švýcaři poradili a navíc je pískán ofsajd.

54.

To byla tutovka. Sadílek si výborně naběhl na přihrávku Zeleného a posléze putoval míč do vápna na volného Hložka. Jenže ten míč netrefil dobře, čímž získal jen roh.

55.

Po rozehrání rohového kopu natáhl k tvrdé pumelici Vladimír Coufal. Jeho dělovka zpoza šestnáctky otřásla tyčí Sommerovy brány.

57.

Češi teď po slabším začátku druhého poločasu převzali iniciativu a i díky dvěma předchozím šancím se drží na míči.

58.

A je to 2:1. Dobře to na pravé straně udělala dvojice českých hráčů, která podržela míč a Jakub Jankto centroval do pokutového území. Přihrávku zády tečoval Djibril Sow, načež si to míč namířil na malé vápno. Tam byl opět dostatečně důrazný Jan Kuchta, který merunu skákající ke vzdálenější tyči hodlal usměrnit, ale podle všeho už to nestihl. Jedná se tak o vlastní gól DJIBRILA SOWA.

60.

Další dobrá akce českého celku. Tentokrát natáhl ke střele Adam Hložek, ale jeho rána putovala kousek nad břevno.

61.

Nepřesnost v kombinaci Švýcarů poblíž pokutového území českého mužstva. Vše končí odkopem od brány.

63.

Hodně prostoru k centru dostal Silvan Widmer. Jenže přihrávka na Okafora mířila trochu dál než bylo potřeba.

64.

Švýcaři pochopitelně převzali snahu o ofenzívu. Pozorná česká obrana je však dobře zformovaná.

66.

Tentokrát už hosté byli blízko k vyrovnání. Embolo míč s Brabcem v zádech dokázal přistrčit před Widmera, který měl hodně prostoru, avšak nízkým obstřelem nechal vyniknout Vaclíka.

67.

A další šance. Fabian Schär si při rohu výborně naběhl a jen o kousek minul vzdálenější tyč.

68.

Střídání Česka: odchází Jakub Jankto, přichází Ondřej Lingr.

68.

Střídání Česka: odchází Jan Kuchta, přichází Jakub Pešek.

68.

Střídání Švýcarska: odchází Djibril Sow, přichází Steven Zuber.

68.

Střídání Švýcarska: odchází Noah Okafor, přichází Xherdan Shaqiri.

69.

Nepovedený obranný zákrok Davida Zimy dal šanci Embolovi, který už byl ovšem příliš blízko k Vaclíkovi. Ten český tým poněkolikáté podržel.

70.

Neobvyklá situace. Hlavní rozhodčí Daniel Siebert se zranil a zbytek utkání odpíská čtvrtý rozhodčí. Tím je Harm Osmers.

74.

Po chvilce oddechu už je nový hlavní rozhodčí připraven a utkání pokračuje. Minimálně čtyři minuty se však musí nastavit.

75.

První akce, do které se zapojil Steven Zuber, nic zajímavého nepřinesla. Vaclík si tak může připravit odkop.

77.

Švýcaři teď české fotbalisty hodně zatlačili kolem pokutového území. Zatím je to naštěstí bez jakéhokoliv zakončení.

78.

Sadílek to trochu uspěchal, když hledal Ondřeje Lingra. Dopředu si to znovu mohou namířit hosté.

79.

Kolmice sice putovala do blízkosti Embola, nicméně ten nezvládl první dotek.

80.

Nepřesnosti na obou stranách. Tu poslední vyprodukoval Ricardo Rodríguez, jenž centrem napravo nenašel spoluhráče.

80.

Zbytečnou žlutou kartu dostává Ladislav Krejčí, který posunul míč a vykoledoval si trest.

81.

Pešek velmi dobře zapracoval při napadání a hledal přihrávkou do šestnáctky nabíhajícího si Zeleného. Proti němu se však dobře postavila švýcarská obrana.

82.

Švýcaři využili zaváhání Krejčího ve středu hřiště a nastěhovali se k pokutovému území. Nakonec přišla střela, jež byla sražena na roh.

83.

Švýcarsko má v posledních minutách více ze hry. Češi už naopak zdaleka nenapadají tak jako v prvním poločase.

84.

Další souboj Embolo vs. Vaclík vyznívá ve prospěch českého gólmana. Hostující útočník zakončoval rychle z prvního doteku, avšak Vaclík byl skvěle postaven.

84.

Střídání Česka: odchází Michal Sadílek, přichází Lukáš Kalvach.

85.

Další z rohových kopů Švýcarska si pohlídal David Zima. Následná snaha Embola vyústila ve ztrátu míče.

86.

V úzkých dokázal Rodríguez přihrát na Vargase, který míč ve skluzu ještě otřel o Brabce. Bude z toho roh.

87.

Střídání Česka: odchází Jaroslav Zelený, přichází Aleš Matějů.

87.

Střídání Česka: odchází Adam Hložek, přichází Václav Jurečka.

87.

Střídání Švýcarska: odchází Ricardo Rodríguez, přichází Jordan Lotomba.

87.

Střídání Švýcarska: odchází Ruben Vargas, přichází Haris Seferović.

88.

Češi znovu ubránili standardku v podobě rohového kopu a následně přesunuli hru na útočnou polovinu.

90.

Lingr si míč posunul do volného prostoru, dokázal odcentrovat ke vzdálenější tyči, ale tam si Matějů pohlídal švýcarský bek.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje sedm minut.

90+1.

Po ztrátě ve středu hřiště se Švýcaři bleskově dostali až do pokutového území. Xhaka nakonec střílel z kroku z hranice šestnáctky a jen o kousek přestřelil.

90+2.

Vladimír Coufal podpořil ofenzívu, avšak následně nepřihrál přesně. Opět se tak musí zformovat česká obrana.

90+2.

Střídání Švýcarska: odchází Breel Embolo, přichází Mario Gavranović.

90+3.

Jurečka se zapojil do defenzivní činnosti, nicméně nakonec je mu odpískán faul.

90+3.

Shaqiriho prodloužený centr doputoval na zadní tyč, kde byl Haris Seferović. Jenže švýcarský útočník už nedokázal zakončit do prostoru brány.

90+4.

Bleskový výpad vyústil v Lingrovo zakončení, které bylo hodně nepovedené. Posléze už se nikdo v červeném dresu nedostal k ohrožení brankáře.

90+5.

Lingr se vložil do kombinace soupeře u středové čáry, čímž na chvíli vybojoval míč pro české barvy.

90+6.

Přihrávku na levou stranu obdržel rozběhnutý Zuber. Jenže proti němu vystoupil pozorný Zima.

90+6.

Křížný centr do pokutového území sice doputoval na hlavu Widmera, ale pak už se míče ujal Vaclík.

90+7.

Konec utkání.

Výborné první utkání Ligy národů je minulostí a Češi do tohoto ročníku soutěže vstupují vítězstvím. První velké šance sice měli Švýcaři, nicméně úvodní branku zápasu obstaral Jan Kuchta. Čeští fotbalisté pak přidali ještě další šance, ale v závěru prvního poločasu dokázal srovnat Noah Okafor

V polovině zápasu tak bylo vyrovnáno a švýcarští fotbalisté měli výborný vstup do druhé části. Jenže ve fantastickém výkonu pokračoval brankář Tomáš Vaclík, který svým spoluhráčům dal šanci na vítězství. To nakonec zajistil Jakub Jankto, jehož centr byl tečován Djibrilem Sowem k zadní tyči Sommerovy brány. V závěru sice Švýcarsko přitlačilo, nicméně cestu k druhé vyrovnávací brance již nenašlo.

Žluté karty: 2 - 2

Ode mě je to pro dnešek vše, ale již v neděli se na vás budu těšit u dalšího on-line přenosu z utkání Česko - Španělsko. Do té doby však na shledanou.