Češi jsou zajímavý soupeř, tvrdí Löw. Nehrají rychle, ale mají systém i sebevědomí

ČTK ČTK
10. 11. 2020 16:15
Trenér německých fotbalistů Joachim Löw považuje český tým, s nímž se jeho svěřenci utkají ve středečním přípravném duelu v Lipsku, za velmi zajímavého soupeře. Hosté podle něj nehrají příliš rychle, ale snaží se už od obránců o ofenzivní styl a mají velké sebevědomí. Löw dal v zápase volno oporám a vyzkouší některé nové tváře.
Joachim Löw
Joachim Löw | Foto: Reuters

"Češi jsou po sportovní stránce velmi zajímavý soupeř. V posledních měsících jsme analyzovali řadu jejich zápasů. Není to tým, který hraje rychlý fotbal, nesnaží se v zápasech dominovat fyzickou hrou. Mají jasný plán, jak hrát, technicky velmi dobré fotbalisty a téměř vždy stejný herní systém," uvedl na tiskové konferenci Löw.

"Hrají velmi ofenzivně, a to už od obránců. Snaží se už odzadu kombinovat a postupně tím vytvářet akce. A mají velké sebevědomí," doplnil šedesátiletý kouč, který působí u německé reprezentace jako hlavní trenér už od roku 2006. Předtím dělal asistenta Jürgenu Klinsmannovi.

Löw proti Česku bude šetřit opory na následné zápasy Ligy národů. Volno dostali brankář Manuel Neuer, Serge Gnabry, Leon Goretzka a Leroy Sané z Bayernu Mnichov, Toni Kroos z Realu Madrid, Timo Werner z Chelsea a Matthias Ginter z Mönchengladbachu. Šanci by měli dostat i tři nováčci.

"Rozhodli jsme se, že hráči, kteří toho v poslední době odehráli hodně, přijedou až ve čtvrtek, aby se odpočinuli od stresu a zregenerovali. Noví hráči určitě zítra dostanou příležitost poprvé nastoupit," uvedl Löw.

O základní sestavě už má z velké části jasno. "Je jasné, že zítra začne v brance Kevin Trapp, stejně tak Antonio Rüdiger, Robin Koch a Julian Brandt, velmi dobře se jeví také Luca Waldschmidt. U Ilkaye Gündogana ještě uvidíme, protože v neděli hrál 90 minut," podotkl Löw.

Jeho svěřenci sice už desetkrát po sobě neprohráli, ale ve čtyřech z letošních pěti zápasů jen remizovali. Doma dvakrát po sobě hráli 3:3. Mužstvo, které prochází částečnou generační obměnou, je v poslední době často terčem kritiky.

"Víme, jaké kroky je potřeba udělat k rozvoji hráčů. Není pro nás v tuto chvíli snadné vypořádat se s aktuální situací a vědomě dát čas od času některým hráčům volno. Bylo by jednodušší, kdybych mohl hrát pořád se stejným týmem. Musíme se přizpůsobit situaci. Vždy jsme měli jasné představy o přestavbě týmu a víme, že je to vždy spojeno i s neúspěchy a odporem," uvedl Löw.

"Ale na druhou stranu je hodně zábavné pracovat s těmito mladými hráči. Cítím hodně energie a to je pro mě jako pro trenéra důležité. Rozhodně stojí za to vložit důvěru do tohoto týmu. Jsem si jistý, že nám to ti hráči jednou splatí," doplnil.

Obává se, že se na reprezentacích v nadcházejících měsících podepíše mimořádně náročný program. Kvůli letošní koronavirové pauze mají soutěže nezvykle nabitou termínovou listinu.

"Pokud my trenéři nebudeme maximálně opatrní, budeme mít příští rok velké problémy. Kalendář je příliš nabitý a hráči ponesou následky. Současná častá zranění mají svůj důvod. Každý trenér musí jednat moudře, pokud má mít v létě čerstvé a fyzicky zdravé hráče," dodal.

Limberský se pochlubil luxusním sídlem. Předvedl vířivku i pivní sklípek | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy