Sparta proti Glasgow pálila šance, skotský tým si z Letné veze cennou remízu

26. 10. 2023 20:48
Fotbalisté Sparty remizovali doma s Glasgow Rangers 0:0 a ve skupině Evropské ligy nevyhráli druhý ze tří zápasů. Oba týmy mají ve skupině čtyři body.
Veljko Birmančevič
Veljko Birmančevič | Foto: Reuters

Pražané na vyprodané Letné nenavázali na předchozí dva pohárové triumfy nad "Jezdci" 1:0 a domácí sérii šesti soutěžních vítězství v řadě. Před vlastními diváky neprohráli ani sedmý pohárový zápas se skotským soupeřem. Na stadionu Rangers se Sparta představí 9. listopadu.

Spartě kvůli zranění chyběli kapitán a stoper Krejčí a křídelník Haraslín, v sestavě hostů nastoupil bývalý hráč Slavie Sima. Dvaadvacetiletý Senegalec se na hřišti potkal s někdejším spoluhráčem z vršovického celku a nyní útočníkem Letenských Kuchtou.

Zápas proti sobě svedl bývalé spoluhráče z FC Bruggy a nyní trenéry Priskeho (Sparta) a Clementa (Rangers), který skotský celek vedl teprve podruhé. V 16. soutěžním utkání po sobě podpořila Spartu zaplněná Letná s 18.250 diváky.

Už v páté minutě mohli jít domácí do vedení. Birmančevič se zbavil tří protihráčů, narazil si míč s Kuchtou, ale gólmana Butlanda neprostřelil stejně jako z dorážky Laci. Letenští nadále hosty k ničemu nepouštěli a v 21. minutě Laciho střela z první těsně minula tyč. O několik minut později kvůli zranění opustil hřiště ekvádorský záložník Sparty Preciado, jehož nahradil Wiesner.

Po půlhodině hry se albánský reprezentant Laci opět neprosadil po střele z vápna. Poté se v pokutovém území "Jezdců" odrazil balon k Birmančevičovi, srbský křídelník však vypálil jen do boční sítě. Jeho další pokus v šestnáctce zblokoval stoper Souttar. Pražané stupňovali tlak, Ryneš vystřelil z dálky, Butland míč vyrazil a Lundstram nepustil k dorážce Vitíka. Následně domácí po rychlé kombinaci přečíslili hosty a ke střele se dostal Karabec, znovu ale zasáhl Souttar.

V úvodu druhé půle se obraz hry příliš nezměnil, Sparta se stále tlačila za gólem, na rozdíl od prvního dějství se však příliš nedostávala do koncovky. Postupem času se hra vyrovnala a hrozit začali i hosté.

V 76. minutě Lammersovu střelu z hranice vápna ale brankář Vindahl vytáhl na roh. Za necelých 10 minut se prodral do vápna střídající Danilo, jenž z úhlu napálil břevno. V nastavení málem udeřili domácí, když Olatunji přihrál před branku, jenže další příchozí hráč z lavičky Pešek na míč nedosáhl.

Priskeho svěřenci ve čtvrtém domácím pohárovém duelu v této sezoně poprvé vyšli naprázdno. Rekordní pětapadesátinásobní skotští mistři nevyhráli venku v pohárech posedmé za sebou a v 11 z minulých 12 utkání.

Utkání 3. kola skupiny C fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Glasgow Rangers 0:0

Rozhodčí: Stegemann - Dietz, Günsch - Storks (video, všichni Něm.). ŽK: Panák - Cantwell, Souttar, Goldson, Sima. Diváci: 18.250.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Sörensen - Preciado (26. Wiesner), Kairinen, Laci (66. Sadílek), Ryneš - Karabec (65. Olatunji), Birmančevič (75. Pešek) - Kuchta. Trenér: Priske.

Rangers: Butland - Tavernier, Souttar, Goldson, Davies - Lundstram, Raskin - Cantwell (64. S. Wright), Lammers, Sima - Dessers (74. Danilo). Trenér: Clement.

Aris Limassol - Betis Sevilla 0:1 (0:0)

Branka: 75. Pérez.

1. Betis Sevilla 3 2 0 1 3:2 6
2. Sparta Praha 3 1 1 1 4:4 4
3. Glasgow Rangers 3 1 1 1 2:2 4
4. Aris Limassol 3 1 0 2 4:5 3