Potvrzeno. Sparta se vyhne prokleté kvalifikaci, zahraje si skupinu Evropské ligy

ČTK ČTK
27. 8. 2020 14:15
Fotbalisté Sparty si v této sezoně zahrají základní skupinu Evropské ligy. Účast v hlavní fázi soutěže jí potvrdila Evropská fotbalová unie UEFA.
Základní skupinu zajistil Spartě triumf v Mol Cupu
Základní skupinu zajistil Spartě triumf v Mol Cupu | Foto: Milan Kammermayer

Vítěze domácího poháru MOL Cupu do skupiny posunul triumf Sevilly v Evropské lize. Andaluský celek si účast v Lize mistrů zajistil současně ve španělské lize, takže jedno volné místo v "milionářské" soutěži připadlo Rennes.

Kdyby francouzský klub nepostoupil přímo, hrál by čtvrté předkolo Ligy mistrů a současně měl jistotu skupiny Evropské ligy. Právě tuto pozici Rennes přepustilo letenskému týmu.

Sparťané budou ve skupinové fázi Evropské ligy poprvé od roku 2016. V posledních třech letech pokaždé vypadli v kvalifikaci. Losování skupin EL se uskuteční 2. října v Aténách a svěřenci trenéra Václava Kotala budou nasazení ve druhém výkonnostním koši. Úvodní kolo skupin začne 22. října, poslední šesté je na programu 10. prosince.

Nejlepšího výsledku v novém formátu Evropské ligy dosáhla Sparta v ročníku 2015/16, kdy ve čtvrtfinále nestačila na Villarreal. V následující sezoně Pražané také postoupili ze skupiny, ale vypadli v úvodním jarním vyřazovacím kole s Rostovem.

UEFA ještě nezveřejnila finanční prémie pro nový ročník evropských pohárů, jehož začátek posunula koronavirová pandemie. V minulé sezoně EL ale kluby za postup do skupiny dostaly bonus v hodnotě zhruba 77 milionů korun.

Z českých zástupců má podzimní skupinu EL jistou také pražská Slavia. Úřadující ligoví šampioni si ale mohou podruhé za sebou vybojovat účast v prestižní Champions League, pokud uspějí v závěrečném čtvrtém předkole.

Kvalifikační zápasy Evropské ligy ještě čekají Jablonec, Liberec a Plzeň, která se do soutěže přesunula po středeční prohře v Alkmaaru (1:3 po prodloužení) ve druhém předkole Ligy mistrů.

 

Právě se děje

Další zprávy