Bohemians se po čtyřech letech vrací do první ligy

SportPlus, ČTK
11. 6. 2007 21:31
Olomouc - Fotbalisté Bohemians 1905 vyhráli na hřišti HFK Olomouc 3:1 a po čtyřech letech se vrací do první ligy. Uvnitř: GALERIE

Výhra na hřišti HFK Olomouc dává Bohemians 1905 kolo před koncem druhé ligy na druhém místě nedostižný čtyřbodový náskok.

Pražané začali na Hané svoji cestu mezi elitu už v první minutě, kdy se po zmatku v domácí obraně dostal Bálek a poslal "Klokany" do vedení. Hosté prakticky celý prvné poločas nepustili Hanáky do vážnějšího ohrožení Sňozíkovy branky a naopak v první minutě nastavení přidali druhou branku.

Zápas HFK Olomouc - Bohemians 1905 ON-LINE
Klíčový zápas o postup do první fotbalové ligy jsme sledovali v podrobné reportáži.

Po rohovém kopu na malém vápně zůstal zcela osamocený Pavel Lukáš a hlavou pohodlně skóroval do protipohybu domácího gólmana. Euforie v sektoru fanoušků Bohemians propukla naplno a plůtek u jejich sektoru nevydržel nápor tlačících se těl.

Někteří fanoušci se tak ocitli na hrací ploše, ale poměrně disciplinovaně se vraceli na tribunu. I tak si ovšem vysloužili hrozbu ukončením zápasu.

• Drama ve druhé lize: Bohemians, nebo HFK Olomouc?
    Boj o postup do první fotbalové ligy vrcholí. Kdo doprovodí Viktorii Žižkov do elitní soutěže?
  • Souboj o první ligu: Ustojí Bohemians tlak?
    Předzápasová analýza expertů z BettingCentra.cz.
  • Kompletní výsledky a tabulka druhé ligy ZDE

Hned na začátku druhého poločasu měli hostující fanoušci další důvod k radosti. Jan Morávek korunoval svůj výborný výkon z první půle a po přízemním centru z pravé strany skóroval do odkryté brány HFK. Téměř tisíc fanoušků Klokanů tak mohlo spustit oslavný chorál "Už jsme zase ligoví..."

Domácí se ale nechtěli vzdát a pustili se do dobývání branky Bohemians. Pozorná obrana hostů je ale do výraznějších šancí nepouštěla, naopak hráči Bohemians vyráželi do nebezpečných rychlých protiútoků.

Přesto se Olomoučtí dočkali snížení - v 71. první minutě se Michal Ševela trefil hlavou z rohu a cestu "Klokanů" mezi elitu tak ještě na chvíli zkomplikoval. Ale domácí už se i přes naprosté otevření hry na žádný trvalejší tlak nezmohli, a mohli být rádi, že Kulvajt ani Hašek při prúniku do rozhozené obrany neuspěli.

Skóre už se tak do konce nezměnilo a fotbalisté Bohemians 1905 mohli začít velkolepé oslavy svého návratu do první ligy.

HFK Olomouc - Bohemians 1905 1:3 (0:2)
Branky: 71. Ševela - 1. Bálek, 45. Lukáš, 49. Morávek. Rozhodčí: Jílek - Chytil, Jiřík. ŽK: Kotůlek, Ševela - Rychlík. Diváci: 2905 (vyprodáno).
HFK Olomouc: Doležal - Lošťák, Kotůlek, Ševela, Josefík - Spáčil, Lukášek (76. Los), Škuta, Krutý (64. Dadák) - Kazár (61. Korčián), Da Silva. Trenér: Kalvoda.
Bohemians 1905: Sňozík - Rychlík, Růžička, Rada, Marek - Pávek, Lukáš, Matůš (74. Kulvajt), Kotyza (63. P. Hašek) - Bálek, Morávek (90. I. Hašek). Trenér: Busta.

Hlučín - Opava 0:2 (0:2)

Domácí v důležitém zápase o záchranu selhali na celé čáře. Regionální rival je předčil ve všech směrech a trvalou územní převahu korunoval v 17. minutě Kozák, který po Kolínkově centru a zaváhání gólmana Valacha hlavou zavěsil.

Hlučín byl naprosto neškodný, opavskou branku ani neohrozil. Hosté naopak měli další šance. Půda po brejku do rozhozené obrany ve 40. minutě ještě přestřelil, ale ve druhé minutě nastavení výborně hrající Kozák přetáhl z levé strany centr na vzdálenější tyč, kde ho zcela neobsazený Partyš umístil podruhé do sítě.

Domácí ještě více znervózněli, z herní křeče se nevymanili ani po přestávce a opavský brankář Novák mohl dále nerušeně odpočívat. Jedinou možnost si Hlučínští vypracovali prakticky z ničeho, když Dombi z dálky v 70. minutě z nouze napřáhl a orazítkoval tyč.

Opavský tým mohl vítězství navýšit ještě v poslední minutě, ale střídající Holčák se zalekl vybíhajícího brankáře a minul. Domácí si porážkou notně přitížili v boji o udržení.

Hlučín - Slezský FC Opava 0:2 (0:2)
Branky: 17. Kozák, 45.+2 Partyš. Rozhodčí: Racek - Gallo, Pelikán. ŽK: Skotnica, Veselý - Půda. Diváci: 1734.
Hlučín: Kosmál - Veselý, Štýbar (72. Prokeš), Švrček, Tomáš - Žižka (22. Skotnica), Bogdaň, Melecký, Toth (62. Havlíček) - Dombi, Hanus. Trenér: Cviertna.
Opava: Novák - Kolínek, Pejša, Mezlík, Víšek - Partyš (82. Halaška), Wirth, Barteska, Zapletal (77. Kiša) - Kozák, Půda (90. Holčák). Trenér: Neček.

Bystrc - Vítkovice 2:4 (2:0)

Fotbalisté Bystrce jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Rozhodla o tom jejich porážka 2:4 s dalším ohrožením týmem z Vítkovic.

Přitom pondělní zápas začali domácí výborně, v prvním poločase svírali soupeře a na rozdíl od předchozích utkání se dokázali střelecky prosadit. Na Kasálkovu dělovku z 20 metrů gólman Kello ani nezareagoval, stejně bezmocný byl i proti křížné střele z kopačky Smutného.

Po přestávce však přišel nečekaný obrat. Po obrovských chybách domácí obrany Vítkovice bleskově vyrovnaly a dalšími dvěma góly si vybojovaly naději na druholigovou záchranu.

Hosté stihli čtyřikrát skórovat v rozmezí 19 minut, jejich první branku dal Černý z penalty nařízené za ruku domácího hráče, stejný hráč rovněž z pokutového kopu zpečetil výsledek po Schustrově zkratu.

Branky: 32. Kasálek, 40. Smutný - 55. a 74. Černý obě z pen., 58. Motyčka, 67. Jandík. Rozhodčí: Příhoda - Košec, Teuber. ŽK: Michal, Schuster - Třasák, Černý, Derych. Diváci: 380.
Bystrc: Hrubý - Houšť, Schuster, Novakovič (70. Mrázek), Krejčíř - Logara (18. Smutný), Michal, Kasálek, Belej - Zedníček, Bielik (63. Kalina). Trenér: Machala.
Vítkovice: Kello - Derych, Staněk, Hejdušek, Třasák (85. Novák) - Valášek, Švec (46. Motyčka), Černý, Mikulenka - Jandík, Jakus (77. Langer). Trenér: Grussmann.

Ústí nad Labem - Blšany 0:1 (0:0)

V severočeském derby dominovali v prvním poločase domácí. V 10. minutě mířil Fousek po Karlíkově centru do blšanského brankáře Rady. Ten o deset minut později likvidoval hlavičku Karlíka a do konce poločasu se vyznamenal ještě po střelách Fouska a Vondráška.

Po přestávce ovládly hru Blšany, které předčily Ústí nasazením a pohybem. V 65. minutě poslal blšanský kouč Bičovský na hřiště Hudce, který po necelé minutě utekl ústecké obraně a dal vítězný gól hostů.

V jediné ústecké šanci ve druhé půli mířil v 73. minutě Džuban těsně nad. Pět minut před koncem nevyužil šanci na zvýšení náskoku Kožíšek, který nepřekonal Diveckého.

Branka: 66. Hudec. Rozhodčí: Hrubeš - Pinkas, Koval. ŽK: Dvořák - M. Zachariáš. Diváci: 328.
Ústí n. L.: Z. Divecký - Stárek, Džuban, T. Novák, Dvořák - Vondrášek, Martykán, Karlík, Fousek, Mašanský (73. Hruška) - Procházka. Trenér: Rys.
Blšany: Rada - Loos, M. Zachariáš, Novotný, Benko - Klasna (60. Hofmann), Jedinák, Trup, Krejčík (65. Hudec) - Kožíšek, Smejkal. Trenér: Bičovský.

Sokolov - Jihlava 1:1 (0:0)

Odcházející trenér Pulpit se rozloučil se Sokolovem remízou. Po překvapivé výhře v minulém kole na půdě Bohemians 1905 tentokrát Baník obral o body dalšího z aspirantů na postup Jihlavu, která tak bez ohledu na vývoj utkání v Olomouci přišla o naději na návrat mezi elitu.

První poločas přinesl oboustranně útočný fotbal, který však gól nepřinesl. V úvodu druhé půle byli aktivnější hosté. Poprvé nebezpečně zahrozili v 64. minutě, kdy pro rohu Čermáka hlavičkoval nad branku Faldyna. O minutu později se dostal po chybné rozehrávce domácího brankáře k míči Svoboda a poslal hosty do vedení.

V 67. minutě ještě zakončoval z malého vápna po centru Svobody hostující Cihlář vedle, vzápětí však domácí vyrovnali. Sláma rozehrál přímý kop a Dřížďal hlavičkou skóroval. Další šance už na výsledku nic nezměnily.

Branky: 68. Dřížďal - 65. Svoboda. Rozhodčí: Damková - Ubias, Moláček. ŽK: Jiráček, Němeček - Lovětínský. Diváci: 2540.
Sokolov: Bertelman - Dřížďal, Hájovský, Němeček, Mach - Čada, Kura, Jiráček - Šorfa (82. Huber), Mlika (66. Bakeš), Salák (61. Sláma). Trenér: Pulpit.
Jihlava: Tulis - Gebreselassie, Šourek, Kadlec, Drga - Baláž (46. Čermák), Vít, Lovětínský, Cihlář (82. Vladyka) - Svoboda, Faldyna (74. Rabušic). Trenér: Bokša.

Žižkov - Olomouc B 1:0 (1:0)

Do posledního domácího utkání, které slavnostně zahájila čestným výkopem herečka Kateřina Brožová, vstoupila Viktoria s jasným cílem rozloučit se s diváky vítězstvím. To se podařilo naplnit už ve 29. minutě zásluhou branky Richarda Kaloda.

Hosté se ve druhém poločase snažili, ale jejich jedinou velkou příležitost zneškodnil brankář Hruška.

Branka: 29. Kalod. Rozhodčí: Makovička - Tulinger, Štěrba. ŽK: Švancara (Žižkov). Diváci: 1560.
Žižkov: Hruška - Kučera, Labant, Šťastný, Jambor - Kušnír, Procházka, Gula (67. Král), Stracený - Kalod (60. Švancara), Bukač (55. Demjan). Trenér: Skalba
Olomouc B: Černý - Kopecký (45. Hořava) - Šalamoun, Škerle, Vepřek - Janotka, König, Nepožitek, Pulkert (81. Řehák) - V. Schulmeister, Šultes. Trenér: Chromý.

Jakubčovice - Třinec 0:1 (0:0)

Fotbalisté Třince budou i v příští sezoně hrát druhou ligu. Rozhodla o tom jejich pondělní výhra 1:0 na hřišti Jakubčovic. O vítězný gól se postaral v 83. minutě útočník Karel Maceček, když se střelou z 20 metrů trefil do levého horního rohu domácí branky.

Branka: 83. Maceček. Rozhodčí: Kocian - Kubáň, Čecháček. ŽK: Doležal, Vaněk - Matěj, Brezničan. Diváci: 427.
Jakubčovice: Pospěch - Mikula, Doležal, Kůděla, Vaněk - Kopta, Baránek, Hanus, Vondra - Procházka, Kunc (76. Jašurek). Trenér: Bittengel.
Třinec: Vreštiak - Lisický, Brezničan, Pindor, Matěj - Malíř (90. Vavruša), Cieslar, Hubka, Martinčík (34. Ceplák) - Maceček, Janeček (86. Kořínek). Trenér: Čopjak.

Hradec Králové - Čáslav 5:0 (1:0)

Poslední domácí utkání vyšlo fotbalistům Hradce Králové znamenitě. Po nepříliš pohledném prvním poločase nakonec deklasovali Čáslav 5:0. O tři branky se postaral irský útočník Paul Munster.

Do vedení se Hradec dostal v 41. minutě. Po trestném kopu se míč odrazil ve vápně od jednoho z bránících hráčů přesně k Munsterovi a ten nezaváhal.

V úvodu druhého poločasu se dostala do tlaku Čáslav, ale výsledkem byla jen série závarů v šestnáctce Hradce, načež přišel druhý gól na druhé straně.

Černý si zaběhl za obranu na dlouhý pas od Šmardy a špičkou kopačky postrčil míč do sítě za vybíhajícího brankáře Malíka. Otřesení hosté za dalších pět minut inkasovali znovu a opět po přesném pasu hradeckého kapitána Šmardy, který vybídl ke druhému gólu v zápase znovu Munstera.

Šmarda sice poté hřiště opustil, ale hradecká ofenziva fungovala dál i bez něj. V 74. minutě se prosadil po individuální akci potřetí v zápase Munster a skóre upravil na 5:0 v 82. minutě Dvořák.

FC Hradec Králové - FC Zenit Čáslav 5:0 (1:0)
Branky: 41., 64. a 74. Munster, 59. Černý, 82. Dvořák. Rozhodčí: Bílek - Vysloužil, Lakomý. ŽK: Wozniak, Hašler - Broschinský. Diváci: 444.
Hradec Králové: Podhajský - Wozniak, Špidlen (46. Rezek), Karal, Filip - Gavula, Šmarda (72. Přibyl), Hašler (77. Pilař), Dvořák - Munster, Černý. Trenér: Klusáček.
Čáslav: Malík - Gross, Franc, Haniak, Šrámek - Kurak (62. Urban), Broschinský, Podrazký (80. Širanec), Kunášek - Zachariáš, Jirouš. Trenér: Zákostelský.