Aktualizováno 21. 12. 2023 8:25
Útočník Patrik Schick svým druhým hattrickem v německé lize zařídil fotbalistům Leverkusenu v posledním letošním utkání výhru 4:0 nad Bochumí. Jeho tým dál vede tabulku o čtyři body před mistrovským Bayernem Mnichov, který vyhrál 2:1 ve Wolfsburgu.
Podívejte se na hattrick Patrika Schicka proti Bochumi | Video: Asociated Press

Bundesliga

Schick nastoupil po vleklých zdravotních problémech v základní sestavě v bundeslize poprvé od loňského října a skóroval v ní po deseti měsících. Všechny tři góly stihl v úvodním poločase během závěrečné čtvrthodiny.

Skóre otevřel ve 30. minutě z penalty poté, co ho fauloval brankář Riemann. Vzápětí zvýšil na 2:0 po Frimpongově centru z pravé strany. V 41. minutě v další velké šanci přestřelil, ale v nastavení první půle po rohovém kopu už hattrick zkompletoval, když se prosadil hlavou navzdory těsné obraně hostů.

"Lepší jsem si to ani nedokázal představit," řekl Schick po utkání na klubovém účtu na sociální síti X.

"Jsem moc, moc šťastný. Ale také mám za sebou neuvěřitelně dobré hráče, Flo, Jonase a další, takže to mám jako útočník docela snadné," dodal český reprezentant, který v červnu podstoupil operaci přitahovačů.

První bundesligový hattrick dal Schick předloni v prosinci, kdy se podílel dokonce čtyřmi góly na vítězství 7:1 nad Fürthem. Utkání s Bochumí pro českého reprezentanta skončilo v 67. minutě, kdy ho vystřídal Nigerijec Boniface a krátce nato desátým gólem v soutěži potvrdil pozici nejlepšího střelce Leverkusenu.

V závěsu za Leverkusenem zůstává Bayern, který zvítězil ve Wolfsburgu 2:1. Václav Černý do hry naskočil z domácí lavičky v 84. minutě. V první půli se za bavorský klub trefili Musiala a Kane, domácí se vzmohli jen na Arnoldovo snížení.

Kapitán anglické reprezentace Kane nastřílel v bundeslize už 21 branek, k čemuž přidal pět asistencí. Vyrovnal tak nejproduktivnějšího hráče uplynulého ročníku, jímž byl Randal Kolo Muani z Frankfurtu.

Jamal Musiala se ve věku 20 let a 297 dnů stal nejmladším hráčem v historii Bayernu, jemuž se podařilo nasbírat 100 ligových startů. V bundeslize této mety v mladším věku dosáhli pouze Kai Havertz (Leverkusen), Timo Werner (Lipsko) a Julian Draxler (Schalke).

Vítězství si připsal i třetí Stuttgart, který doma porazil Augsburg 3:0 a na první místo ztrácí osm bodů. Za VfB se postupně prosadili Undav, Guirassy a Führich.

Union Berlín doma porazil Kolín nad Rýnem 2:0, udržel první čisté konto v sezoně a opustil sestupové pásmo. Alex Král za domácí naskočil do hry v 62. minutě. Union získal tříbodový náskok na barážovou 16. pozici a navíc má zápas k dobru.

Branky padaly až v druhém poločase. Nejprve se v 55. minutě trefil Hollerbach. Na jeho zásah navázal o 23 minut později Fofana, který je v Berlíně na hostování z Chelsea a gólově se v bundeslize prosadil poprvé.

Německá fotbalová liga - 16. kolo:

Union Berlín - Kolín nad Rýnem 2:0 (56. Hollerbach, 78. Fofana), Eintracht Frankfurt - Mönchengladbach 2:1 (90.+2 Buta, 90.+8 Koch - 27. Wöber), Heidenheim - Freiburg 3:2 (53. Dinkci, 85. Kleindienst, 90.+3 vlastní Ginter - 7. a 64. z pen. Höler), Leverkusen - Bochum 4:0 (30. z pen., 32. a 45.+1 Schick, 69. Boniface), Stuttgart - Augsburg 3:0 (18. Undav, 45.+2 Guirassy, 69. Führich), Wolfsburg - Bayern Mnichov 1:2 (45.+1 Arnold - 33. Musiala, 43. Kane).

Ligue 1

Útočník Kamory Doumbia v 17. kole francouzské ligy nastřílel čtyři branky za poločas a zařídil domácí výhru Brestu 4:0 nad Lorientem. Paris Saint Germain doma přehrál Mety 3:1 a tabulku vede o pět bodů před Nice.

Dvacetiletý Malijec Doumbia během prvního poločasu překonal svoje sezonní maximum nastřílených branek v Ligue 1. Dosud se v jednom ročníku dokázal prosadit nejvýše dvakrát, a to v dresu svého kmenového klubu Remeše. Stal se teprve druhým hráčem za posledních 60 let, jemuž se podařilo dát čtyři góly v prvním poločase. Prvním byl v září 2016 Edinson Cavani v dresu PSG proti Caen.

Brest v šesti zápasech po sobě odešel neporažený, z toho pětkrát bodoval naplno. V tabulce mu patří čtvrtá příčka a na PSG ztrácí devět bodů. Lorient poosmé v řadě nezvítězil a je předposlední.

Výhru Pařížanů zařídil na své 25. narozeniny dvěma brankami Kylian Mbappé. Mistr světa z roku 2018 dal už 18 gólů a v čele tabulky střelců má náskok deseti branek. Do vedení poslal svěřence Luise Enriqueho krátce po půli Vitinha, za hosty snížil Udol.

Lyon porazil Nantes 1:0, vyhrál třetí ligový zápas za sebou a opustil sestupové příčky. Gól dal Lacazette.

Francouzská fotbalová liga - 17. kolo:

Brest - Lorient 4:0 (22., 25., 29. a 45.+2 Doumbia), Clermont - Rennes 1:3 (3. Nicholson - 53. Kalimuendo, 88. Doué, 90.+6 Blas z pen.), Lyon - Nantes 1:0 (49. Lacazette), Montpellier - Marseille 1:1 (14. Fayad - 52. Veretout), Nice - Lens 2:0 (75. z pen. a 78. Moffi), Paris St. Germain - Mety 3:1 (60. a 83. Mbappé, 49. Vitinha - 72. Udol), Remeš - Le Havre 1:0 (25. Nakamura), Štrasburk - Lille 2:1 (41. vlastní Yoro, 77. Mwanga - 21. vlastní Sylla), Toulouse - Monako 1:2 (5. Magri - 26. a 44. z pen. Ben Yedder).

18. Clermont 17 2 5 10 11:26 11

Poznámka: Týmu Montpellier byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Ligový pohár

West Hamu vypadl ve čtvrtfinále Ligového poháru po debaklu 1:5 na hřišti Liverpoolu. Tomáš Souček odehrál za hosty celý zápas, Vladimír Coufal opustil trávník v 72. minutě za stavu 3:0.

Dva góly domácích vstřelil Jones, o další branky se postarali Szoboszlai, Gakpo a Salah. Čestný úspěch West Hamu zaznamenal Bowen, který v 77. minutě snížil na 1:3. Liverpool doplnil v semifinále Chelsea, Fulham a Middlesbrough.

La Liga

Barcelona ve španělské fotbalové lize doma porazila Almeríi 3:2 a vystřídala Atlético Madrid na třetím místě. Dvakrát se trefil defenzivní záložník Sergi Roberto. Katalánci v lize naplno bodovali po dvou ztrátách a na první Gironu mají šestibodové manko. Poslední Almería dále čeká na premiérovou výhru v ročníku.

O úvodní branku utkání se postaral domácí Raphinha, ale ještě do poločasu vyrovnal Leo Baptistao. Barcelonu poslal zpět do vedení po hodině hry sváteční střelec Roberto. Na jeho první trefu v zápase ještě Almería zareagovala brankou Gonzáleze ze 71. minuty. Na Robertův druhý zásah sedm minut před koncem už hosté odpověď nenašli. Jednatřicetiletý odchovanec Barcelony odehrál za katalánský velkoklub 357. zápas a poprvé vstřelil dvě branky v jednom utkání.

Španělská fotbalová liga - 18. kolo:

FC Barcelona - Almería 3:2 (60. a 83. Roberto, 33. Raphinha - 43. Leo Baptistao, 71. González), Bilbao - Las Palmas 1:0 (90.+4 Gómez), Villarreal - Celta Vigo 3:2 (13. Pedraza, 40. Mandí, 48. Parejo z pen. - 52. Duvikas, 57. Larsen).

1. Girona 17 14 2 1 41:20 44
2. Real Madrid 17 13 3 1 38:11 42
3. FC Barcelona 18 11 5 2 34:21 38
4. Atlético Madrid 17 11 2 4 35:19 35
5. Bilbao 18 10 5 3 34:19 35
6. San Sebastian 17 8 6 3 29:18 30
7. Betis Sevilla 17 6 9 2 19:17 27
8. Getafe 18 6 8 4 24:23 26