Fotbal změkčil tresty za korupci. To ani nevím, pravil Pelta

Luděk Mádl Martina Machová Luděk Mádl, Martina Machová
28. 5. 2013 5:00
FAČR přijala nový disciplinární řád. Korupčníkům už nehrozí až 15 let mimo fotbal, ale nejvýše pět. Místopředsedkyně vlády Peake to nechápe.
Fotbal snížil tresty za korupci. Předseda Pelta to odhlasoval, ale ani vlastně neví co.
Fotbal snížil tresty za korupci. Předseda Pelta to odhlasoval, ale ani vlastně neví co. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Pokračovatelé Ivana Horníka, jásejte. I když vás při uplácení chytí za ruku, od fotbalové disciplinárky už vám nebude hrozit 15 let zákazu činnosti ve fotbale, tak jako dosud.

Nově za korupci vyfasujete od 12 do 36 měsíců. "V mimořádných nejzávažnějších případech" pak maximálně pět let, víc ne. Můžete sice přijít o členství ve Fotbalové asociaci ČR, ale při troše typické české šikovnosti si s tím nemusíte příliš lámat hlavu a ve fotbale vesele fungovat dál.

Co se vlastně stalo? Fotbalová asociace přijala nový disciplinární řád, který od 1. 7. 2013 obecně snižuje nejvyšší sazby fotbalových trestů. A ty nejpřísnější se logicky týkají "porušení regulérnosti soutěže", tedy korupce.

Tresty za ni se ovšem v novém znění disciplinárního řádu snížily na třetinu. Jako první o tom informoval deník Insider.

Podle Peake jde fotbal proti trendu

Nová filozofie FAČR v boji s korupcí překvapila i Karolínu Peake, místopředsedkyni Nečasovy vlády, která má ve své agendě právě protikorupční boj.

"Zmírňování trestů ve fotbale úplně nerozumím. Zajímalo by mě, proč k němu dochází v době, kdy například u úředních osob tresty za přijímání úplatku přitvrzují," řekla Peake pro deník Aktuálně.cz.

"Nechápu, proč by měl být trend ve fotbale opačný, když víme, že k těm případům dochází. A že tedy zmírňování není důsledkem toho, že by snad těch případů ubývalo," diví se předsedkyně vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí.

Miroslav Pelta, předseda FAČR, na její otázku odpovědět neumí. Než ho oslovil deník Insider, podle svých slov vůbec netušil, že ke snížení trestů za korupci na půdě asociace došlo.

"Vážně? To slyším od vás poprvé," říká Pelta navzdory tomu, že nový disciplinární řád na výkonném výboru spolu se svými kolegy minulý týden sám odhlasoval. "To nám připravilo právní oddělení, já takové dokumenty nečtu, v naše odborníky máme důvěru. Ale na výkonném výboru k tomu ani nebyla žádná diskuse, nikdo to nerozporoval."

Fotbalová asociace ČR inkasovala v roce 2012 na dotacích od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy 158 milionů korun. Nová strategie FAČR v boji proti korupci ale ministerské úředníky neznepokojuje. "Organizace soutěží a vnitřní směrnice jsou plně v kompetenci příslušného národního svazu. Stát nemá zasahovat do autonomie sportovních organizací," vyjádřil se Jan Kocourek, "sportovní" náměstek ministra školství.

Hašek sliboval za korupci doživotí

Zpět k novému disciplinárnímu řádu FAČR. Součástí trestu za korupci zůstává pokuta, u jednotlivce až do výše půl milionu, u klubu až do 10 milionů korun. To se nemění. Zatímco dosud ale klub mohl v tabulce za prokázanou korupci přijít až o 20 bodů z tabulky, nově ho "porušení regulérnosti soutěže" přijde jen na 9-15 bodů.

Ivan Hašek svého času sliboval, že jako předseda fotbalové asociace zavede ve fotbale doživotní tresty za korupci. To se nestalo, ale trest patnáctiletého zákazu v řádech byl, teď se dramaticky snižuje na tři roky, maximálně na pět. Ale tam už je v novém disciplinárním řádu sazební strop.

"Legislativní rada FAČR dospěla k názoru, že dlouhodobé tresty na dobu delší než 5 let už nemohou plnit represivní ani výchovnou funkci," vysvětluje to Petr Doležal, ředitel legislativního oddělení FAČR. A také autor nového disciplinárního řádu.

"Členové FAČR, kteří se dopustí takových provinění, kde by ani pětiletý trest nepostačil k potrestání a nápravě takového jedince, by neměli mít v prostředí FAČR své místo. Proto v takových případech může disciplinárka navrhnout výkonnému výboru vyloučení takového člena z FAČR," zdůrazňuje Petr Doležal.

Vyloučení z FAČR? No a co?

Nejste-li členem FAČR, nesmíte ve fotbale dělat mnohé. Nesmíte hrát soutěžní zápasy, působit jako trenér či rozhodčí, funkcionařit ve FAČR, sedět ve statutárním orgánu klubu... Neměl byste ani zastávat žádnou funkci, kterou uvádí rozpis soutěží, třeba roli sportovního ředitele klubu.

Obejít se dá ale cokoli, nástroj jménem "vyloučení z FAČR" není rozhodně všemocný.

Chlapík XY si za korupci odstojí 36 měsíců trestu, je sice vyloučen z FAČR, ale pak klidně může fungovat v nějakém klubu a dojednávat pro něj třeba přestupy. Jen v něm nesmí mít oficiální funkci, která by takové práci odpovídala.

"Nebo může mít s klubem externí smlouvu, a to pak na něj z hlediska fotbalových norem taky nikdo nemůže," přitakává Jiří Kubíček, expert na sportovní legislativu.

"Jestli si klub někoho zaměstná jako 'vrátného' a pověří ho 'jinými pracovními úkoly', tak na to pak samozřejmě nestačí žádný předpis. Pak jsou na řadě média a veřejnost," reaguje Doležal.

Dva roky od fotbalu, deset od soudu

Sám Miroslav Pelta byl v minulosti vyšetřován kvůli výrokům o "cinklým jaru", ale žádné provinění u něj orgány činné v trestním řízení neprokázaly. Pelta má nicméně velké pochopení pro ty, kteří na rozdíl od něj ve velké korupční aféře před několika lety uvízli.

"Všichni by měli v životě dostat druhou šanci, včetně Ivana Horníka," zastal se bývalého ředitele Viktorie Žižkov a po uplynutí pětiletého trestu za korupci podpořil jeho návrat do fotbalu.

Ivan Horník a řada rozhodčích, delegátů či tehdejších fotbalových funkcionářů byla na fotbalové půdě v roce 2004 stíhána ještě podle stařičkého disciplinárního řádu ČMFS.

Ten počítal s maximálně dvouletými tresty pro jednotlivce a pokutou nejvýše 100 000 korun. Přesně takový trest Ivan Horník od disciplinárky Alexandra Károlyiho obdržel.

Zároveň ho ale v trestněprávním řízení stíhaly i státní orgány. Soud mu napařil deset let zákazu fotbalu a pokutu 900 000 korun. Po uplynutí poloviny trestu si Horník zažádal o prominutí zbytku a bylo mu vyhověno. Loni pracoval jako sportovní ředitel Chomutova a letos kratičce v Bohemians Praha.

Ale vraťme se na půdu fotbalové asociace. Právě horníkovská aféra ukázala, že starý disciplinární řád se svým sazebníkem trestů už v 21. století realitu příliš nereflektuje, došlo proto k novelizaci, která se týkala zejména zdrsnění sazeb.

Golda: I tohle posílí Peltu a Berbra

V řádech se v éře předsedy Pavla Mokrého objevil patnáctiletý zákaz práce ve fotbale. Jak už jsme zmínili, Mokrého nástupce Ivan Hašek pak sice mluvil o "fotbalovém doživotí" za korupci, jenže slibovaný zcela nový disciplinární řád se pořád jen připravoval. Celkem čtyři roky. A nakonec místo přitvrzení sazby dramaticky změkčil.

Nejprve ho psal Petr Doležal, pak nový předseda disciplinárky Jiří Golda. Nakonec se FAČR vrátil zase k Doležalově verzi.

Jiří Golda, který ze svazu odešel na protest proti tomu, že mu Pelta a spol. sebrali vyšetřování korupční aféry "Chřestýš", když ho donutili přerušit šetření a vyčkat výsledků policejní práce, se nijak netají tím, že se mu nová verze disciplinárního řádu vůbec nelíbí.

"Disciplinární komise v rámci FAČR fungovala jako nezávislý orgán s vlastní rozhodovací pravomocí. Tohle je další krok k potlačení tohoto principu. Opravdu netuším, proč za korupci a podobná těžká provinění nemohly zůstat desetileté nebo vyšší tresty," nechápe Golda.

"Ano, mluví se teď o vylučování z FAČR, ale pozor: To vyloučení nemůže provést samotná disciplinárka. Má jen pravomoc navrhnout to výkonnému výboru, který řídí pánové Pelta s Berbrem, jejichž moc se teď na valné hromadě zase jen upevní. Budou teď tedy rozhodovat naprosto o všem. A dokud v českém fotbale nevybuchne nějaká atomovka, tak se na tom nic nemění," zlobí to bývalého šéfa disciplinárky.

Olomouc nejvíc potrestala UEFA

Sám Golda už v roce 2011 jednu korupční aféru disciplinárně uzavřel. A zdaleka přitom tehdy nesáhl k nejtvrdším trestům, které měl k dispozici. Šlo o to, že Karel Kapr, vlastník Bohemians Praha, informoval o údajném korupčním jednání gólmana Olomouce Petra Drobisze směrem ke Kaprovým hráčům.

Goldova komise začala tím, že Kaprově klubu za to, že při vyšetřování dostatečně nespolupracoval (a také za to, že kvůli jinému sporu nenastoupil proti Bohemians 1905), sebrala 20 bodů a vyměřila mu pokutu 6 milionů korun.

Pak se ale objevily nové skutečnosti i směrem k Sigmě Olomouc, která přišla o 4 miliony pokuty a 9 bodů v tabulce. Gólman Drobisz dostal distanc na rok a půl.

Olomoucký soud následně konstatoval, že v kauze došlo ke korupčnímu jednání, ale všechny obžalované osvobodil, protože jim neprokázal jejich konkrétní osobní vinu (více zde).

Nejtěžší trest si tak pro Olomoucké připravila UEFA, která je kvůli korupčnímu trestu na národní úrovni nepustila do Evropské ligy.

... a pak se připlazil Chřestýš

Na podzim 2012 nejprve šéf Sparty Daniel Křetínský informoval předsedu Peltu o tom, že má znepokojující informace o způsobu řízení profesionálních soutěží (více zde).

Následně se pak objevilo prohlášení rozhodčího Adámka, že jej měl s požadavkem na výhru Viktorie Plzeň v Jablonci oslovit bývalý funkcionář Táborska Martin Svoboda. A poté, co k výhře Vrbova týmu došlo, mu měl údajně vyplatit i 200 000 korun. Komunikaci mezi Adámkem a Svobodou potvrdil i další sudí Býma.

Případ řešila Goldova disciplinární komise, ale vedení svazu v čele s Miroslavem Peltou konstatovalo, že se vyšetřování dostalo do slepé uličky. Výkonný výbor doporučil vyšetřování přerušit a předat případ policii. Golda vzápětí na svou funkci rezignoval.

Policie informovala, že v souvislosti se zápasem Gambrinus ligy obvinila z trestných činů tři osoby, odmítla však potvrdit, zda jde o Svobodu, Adámka a Býmu.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy