Další šok: Nizozemce vyřadil ruský rychlík Aršavin

Martin Jůzek
21. 6. 2008 23:12
Nizozemsko - Rusko 1:3, po prodloužení
Wesley Sneijder z Nizozemska (vlevo) v souboji s ruským útočníkem Andrejem Aršavinem | Foto: Reuters

Basilej - Rusové vyřadili horkého adepta na evropský titul! Fotbalisté Nizozemska sice jasně vyhráli "skupinu smrti", ale v sobotním čtvrtfinále nestačili na soupeře, kterého vede jejich krajan Guus Hiddink.

Kouzlo holandského trenéra slaví úspěch také na dalším šampionátu. "Oranjes" sice dokázali těsně před koncem odpovědět na ruský gól. Po vyrovnání na 1:1 se však ukázalo, že jim naprosto došly síly a v prodloužení dvakrát inkasovali.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Pokud někdo před utkáním očekával, že se bude hrát ofenzivní fotbal, musel být zklamán. Od úvodního hvizdu slovenského rozhodčího Luboše Michela se na trávníku hlavně bojovalo o střed hřiště.

Další předpoklad vzal také za své. Ze začátku nebyli aktivnější Holanďané, nýbrž Rusové, kteří zahrozili hned v páté minutě. Překvapení šampionátu, hodně agilní Žirkov, vyslal na van der Sara první střelu. Nizozemský brankář ji stačil vytlačit na roh. O chvíli později se ve vápně sám ocitl Pavljučenko, jenže jeho hlavička ze záklonu mířila nad břevno.

V dalším průběhu první půle spíše vynikly nepřesnosti na obou stranách. Ani jedno mužstvo se nevyvarovalo chyb v rozehrávce, z čehož plynuly rychlé ztráty balonu.

Až po půlhodině hry se diváci dočkali dalšího vzrušení, a to hned na obou stranách. Nejprve se do šance natlačil van Nistelrooij, jenž si vedl stejně jako De Jong, míč letící za obranu netrefil.

Skoro z protiútoku mohl ukázat něco ze svého reportoáru Andrej Aršavin. Kanonýr Petrohradu, o něhož se zajímají přední evropské velkokluby, se po brejku dostal do ideální situace. Když se ocitl těsně před van der Sarem, volil přízemní střelu, s níž ale neměl gólman větší problém.

S blížícím se závěrem poločasu spíše udávali tempo fotbalisté v oranžových dresech. Jenže standardní situace jim tolik nevycházely a van Nistelrooij v 37. minutě napálil pouze připraveného ruského brankáře Akinfejeva.

Čtěte dále:
Turecké nadšení po postupu: Vyhrajeme celé Euro
Neuvěřitelný příběh: Turecko, teď už i strašák Chorvatů

Pavljučenko vstřelil svůj třetí gól

Nizozemský kouč proto udělal do druhé půle jednu změnu a poslal na hřiště čerstvého Robina van Persieho, jenž nahradil nevýrazného Kuijta. Obraz hry se však téměř vůbec nezměnil.

Nizozemský princ Willem Alexander a jeho žena princezna Maxima na fotbale proti Rusku | Foto: Reuters

A tak Marco van Basten sáhl k další změně. Boulahrouze, jemuž v týdnu zemřela krátce po porodu dcera, vystřídal Heitinga. A to byla chyba.

Na levé straně se v 56. minutě ujal míče rychlý Semak, který utekl právě Heitingovi. V ideální chvíli poslal centr do vápna, kde Mathijsen neuhlídal nabíhajícího Pavljučenka. Kanonýr Spartaku Moskva trefil míč k tyči a připsal si třetí branku na šampionátu.

To byl šok, poprvé na letošním mistrovství Evropy Nizozemci prohrávali. Bylo vidět na fanoušcích i samotných hráčích, že takový scénář nečekali. V dalším průběhu se snažili vyvíjet tlak na soupeře, což se jim relativně dařilo.

Nizozemci stihli vyrovnat

Vyložená šance se ale znovu objevila na druhé straně. Jen díky van der Sarovi se po brejku Aňukova neměnilo skóre. Zbývala čtvrthodina do konce a začínalo být jasné, že jeden z favoritů Eura musí ještě více útočit. Varianty byly dvě: Buď se mu podaří vyrovnat, nebo naopak ještě jednou inkasuje.

Přesně to vystihovaly také okamžiky kolem osmdesáté minuty. Sneijder dvakrát nebezpečně pálil z dálky, ani jednou však nenašel cíl.

Na druhé straně se pět hráčů v bílém dostalo k nadějnému brejku. Po přihrávce Žirkova mohl přidat pojistku střídající Torbinskij, ale na poslední chvíli ho zblokoval jeden z nizozemských beků. Byla to další šance Rusů, která zůstala nevyužita.

A proto přišel pět minut před koncem základní hrací doby trest. Aktivita "Oranjes" přinesla své ovoce, jak jinak než ze standardní situace. Za obránce se dostal van Nistelrooij, položil se do centru a hlavou poslal míč do sítě - 1:1!

Tak vypadá radost ruského týmu. Poslal Nizozemce domů a sám je v semifinále.
Tak vypadá radost ruského týmu. Poslal Nizozemce domů a sám je v semifinále. | Foto: Reuters

Euforie zaplavila stadion St. Jakob Park, ale také celou Basilej. Minimálně sto tisíc fanoušků z Holandska začalo slavit, jako by jejich tým už do semifinále postoupil. A to bylo hodně předčasné.

Aršavin nečekal na penalty

V prodloužení totiž na trávníku úřadoval jen ruský výběr vedený Andrejem Aršavinem. Svěřence Marka van Bastena vůbec neprobudily smrtící útoky, z nichž dvakrát jejich soupeř nic nevytěžil.

Potom přišla 112. minuta a třetí vyložená příležitost. Aršavin doběhl před brankovou čárou míč, poslal centr nad bezmocným van der Sarem a Torbinskij u tyče z půl metru zakončil do sítě.

Aršavin si vynahradil předchozí disciplinární trest z kvalifikace vrchovatě. Dva zápasy ve skupině sledoval jen na tribuně. Pak sestřelil Švédsko a nyní poslal domů také Nizozemsko. Pět minut před koncem stanovil skóre na 3:1, když našel skulinu mezi nohama zkušeného brankáře.

Do semifinále se probojoval další výběr, od něhož to málokdo čekal. Po Turecku má jistou medaili také Rusko, které se dále střetne s lepším z dvojice Itálie - Španělsko.