Fotbal nepůjde směrem rugby. Fanoušci mají smůlu

Red Spo, Reuters
24. 6. 2008 22:00
UEFA zavedení tohoto pravidla odmítá
Sudí Howard Webb by měl publiku určitě co vysvětlovat. Proč uznal Polákům gól z jasného ofsajdu? Proč potom Rakousku odpískal vymyšlenou penaltu? Kompenzoval?
Sudí Howard Webb by měl publiku určitě co vysvětlovat. Proč uznal Polákům gól z jasného ofsajdu? Proč potom Rakousku odpískal vymyšlenou penaltu? Kompenzoval? | Foto: Reuters

Vídeň - Komise rozhodčích v rámci UEFA v pondělí oznámila, že nesouhlasí s nápadem následovat rugby v jeho veřejně vysvětlovaných verdiktech.

Ve hře se šišatým míčem totiž diváci mohou během zápasu slyšet, jak sudí vysvětluje svá rozhodnutí.

Euro 2008 již zažilo několik verdiktů, nad kterými žasli nejen fanoušci, ale i teoretikové fotbalu.

Šéf rozhodčích Yvan Cornu se přesto domnívá, že by v kopané nemělo příliš význam, kdyby arbitr veřejně před publikem zdůvodňoval, proč v dané situaci zapískal.

Dále čtěte: Deset momentů, které zahýbaly Eurem 2008

"V rugby, kde jsou pravidla hry někdy těžko srozumitelná, je to myslím dobrý nápad. Lidem to pomáhá. Jsou nadšení, že rozhodnutí slyší a pochopí," vysvětluje Cornu.

"Jenže ve fotbale jsou pravidla jednodušší. Složitá rozhodnutí jsou stejně spíše věcí názoru, takže si nejsem jistý, že by jejich vysvětlení nějak pomohlo," namítá.

Jak nám tohle vysvětlí?

Asi k nejznámějšímu zmatku došlo na probíhajícím Euru v zápase Nizozemí vs. Itálie ve skupině C, kdy švédský sudí Peter Frojdfeldt uznal gól z pozice, která se většině komentátorů zdála jako jasný ofsajd.

Následující den se UEFA postavila za rozhodčího a vysvětlila, že nizozemský kanonýr Ruud van Nistelrooy nebyl v postavení mimo hru díky italskému obránci Christianu Panuccimu, přestože tento hráč ležel za postranní čárou po kolizi se svým brankářem.

"Tento případ byl zřejmě jedinou situací, kde by mohlo být užitečné, aby rozhodčí měl možnost ihned vysvětlit dané pravidlo," říká Cornu. "Ovšem vysvětlení tak jako tak podala UEFA následující den."

Více čtěte zde: Fotbalový skvost. Nizozemci rozstříleli Italy 3:0

Podle šéfa mužů s píšťalkou by veřejně oznamovaná rozhodnutí mohla spíše uškodit: "Ve většině situací, které jsou spíše o názorech, budou vždycky mezi publikem lidé s odlišným míněním, než má sudí. Kdyby rovnou na hřišti vysvětloval svůj verdikt, mohlo by to přinést ještě více vášní."

Sporných momentů, kde by diváci dychtili slyšet, "jak to ten člověk mohl  písknout", však bylo více. Proč byli vlastně trenéři Německa a Rakouska vykázání na tribunu by si ostatně rádi poslechli i oni sami.

Micheľ pochválen za kiks

O pět dnů později byli zase fanoušci zmateni, když slovenský rozhodčí Ľuboš Micheľ ukázal červenou kartu za druhý prohřešek ruskému obránci Denisu Kolodinovi ve čtvrtfinále s Nizozemím, načež ji odvolal po konzultaci s čárovým.

Sporný moment: slovenský rozhodčí Ľuboš Micheľ ukazuje červenou kartu ruskému fotbalistovi Denisu Kolodinovi (druhý zleva). Vzápětí verdikt odvolal.
Sporný moment: slovenský rozhodčí Ľuboš Micheľ ukazuje červenou kartu ruskému fotbalistovi Denisu Kolodinovi (druhý zleva). Vzápětí verdikt odvolal. | Foto: Reuters

Vyrojily se spekulace, že karta byla odvolána kvůli tomu, že se míč nacházel mimo hru. Jenže to nemá na potrestání hráče vliv.

UEFA později vysvětlovala, že Micheľa zkrátka jeho čárový kolega přesvědčil, že Kolodinův prohřešek nebyl na kartu.

Více čtěte zde: Další šok: Nizozemce vyřadil ruský rychlík Aršavin

"Komise rozhodčích je v celku s výkonem arbitrů na turnaji spokojena. Ale v jedné oblasti bychom se ještě mohli zlepšit. Je jí právě spolupráce hlavního s asistenty," domnívá se Cornu a dává za příklad právě slovenského muže na šampionátu. 

"V případě duelu Nizozemí vs. Rusko bych řekl, že to byl ukázkový příklad dobré spolupráce. Rozmlouvali spolu a hlavní sudí pak své rozhodnutí přehodnotil."

Šéf rozhodčích nicméně dodává, že ještě lepší a rychlejší spolupráce mohla zamezit zmatkům po udělení červené karty.

Diskutovanou novinku by jistě mnoho fandů uvítalo. Mohli by si totiž na sudího zaláteřit hned dvakrát: v momentě, kdy by zapískal, a pak v momentě, kdy by své písknutí vysvětloval.

 

Právě se děje

Další zprávy