Češi jedou na Euro, Šilhavý ale končí. Hned po utkání odstoupil

Aktualizováno 20. 11. 2023 23:21
Čeští fotbalisté v závěrečném utkání kvalifikační skupiny v přímém souboji o účast na mistrovství Evropy porazili doma Moldavsko 3:0 a ze druhého místa postoupili na šampionát v Německu v příštím roce. Nepovede je na něm kouč Jaroslav Šilhavý, jenž hned po utkání odstoupil.
Trenér Jaroslav Šilhavý slaví s českými fotbalisty po vítězství nad Moldavskem postup na Euro. Na turnaji ale tým nepovede, po zápase rezignoval. | Foto: ČTK

"I přestože teď máme radost, už před zápasem jsme se rozhodli, že pokračovat nebudeme," uvedl Šilhavý po utkání v rozhovoru pro Českou televizi.

"Ten tlak už byl enormní a někdy jsem to ani nechápal. I to vedlo k tomu našemu rozhodnutí," vysvětlil. O svém odstoupení informoval i šéfa Fotbalové asociace ČR Petra Fouska.

"Je třeba trenéru Šilhavému poděkovat za to, že přivedl mužstvo z této kvalifikační skupiny na evropský šampionát, i za tu práci, kterou v posledních pěti letech odváděl," prohlásil Fousek.

První muž českého fotbalu zároveň řekl, že nepředpokládá, že by výkonný výbor rozhodl o novém kouči reprezentace hned na úterním zasedání.

Někdejší reprezentační asistent Šilhavý vedl elitní výběr jako hlavní kouč od září 2018. Předloni nečekaně došel s týmem na minulém evropském šampionátu až do čtvrtfinále.

S mužstvem také postoupil do elitní divize A Ligy národů, odkud ale Češi následně sestoupili. Reprezentace naopak neprošla na mistrovství světa, výkonný výbor i tak s Šilhavým vloni na jaře prodloužil smlouvu.

Český tým od rozdělení federace postoupil ze všech evropských kvalifikací a na kontinentálním mistrovství si zahraje poosmé za sebou.

Soupeře ve skupině pro ME v Německu mu určí los 2. prosince v Hamburku. FAČR za účast reprezentace na Euru získá prémii v přepočtu zhruba čtvrt miliardy korun.

Národní celek nastoupil proti Moldavsku bez tří členů základní sestavy z pátečního utkání v Polsku (1:1) - obránců Brabce s Coufalem a útočníka Kuchty, kteří v noci ze soboty na neděli navštívili v Olomouci noční podnik a byli vyřazeni z mužstva.

Český trenér překvapil a do klíčového zápasu nasadil i obránce Vitíka s útočníkem Chorým, kteří si připsali první start v reprezentačním "áčku".

V sestavě nechyběl kapitán Souček, jenž v Polsku dohrál zápas se zraněním hlavy. V brance stejně jako ve Varšavě dostal důvěru Staněk a hned ve 4. minutě podržel domácí tým, když vytáhl střelu kapitána Raty pod břevno na roh.

Na opačné straně Douděra ve 12. minutě z úhlu hlavičkoval jen do brankáře, ale za chvíli už se prosadil. Po Chorého přihrávce utekl obránci a únik na gólmana s přehledem zakončil přízemní střelou k zadní tyči. Slávistický útočník si v šestém utkání za národní A-tým připsal premiérovou branku.

Češi se poté soustředili spíše na to, aby kontrolovali vedení. Naopak Moldavané, kteří potřebovali k postupu zvítězit, vysoko napadali a ve 23. minutě se dostali ke druhé větší šanci. Centr z pravé strany propadl k volnému Motpanovi, který však z voleje minul.

Moldavané pokračovali v sympatickém výkonu i po přestávce a proti Caimacovovi z úhlu musel zasahovat Staněk. Zápas však hostům pokazil obránce Baboglo. Střelec branky z pátečního duelu s Albánií (1:1) po úderu loktem do hlavy Chorého dostal v 55. minutě druhou žlutou kartu a byl vyloučen.

Český celek už v přesilovce pevně držel utkání ve své moci. V 65. minutě ještě Chorému spadl Provodův centr na paty, ale za dalších sedm minut se už bývalý olomoucký hráč dočkal. Na přední tyči si naskočil na centr z rohu v podání dalšího debutanta, střídajícího Kušeje a prudkou hlavičkou zvýšil.

Domácí si závěr užívali. Chorý v další šanci minul, neprosadil se ani zblízka střídající Lingr, ale přes 11 tisíc diváků se přesto ještě třetí branky dočkalo. V 90. minutě se míč na hranici vápna odrazil k Součkovi a ten propálil vše před sebou. Kapitán skóroval ve třetím reprezentačním utkání po sobě a připsal si 12. gól za národní mužstvo. Češi ani ve čtvrtém duelu s Moldavskem neinkasovali a napravili březnovou venkovní remízu 0:0 z Kišiněva.

Šilhavého pozice byla v ohrožení už po říjnové porážce 0:3 v Albánii, po níž ho výkonný výbor podržel ve funkci. Upravil mu však smlouvu, která vyprší 30. listopadu. Šilhavého budoucností se měl zabývat FAČR v příštích dnech.

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale:

Česko - Moldavsko 3:0 (1:0)

Branky: 14. Douděra, 72. Chorý, 90. Souček. Rozhodčí: Schärer - De Almeida, Zogaj (všichni Švýc.) - Mariani (video, It.). ŽK: Kušej - Revenco, Caimacov, Posmac, Baboglo, Stina. ČK: 55. Baboglo. Diváci: 11.653.

Česko: Staněk - Vitík, Zima, Holeš - Masopust, Souček, M. Sadílek (58. Král), Douděra - Provod (77. Lingr) - Chorý (85. Chytil), Hložek (58. Kušej). Trenér: Šilhavý.

Moldavsko: Railean - Revenco (46. Cojocaru), Craciun, Baboglo, Posmac, Rjabčuk - Postolachi, Rata (78. Stina), Caimacov (59. Platica), Motpan (46. Damascan) - Nicolaescu (65. Cojocari). Trenér: Clescenco.

Albánie - Faerské ostrovy 0:0

1. Albánie 8 4 3 1 12:4 15
2. Česko 8 4 3 1 12:6 15
3. Polsko 8 3 2 3 10:10 11
4. Moldavsko 8 2 4 2 7:10 10
5. Faerské ostrovy 8 0 2 6 2:13 2