Sparta proti Dinamu vedla, pak ale shořela v obraně. Ze Záhřebu veze porážku 1:3

24. 8. 2023 21:59
Fotbalisté Sparty neudrželi vedení a v úvodním utkání závěrečného 4. předkola Evropské ligy prohráli na hřišti Dinama Záhřeb 1:3. Pražané jsou po vyřazení v kvalifikaci Ligy mistrů z minulého týdne blízko konci i v druhé pohárové soutěži, jistou mají minimálně účast v Evropské konferenční lize. Odveta s chorvatským celkem je na programu za týden.
Druhý gól do sítě Sparty. Postaral se o něj Dino Perič
Druhý gól do sítě Sparty. Postaral se o něj Dino Perič | Foto: ČTK

Českého mistra na stadionu Maksimir poslal do vedení v 39. minutě z penalty Ladislav Krejčí, ale před koncem prvního poločasu srovnal Dario Špikič a po necelé hodině hry dokonal obrat Dino Perič. Vzápětí přidal třetí branku domácích Luka Ivanušec. Domácí trenér Sergej Jakirovič, který v pondělí nahradil odvolaného Igora Biščina, tak prožil vítěznou premiéru.

"Takový výsledek jsme nechtěli, odveta v Praze bude těžká. Viděli jsme kvalitu Dynama. Vyvíjelo se to pro nás dobře, dali jsme první gól, ale bohužel jsme do přestávky inkasovali. Vedoucí branka nám mohla poskytnout dobrou pozici do druhého poločasu," řekl na tiskové konferenci dánský trenér Sparty Brian Priske.

Sparta nezdolala Dinamo ani ve třetím soutěžním utkání, v sezoně 2008/09 s ním v prvním kole Poháru UEFA (dnešní EL) dvakrát remizovala, do skupiny ale díky tehdejšímu pravidlu o gólech vstřelených na hřišti soupeře postoupili Záhřebané.

Mužstva se do 4. předkola EL dostala po neúspěchu v kvalifikaci Ligy mistrů; Dinamo ve 2. předkole vyřadilo Astanu, ale poté v další fázi nestačilo na AEK Atény, zatímco Sparta neuspěla v dramatické domácí odvetě na penalty s FC Kodaň.

V brance Dinama už podle očekávání chyběl kapitán Livakovič, který je na odchodu do Fenerbahce Istanbul. Nahradil ho Nevistič, pro něhož to byl soutěžní debut v sezoně. Priske postavil očekávanou sestavu, pouze na pozici hrotového útočníka překvapivě dostal přednost Olatunji na úkor Kuchty. Nigerijský hráč si připsal první start za Spartu v zahajovací jedenáctce.

Domácí zahrozili už po necelých dvou minutách, Petkovič přistrčil míč Baturinovi a jeho prudká rána zpoza vápna skončila na tyči. Poté se dlouho nic zajímavého nedělo, v 36. minutě ale Birmančevič nacentroval do vápna a Perič v souboji s Krejčím zahrál rukou. Po chvilce vstoupil do hry videorozhodčí a italský sudí Guida po zhlédnutí opakovaných záběrů nařídil pokutový kop. K němu se postavil Krejčí a sparťanský kapitán na rozdíl od penaltového rozstřelu s Kodaní nezaváhal.

"Věděl jsem, že na ni půjdu, byla to penalta jako každá jiná. Věřil jsem si na ni jako na všechny předešlé," uvedl čtyřiadvacetiletý Krejčí.

Před koncem první půle ale hosté o vedení přišli. Kairinen ztratil na půlící čáře míč, Petkovič se vydal do rychlého protiútoku a Špikič zakončením na vzdálenější tyč překonal vyběhnutého Vindahla. "Když před přestávkou přijdete o náskok… Musíte to zavřít a jít do kabiny s vedením 1:0. Pak mohl druhý poločas vypadat jinak," mínil Priske.

Zkraje druhého dějství se k balonu dostal v šestnáctce Olatunji, jenže obránce Moharramí jeho střelu zblokoval na roh. Na opačné straně zamířil Baturina před vápnem nad.

V 58. minutě vítěz posledních šesti ročníků chorvatské ligy otočil skóre. Vindahl zastavil hlavičku Petkoviče i dorážku Ivanušice, proti Peričovi byl ale už bezmocný. Za další tři minuty domácí udeřili potřetí. Ivanušec si vyměnil balon s Ljubičičem a přízemní střelou na vzdálenější tyč se nemýlil.

"U třetího inkasovaného gólu se hráči zbytečně roztáhli, po ztrátě míče panovala mezi stoperskou trojicí a útočníky příliš velká mezera. Když se toho dopustíte, dáváte tím soupeři šanci z brejku udeřit," prohlásil Priske.

V další šanci Ivanušec těsně minul, poté zakončil podobně i střídající Stojkovič. V 79. minutě se na hranici malého vápna dostal míč ke zcela osamocenému Kuchtovi, ale jeho slabý pokus skončil v náruči Nevističe. Tečovaná střela dalšího příchozího sparťana z lavičky Laciho skončila vedle.

Sparta nedokázala zvítězit v pohárech posedmé za sebou a od sezony 2012/13 nevyhrála venku v předkolech pohárů 17 utkání v řadě. Dinamo doma v pohárech s českými týmy neprohrálo ani pátý zápas.

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Dinamo Záhřeb - Sparta Praha 3:1 (1:1)

Branky: 44. Špikič, 58. Perič, 61. Ivanušec - 39. Krejčí z pen. Rozhodčí: Guida - Bindoni, Tegoni - Colombo (video, všichni It.). ŽK: Baturina - Laci. Diváci: 12.170.

Dinamo: Nevistič - Moharramí, Ristovski, Perič (86. Šutalo), Ljubičič - Špikič (65. Emreli), Mišič, Baturina (65. Stojkovič), Bulat (75. Sučič), Ivanušec (86. Mychajličenko) - Petkovič. Trenér: Jakirovič.

Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák, Krejčí - Wiesner, Kairinen, Sadílek (68. Laci), Zelený (82. Ryneš) - Birmančevič (68. Pešek), Haraslín (62. Minčev) - Olatunji (62. Kuchta). Trenér: Priske.

Häcken - Aberdeen 2:2 (1:0), Ludogorec Razgrad - Ajax Amsterodam 1:4 (0:3), Olimpija Lublaň - Karabach 0:2 (0:2), Saint-Gilloise (Belg.) - Lugano 2:0 (1:0), Slovan Bratislava - Aris Limassol 2:1 (1:0), Klaksvík (Faer. ostr.) - Šeriff Tiraspol 1:1 (0:0),