Plzeňská ofenzivní superpodívaná: čtyři góly, čtyři tyče a pohodová výhra

Aktualizováno 10. 8. 2023 21:15
Fotbalisté Plzně na úvod 3. předkola Evropské konferenční ligy doma deklasovali maltského outsidera Gziru 4:0 a výrazně se přiblížili postupu.
Sestřih utkání Plzeň - Gzira | Video: O2 TV Sport

Už v prvním poločase se trefili Pavel Bucha a Rafiu Durosinmi, po změně stran přidali další góly Pavel Šulc a střídající Jan Kopic. Západočeši navíc čtyřikrát trefili brankovou konstrukci.

Trenér Viktorie Koubek udělal v základní sestavě jedinou změnu od zahajovací jedenáctky nedělního ligového zápasu s Ostravou. Kapitán Hejda v obraně nahradil osmnáctiletého debutanta Palusku.

Plzeňští otevřeli skóre v 10. minutě, kdy Buchův centr zpoza šestnáctky propadl za brankáře Cassara. Pětadvacetiletý záložník, který stihl doléčit naražené koleno, se trefil ve druhém soutěžním utkání za sebou.

O chvíli později musel zřejmě kvůli vážnějšímu zranění vystřídat domácí Jirka, který byl odvezen ze hřiště a jehož nahradil Mosquera.

Domácí přidali druhý gól ve 23. minutě. Šulc posunul míč do šestnáctky na Durosinmiho a nigerijský útočník snadno prostřelil nejistého brankáře Gziry.

Viktoria dominovala. Po Kalvachově standardní situaci volný Chorý hlavičkoval o kousek vedle.

Plzeňští pak během tří minut trefili třikrát brankovou konstrukci. Kalvach z voleje a Hejda hlavou zamířili do tyče, hlavičku Durosinmiho zastavilo břevno.

Domácí vstoupili aktivně i do druhého poločasu, Chorý ale znovu vypálil vedle. Durosinmiho hlavičku poté vytáhl dobrým zákrokem Cassar.

Po nepříliš záživné pasáži bez větších šancí Viktoria v 73. minutě zvýšila na 3:0. Mosquera v pokutovém území našel nepokrytého Šulce, který si zpracoval míč a překonal Cassara. Dvaadvacetiletý hráč vstřelil za Plzeň první soutěžní gól po návratu z hostování v Jablonci.

Západočeši dál útočili. Blízko čtvrté brance byl Kliment, jenž trefil další tyčku. Ve čtvrté minutě nastavení uzavřel skóre Kopic obloučkem po přihrávce od rovněž střídajícího hráče Traorého.

Odveta se uskuteční za týden na maltském národním stadionu v Ta' Qali.

Plzeňští, kteří v minulém předkole vyřadili kosovskou Dritu, doma v předkolech evropských pohárů protáhli šňůru bez porážky na 12 duelů. Pro Viktorii dnes ovšem nešlo o nejvyšší pohárové vítězství v historii. Západočeši už doma dvakrát vyhráli 5:0 - v roce 2012 nad Ruchem Chorzów ve 3. předkole Evropské ligy a vloni nad Helsinkami ve 2. předkole Ligy mistrů.

Postupující se v závěrečném play off o skupinu utká s vítězem souboje mezi kazachstánským Tobolem Kostanaj a severoirským Derry City. Úvodní duel Tobol doma vyhrál 1:0.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Viktoria Plzeň - Gzira United 4:0 (2:0)

Branky: 10. Bucha, 23. Durosinmi, 73. Šulc, 90.+4 Kopic. Rozhodčí: Thorarinsson - G. M. Sigurdsson, B. Sigurdsson (všichni Isl.). ŽK: Mendoza, Carlos Chabá, Ewertton (všichni Gzira). Diváci: 10.142.

Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Jirka (16. Mosquera), Bucha (76. Vlkanova), Kalvach, Cadu (76. Kopic) - Šulc (75. Traoré) - Chorý, Durosinmi (56. Kliment). Trenér: Koubek.

Gzira: Cassar - Marcelo Dias, Mentz, Romero, Carlos Chabá, Thiaguinho - Mendoza (79. Riascos), Scerri (87. Ewertton), B. Borg (90.+3 Pace) - Wilkson (77. Azizi), Essaka (46. A. Borg). Trenér: D. Abdilla.

Další výsledky: Kostanaj (Kaz.) - Derry City (Sev. Ir.) 1:0 (0:0), Struga (Sev. Mak.) - Swift Hesper (Luc.) 3:1 (2:0), Sabah (Ázerb.) - Partizan Bělehrad 2:0 (0:0), Bodö/Glimt - Pjunik Jerevan 3:0 (2:0), Omonia Nikósie - Midtjylland 1:0 (1:0), Valmiera (Lot.) - Partizani Tirana 1:2 (1:0), Sfantu Gheorghe - Aktobe (Kaz.) 1:1 (0:0), Santa Coloma (And.) - Alkmaar 0:1 (0:0), Něftči Baku - Besiktas Istanbul 1:3 (0:2), Rosenborg Trondheim - Heart of Midlothian 2:1 (2:0), Dila Gori (Gruz.) - APOEL Nikósie 0:2 (0:1), Legia Varšava - Austria Vídeň 1:2 (0:1), Hamrun (Malta) - Ferencváros Budapešť 1:6 (0:1), Farul Constanta - Flora Tallinn 3:0 (0:0), Beer Ševa - Levski Sofia 0:0, Celje (Slovin.) - Neman Grodno (Běl.) 1:0 (0:0), Arouca (Portug.) - Brann Bergen 2:1 (1:0), B36 Tórshavn (Faer. ostr.) - Rijeka (Chorv.) 1:3 (1:1), Twente Enschede - Riga FC 2:0 (1:0), Fenerbahce Istanbul - Maribor 3:1 (0:0), Club Bruggy - KÁ Akureyri (Isl.) 5:1 (4:0), Lech Poznaň - Trnava 2:1 (0:0), Demirspor - Osijek 5:1 (2:0), Aris Soluň - Dynamo Kyjev 1:0 (0:0), Hibernian (Skot.) - Lucern 3:1 (0:0), FCSB (Rum.) - Nordsjaelland 0:0, Ballkani (Kos.) - Lincoln Red Imps (Gibr.) 2:0 (0:0), Rapid Vídeň - Debrecín 0:0, Hajduk Split - PAOK Soluň 0:0.