Slavia díky premiérové brance Matouška vydřela důležitou výhru v Kodani

Aktualizováno 25. 10. 2018 22:15
Slavia na půdě Kodaně vyhrála díky jedinému gólu, o který se postaral Jan Matoušek. V čele skupiny ale zůstává Petrohrad, jenž porazil Bordeaux 2:1.
Tomáš Souček v akci.
Tomáš Souček v akci. | Foto: Reuters

Kodaň - Fotbalisté Slavie vyhráli ve třetím utkání Evropské ligy na stadionu FC Kodaň 1:0 a přiblížili se postupu. Zápas rozhodl ve 46. minutě premiérovým gólem ve slávistickém dresu útočník Jan Matoušek.

Pražané se po druhém vítězství dostali v polovině skupiny C na postupové druhé místo čtyřčlenné tabulky o dva body před dnešního soupeře, na vedoucí Petrohrad ztrácejí bod. Poslední je Bordeaux bez bodu. V dalším utkání slávisté za dva týdny přivítají Kodaň v domácí odvetě v Edenu. Do jarních vyřazovacích bojů postoupí první dva celky ze skupiny.

"V Petrohradu jsme vyšli bodově naprázdno, takže jsme potřebovali bodovat a to se nám povedlo. Udělali jsme důležitý krok k postupu. Po polovině skupiny máme šest bodů a hráli jsme dvakrát venku, to je slušný počin. Jsme na půli cesty k vytouženému postupu," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Červenobílí zvítězili teprve ve druhém z posledních 24 venkovních duelů v pohárech a připravili Kodani první porážku v této sezoně Evropské ligy po předchozích deseti zápasech.

Trpišovský udělal jednu změnu oproti nedělnímu vítěznému utkání v Liberci, když místo Baluty nasadil na hrot útoku Matouška. V domácí sestavě chyběl bývalý obránce červenobílých Michael Lüftner, který si proti krajanům nezahrál kvůli zranění kolena.

V prvním poločase se v kodaňské aréně odehrával spíše boj a ani jeden z týmů si nevytvořil příliš šancí. Slávisté zpočátku více drželi míč a v osmé minutě po rohovém kopu na zadní tyči zakončil Coufal na dlouhou nohu mimo.

Aktuálně druhý celek dánské ligy po 25 minutách přidal a ve 34. minutě měl první výraznější možnost, ale N'Doye hlavičkoval kousek vedle. Na druhé straně Zmrhalovu střelu v poslední chvíli zblokoval obránce a na druhé vzápětí pálil těsně mimo domácí Greguš, který v minulosti hrával českou ligu za Ostravu a Jablonec.

"Dnes to byl spíš takový boj, velmi náročné utkání, spousta soubojů, Kodaň nás napadala. První poločas jsme trochu tahali za kratší konec," uvedl Trpišovský.

Do druhé půle vstoupili Pražané nejlépe, jak mohli. Coufal po 50 sekundách hry poslal z pravé strany přízemní centr do vápna a nabíhající Matoušek překonal Andersena. Při svém sedmém startu za Slavii po příchodu z Příbrami si připsal premiérovou trefu. Ve středu přitom kvůli drobné nehodě málem nestihl odlet týmu z Prahy.

"Asi bude muset vždy bourat před zápasem, aby dal gól. Jsem rád, že to tam Honzovi Matouškovi padlo, že má první gól tady za sebou, ještě vítězný a takhle v Evropě," uvedl Trpišovský.

"Je to jako pohádka. Doufám, že se teď chytnu. Říkali jsme si, že je to recept, dávat balony na penaltu takhle pod sebe. Do hlavy tam asi nic neudělám, ještě když neumím hlavičkovat," řekl Matoušek ke gólové akci.

V 60. minutě mohl zvýšit Zmrhal, technicky však mířil těsně vedle. Neprosadil se ani Traoré, který sám před brankářem upadl a vysloužil si žlutou kartu za simulování. Kodaň se tlačila za vyrovnáním, ale hosté bránili dobře a nepustili soupeře k jediné přímé střele mezi tyče.

"Ve druhém poločase nám pomohl gól a pak jsme utkání relativně kontrolovali až do konce. Soupeř si vlastně v druhé půli nevytvořil šanci. Naopak kdybychom byli přesnější v některých situacích, mohli jsme přidat druhý gól a závěr by byl klidnější. I tak je každé venkovní vítězství v evropských pohárech strašně cenné," řekl Trpišovský.

Petrohrad si poradil s Bordeaux

Zenitu Petrohrad ve třetím kole Evropské lize doma po obratu zdolali Bordeaux 2:1 a vedou skupinu C o bod před pražskou Slavií, která vyhrála 1:0 v Kodani. Poslední Girondins i potřetí v soutěži prohráli.

Dynamo Kyjev i v oslabení zvítězilo v Rennes 2:1 a v "jablonecké" skupině K poprvé zvítězilo.

Bordeaux poslal do vedení ve 26. minutě Jimmy Briand, krátce před pauzou srovnal rovněž hlavou Arťom Dzjuba. Ruský reprezentant mohl v 53. minutě skórovat podruhé, ale penaltu mu zneškodnil brankář Benoit Costil. Hráči Zenitu se přece jenom dočkali, v 85. minutě jim zajistil vítězství Daler Kuzjajev gólem po brejku. Jen na lavičce hostů zůstal bývalý český reprezentant Jaroslav Plašil.

Rennes s gólmanem Tomášem Koubkem na střídačce v první minutě zachránilo břevno. Za dvacet minut už se však hosté dostali do vedení po výstavní ráně Tomasze Kedziory. Na konci první půle vyrovnal z přímého kopu Clément Grenier. V 84. minutě byl sice vyloučen Volodymyr Šepeljev, ale hosté i v deseti dokázali vstřelit vítěznou branku - v 89. minutě rozhodl Vitalij Bujalskij.

Dynamo získalo pět bodů stejně jako Astana, která v Jablonci nad Nisou remizovala 1:1. Rennes je na třech bodech, Severočechům patří poslední místo ve skupině se dvěma body.

Trnava s českým trenérem Radoslavem Látalem a záložníkem Jakubem Radou doma podlehla Dinamu Záhřeb 1:2. Utkání, které se kvůli trestu za rasismus hrálo bez diváků, gólově otevřel po půl hodině hry Ali Ghorbani. Hosté ale po změně stran otočili skóre díky Mariu Gavranovičovi a Mislavu Oršičovi. Dinamo ve skupině D vyhrálo i potřetí a míří za postupem, Trnava je se třemi body třetí.

Reprezentační brankář Tomáš Vaclík pomohl k Seville k drtivé domácí výhře 6:0 nad Akhisarem. Už v prvních devíti minutách se trefili Roque Mesa a Pablo Sarabia z penalty. Do přestávky si dal vlastní gól Milan Lukač. Španělský favorit vstřelil po změně stran další tři branky, o které se postarali Luis Muriel, Quincy Promes a Gabriel Mercado. Sevilla napravila minulou prohru v Krasnodaru.

Arsenal bez gólmana Petra Čecha v Lisabonu porazil Sporting 1:0 gólem Dannyho Welbecka ze 78. minuty. "Kanonýři" poprvé v historii vyhráli pohárový zápas v Portugalsku a vedou skupinu E s plným počtem bodů.

Další londýnský tým Chelsea doma porazil Borisov 3:1 a ve skupině L je dál stoprocentní. Hattrickem se na Stamford Bridge blýskl záložník Ruben Loftus-Cheek.

AC Milán doma podlehl Betisu 1:2 a poprvé ve skupině G zaváhal. Sevillský celek vede tabulku se sedmi body. Na San Siru nejprve skórovali hostující Toni Sanabria a Giovani Lo Celso, branka Patricka Cutroneho už jenom korigovala výsledek.

Utkání 3. kola fotbalové Evropské ligy - skupina C:

FC Kodaň - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 46. Matoušek. Rozhodčí: Banti - Manganelli, Passeri - Doveri, Mariani (všichni It.). ŽK: Soritiu, N'Doye - Bořil, Coufal, Traoré. Diváci: 20.672.

Sestavy:

Kodaň: Andersen - Ankersen, Papagiannopulos, Bjelland, Bengtsson - Skov (84. Kodro), Falk Jensen (84. Vavro), Greguš, Fischer (71. Holse) - Sotiriu, N'Doye. Trenér: Solbakken.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Ngadeu, Bořil - Souček - Stoch (86. Frydrych), Hušbauer (90. Deli), Traoré, Zmrhal - Matoušek (72. Tecl). Trenér: Trpišovský.

3. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Skupina A:

AEK Larnaka - Ludogorec Razgrad 1:1 (1:1)

Branky: 25. Larena z pen. - 7. Lukoki.

FC Curych - Leverkusen 3:2 (1:0)

Branky: 44. Marchesano, 59. Domgjoni, 78. Odey - 50. a 54. Bellarabi.

Skupina B:

Lipsko - Celtic Glasgow 2:0 (2:0)

Branky: 31. Cunha, 35. Bruma

Salcburk - Rosenborg Trondheim 3:0 (1:0)

Branky: 34. a 59. z pen. Dabbur, 53. Wolf.

Skupina C:

Zenit Petrohrad - Bordeaux 2:1 (1:1)

Branky: 41. Dzjuba, 85. Kuzjajev - 26. Briand.

Skupina D:

Trnava - Dinamo Záhřeb 1:2 (1:0)

Branky: 32. Ghorbani - 64. Gavranovič, 77. Oršič.

Anderlecht - Fenerbahce Istanbul 2:2 (1:0)

Branky: 35. a 50. Bakkali - 53. Frey, 57. Kaldirim.

AC Milán - Betis Sevilla 1:2 (0:1)

Branky: 83. Cutrone - 30. Sanabria, 55. Lo Celso. ČK: 90.+4 Castillejo.

Dudelange - Olympiakos Pireus 0:2 (0:0)

Branky: 66. Torosidis, 81. vlastní Jordanov.

Skupina G:

Villarreal - Rapid Vídeň 5:0 (3:0)

Branky: 26. Fornals, 30. Ekambi, 45. vlastní Barač, 63. Raba, 85. Moreno. ČK: 79. Costa (Villarreal).

Glasgow Rangers - Spartak Moskva 0:0

Skupina H:

Olympique Marseille - Lazio Řím 1:3 (0:1)

Branky: 86. Payet - 10. Wallace, 59. Caicedo, 90. Marušič.

Eintracht Frankfurt - Apollon Limassol 2:0 (2:0)

Branky: 13. Kostič, 32. Haller.

Skupina I:

Besiktas Istanbul - Genk 2:4 (0:1)

Branky: 74. a 86. Vágner Love - 23. a 70. Samatta, 81. Ndongala, 83. Piotrowski.

Sarpsborg - Malmö 1:1 (0:0)

Branky: 87. Halvorsen - 79. Vindheim.

Skupina J:

Standard Lutych - Krasnodar 2:1 (0:1)

Branky: 47. Edmond, 90.+3 Laifis - 39. Ari.

FC Sevilla - Akhisar 6:0 (3:0)

Branky: 7. Mesa, 9. Sarabia z pen., 35. vlastní Lukač, 50. Muriel, 60. Promes, 67. Mercado.