Tvrdé jádro příznivců Červené hvězdy rozvinulo v průběhu utkání se skotskými Rangers transparent s podtitulem. "Dejme míru šanci." Tento nápis doplňovala místa a data označující konflikty z nedávné historie od války v Koreji po konflikty v Sýrii a Libyi.
Amazing tifo at tonight’s Red Star Belgrade game. pic.twitter.com/DeCaV0kuOe
— James Montague (@JamesPiotr) March 17, 2022
Nápisy ovšem zmiňují především konflikty, do kterých se zapojil nějakým způsobem Západ a úplně ignorují války vedené Sovětským svazem případně Ruskem jako byla například invaze do Afghánistánu v roce 1979 nebo válka s Gruzií v roce 2008.
"Přímo uprostřed je nápis 'Republika srbská 1995', která byla součástí genocidních úmyslů v Bosně a Hercegovině. Toto není protiválečný nápis, je to známy projev srbského revizionismu a extrémní pravice," upozornil politolog Jasmin Mujanović z univerzity v Torontu. Vůdci Republiky srbské byli později mezinárodním soudním tribunálem odsouzeni za válečné zločiny.
Diváci rozbalili transparenty v průběhu poločasové přestávky, skandovali také "Rusko, Rusko!" Podle srbského deníku Telegraf měly nápisy údajně pozitivní ohlasy zejména v zemích, kterých se týkaly.
Jádro fanoušků Červené hvězdy, takzvaného Delije, tvoří příznivci extrémní pravice. Řada členů Delije se během rozpadu Jugoslávie podílela na páchání válečných zločinů. Z jejich středu se pak rekrutovala podstatná část jednotky bosenských Srbů Arkanovi tygři, jejíž vůdce Željko Ražnatović byl viněn mezinárodním tribunálem za válečné zločiny. Některé válečné zločince Delije dokonce oslavují v chorálech i v dnešní době.
Silně prorusky se vyjadřují fanoušci CZ Bělehrad už od počátku invaze. Šéf klubu postoje fanoušků podpořil. "Evropou cloumá protiruská hysterie," zdůraznil Zvezdan Terzic. Už dříve často poukazoval na to, že klub vděčí za svou záchranu finančním injekcím z ruské společnosti Gazprom.
Kromě Červené hvězdy Gazprom v Evropě sponzoroval také Zenit Petrohrad a Schalke, které se už od svého sponzora distancovalo a nenosí jeho logo ani na dresech. Bělehradský klub zaujal jiné stanovisko. "Nikdo nás o odstranění loga nepožádal a doufám, že se to ani nestane. Gazprom je s námi od roku 2010 a podržel nás, když nám hrozily největší finanční problémy," uvedl.
"Neschvalujeme kroky, které podnikly FIFA a UEFA proti ruským klubům. Nemá to žádnou oporu v mezinárodním právu. Politika se míchá do sportu až příliš. Rusové a Srbové si jsou navíc hodně blízko a vždy budou," dodal Terzic.
V Bělehradě se před dvěma týdny odehrály velké demonstrace na podporu ruské invaze, kterých se zúčastnili také členové extrémní pravice a fotbaloví chuligáni jak z vlastního Srbska, tak ze srbských částí Bosny nebo z Černé Hory, jak informoval server Balkan Insight.
Bělehrad zvítězil v utkání 2:1, ale celkově byl ve dvojzápase horším týmem a z postupu se radovali Rangers.