Fotbalová pohádka. Fanoušci vrátili Klokany do ligy

Jan Cigánik
12. 6. 2007 0:00
Praha - Fotbalisté Bohemians 1905 vybojovali postup do první ligy. Ještě před dvěma lety by tato informace byla pokládána za nepovedený aprílový žert.

Příběh o pádu a návratu pražských Bohemians je v českém fotbalovém prostředí opravdu mimořádný.

Zima 2005. Klub z vršovického ďolíčku zažívá krušné časy. Obrovské dluhy ve výši okolo 20-30 milionů korun dohnaly vedení soutěže k rozhodnému kroku - odebrání druholigové licence. Na hospodaření klubu je uvalen konkurz a hrozí reálný zánik.

Z týmu postupně mizí hráči, realizační tým se rozpadá. "Klokan" má zkrátka prázdnou kapsu a bez peněz se fotbal nedá hrát nikde na světě.

Dále čtěte:

Pokusy o nalezení nových sponzorů a finančních zdrojů vyznívají naprázdno. Nutno přiznat, že za to mohou i nepřehledné kroky tehdejšího vedení klubu. Amatérismus, to je to pravé slovo, jež vystihovalo situaci ve Vršovicích.

Český fotbal se pomalu smiřoval s tím, že zanikne další tradiční klub s bohatou historií. A najednou z ničeho nic se stal sportovní zázrak, který nemá v české fotbalové kotlině obdoby. Pevnému fanouškovskému jádru Bohemians došla trpělivost a vzalo osud své "Bohemky" do svých rukou.

Rozjela se iniciativa SOS Klokan. V březnu 2005 vzniklo Družstvo fanoušků Bohemians (DFB), jehož členem se stal každý, kdo přispěl finančním obnosem.

Fanoušci při vstupu do družstva zaplatili základní vklad 1000 korun a dál přispívali neomezenou částkou. V případě krachu projektu vedení DFB garantovalo, že příznivci dostanou 99 procent svých vkladů zpět.

Cílem sdružení bylo zachovat naději na přežití pro milovaný klub. K tomu měla pomoci právě veřejná sbírka. A tento jednoduchý plán překvapil svou účinností. O projekt byl mezi příznivci Bohemians nebývalý zájem. Zakládajícím členem se stal herec Ivan Trojan.

Osloveni se žádostí o pomoc byli i úspěšní fotbalisté: např. reprezentant Martin Jiránek, obránce Michal Petrouš či slovenské reprezentační duo Karol Kisel, Kamil Čontofalský. Pomoci se rozhodli dokonce i v jiném vršovickém klubu - Slavii. A sbírka na záchranu Bohemians se rozrůstala.

Předseda představenstva DFB Antonín Jelínek měl jasný cíl: "Chceme se především pokusit zachránit historickou kontinuitu Bohemky."  Předseda kontrolní komise DFB Milan Šimáček dodal: "Už nemáme co ztratit, uděláme pro záchranu všechno. Jsme oddaní fanoušci a nemáme žádné vedlejší úmysly. Jde nám jen o dobro klubu."

Mimořádná akce příznivců Bohemians zvedla po celé republice vlnu zájmu. Prvek "klubizmu" v tom pravém slova smyslu v českém fotbalu chybí už dlouho, ale akce fanoušků pražského klubu dokázala, že pořád existují lidé, kteří jsou schopni svému týmu v těžkých chvílích opravdu pomoci, ne jen pískat na stadionu.

Masový ohlas fanoušků překvapil i nejslavnějšího "klokana", fotbalového internacionála Antonína Panenku. "Fandovství fotbalového klubu na stadionu je jedna věc, ale tahle myšlenka, na to je potřeba srdce. A lidé, kteří projekt představili, ho podle mého názoru mají," řekl Panenka, který působí v kontrolní komisi DFB.

Fanouškovské sdružení úzce spolupracovalo s nově založenou společností AFK Vršovice, kterou fotbalový svaz považoval za jediného legitimního pokračovatele klubové činnosti Bohemians Praha. Zároveň s tím však společnost převzala všechny pohledávky předcházejícího klubu, což v té době bylo téměř 20 milionů korun.

Dluhy se jí nakonec uhradit podařilo, dal se dohromady nový hráčský kádr v čele s Jiřím Rosickým a zkušeným matadorem Jiřím Němcem. Trenérem se stal Zbyněk Busta.

Ale vyskytl se další problém. Používání jména Bohemians v názvu klubu.

Propůjčit název Bohemians směla pouze Tělovýchovná jednota Bohemians Praha. A ta  se po uvalení konkurzu rozhodla, že fotbalové jméno klubu zaniknout nenechá, a postoupila práva na jeho užívání fotbalovému klubu ve Střížkově. To ale samozřejmě nechtěli dopustit ve Vršovicích a rozhořel se tvrdý a nepřehledný právnický spor.

Chvílemi to dokonce vypadlo, že se ve fotbalových soutěžích nebude objevovat žádny klub se jménem Bohemians. Majitel FC Střížkov Kapr dokonce hrozil, že celou záležitost klidně požene až k mezinárodnímu soudu!

Smlouva o pronájmu však obsahovala klauzuli, podle které její účinnost podléhá udělení nástupnictví po zaniklém fotbalovém klubu Bohemians. A dědicem tradičního odkazu Bohemians byla vedením ČMFS ustanovena společnost AFK Vršovice.

Nakonec došlo na klasické české šalamounské řešení. Klub Bohemians 1905 s klokanem ve znaku se sice vrátil do svého Ďolíčku, ale zároveň v ČFL hraje střížkovský klub, také pod názvem Bohemians.

Vršovický klub po překonání všech finančních problémů začal hrát třetí nejvyšší soutěž. Hlavním cílem bylo postoupit do druhé ligy. To se však na sportovním poli nepovedlo. Klub se však ukázal být dostatečně silný i v zákulisí a od SC Xaverov Horní Počernice si odkoupil právo hrát druhou ligu .

A byl to dobrý tah. Ač se v ještě probíhající sezoně ve Vršovicích o postupu nemluvilo, tak osmnáctizápasová série bez prohry, pohádkové návštěvy na domácích zápasech a hlavně vysoké očekávání fanoušků donutilo vedení klubu přehodnotit plány.

Navíc se majoritním vlastníkem stala finanční skupina CTY Group a.s. Ta s příslibem finanční stabilizace klubu získala 51% podíl v klubu. Jako první krok se jí podařilo odkoupit stadion ve vršovickém ďolíčku od dosavadního vlastníka Bohemians Real.

A nakonec se ukázalo, že bojovat o postup bylo správné rozhodnutí.

V předposledním 29. kole druhé fotbalové ligy se Bohemians 1905 utkali přímo o postup s největšími konkurenty HFK Olomouc. A Pražané dokázali, že do první ligy bezesporu patří. Holický tým porazili na jeho půdě 3:1 a šťastní fanoušci po zápase slavili společně se svými miláčky na hrací ploše.

Finanční stabilita a vlastnictví stadionu jsou pro každý tým klíčové v cestě za úspěchem. Klub Bohemians 1905 si prošel těžkým obdobím. Ale diky ojedinělému přispění fanoušků a rozumným krokům vedení jsou "Klokani" zpátky na scéně a musí se s nimi počítat.

Od konkurzu na výsluní

  • 2. února 2005: Klub je poslán do  konkurzu.
  • 28. února: Licenční komise ČMFS rozhodla o odebrání profesionální licence fotbalovému klubu Bohemians. Klub byl vyloučen ze stávajícího ročníku druhé ligy a jeho výsledky v celé sezóně byly anulovány.
  • 24. března 2005: Fanoušci se se zánikem Bohemians odmítli smířit a na jeho záchranu založili Družstvo fanoušků Bohemians. Minimální členský vklad je tisíc korun, zakládajícím členem je herec Ivan Trojan.
  • 16. března 2005: Výkonný výbor ČMFS rozhodl o převodu členských práv a povinností, včetně práv k soutěžím, na společnost AFK Vršovice. Tím se stala společnost AFK Vršovice členem ČMFS a jediným legitimním pokračovatelem klubu Bohemians. O pokračovatelství Bohemians usiloval i předseda FC Střížkov Karel Kapr. Třetiligový pražský klub si logo i název Bohemians pronajal do 30. června 2006.
  • 5. srpna 2005: Klub představil nové zelenobílé dresy s novým znakem Bohemians 1905
  • 7. srpna 2005: Bohemians 1905 mají premiéru v ČFL. Se Slavií B prohráli 0:1.
  • 6. června 2006: Bohemians 1905 koupilo druholigovou licenci od Xaverova
  • 11. června 2007: Bohemians se po vítězství na hřiští HFK Olomouc vrací do první ligy
 

Právě se děje

Další zprávy