Plzeň udolala Ballkani gólem Kalvacha. Domácí přečkali osmiminutové nastavení

21. 9. 2023 22:51
Fotbalisté Plzně zahájili premiérovou účast ve skupině Evropské konferenční ligy domácím vítězstvím 1:0 nad kosovským týmem Ballkani. O vydřené výhře favorizované Viktorie rozhodl Lukáš Kalvach v 73. minutě.
Plzeň - Tobol. Plzeňská děkovačka po zápase s Kostanají
Plzeň - Tobol. Plzeňská děkovačka po zápase s Kostanají | Foto: Tomáš Liška

Svěřenci trenéra Miroslava Koubka protáhli vítěznou sérii na 11 soutěžních zápasů, v příštím utkání skupiny C se představí za dva týdny na hřišti Astany. Kazachstánské mužstvo dnes v Záhřebu prohrálo s Dinamem 1:5.

"Zápas byl v podstatě takový, jaký jsme asi čekali. Byl o jedné brance, o málo šancích," řekl Koubek na tiskové konferenci. "Pochválím kluky za velmi dobrý fyzický výkon. Možná, že to finále mohlo být trošku lepší," přidal dvaasedmdesátiletý kouč, jenž si odbyl trenérský debut ve skupinové fázi evropského poháru.

Plzeňští, kteří v letošním 2. předkole Konferenční ligy s problémy vyřadili jiný kosovský tým Dritu, se v úvodu nedostali do tempa ani tlaku. Poprvé zahrozili až ve 29. minutě, kdy Hranáčovu dalekonosnou ránu vyrazil gólman Kolici. Jeho spoluhráči ve zbytku poločasu dobře bránili a Viktorii nepustili do větších šancí.

Krátce po změně stran plzeňský Durosinmi v šestnáctce upadl po souboji s Halilim, ale rozhodčí Sylwestrzak po kontrole u videa k nevoli domácích penaltu nenařídil, protože odhalil ofsajd nigerijského útočníka.

Západočeši se dál trápili. Když už se dostali k šestnáctce kosovských mistrů, nedokázali přesně zakončit. Také rostla frustrace domácích s některými výroky polského sudího.

Plzeňští zlomili odpor Ballkani až v 73. minutě. Volný Kalvach napřáhl zpoza šestnáctky a tečovaná rána zapadla přesně do horního růžku. Osmadvacetiletý záložník vstřelil druhý soutěžní gól v sezoně. "Byl to určitě jeden z nejhezčích gólů kariéry, moc jich nedávám. Byl to hezký gól, když se to takhle svezlo," popsal Kalvach.

Chvíli nato mohl po souhře s Durosinmim přidat pojistku střídající Traoré, ale přízemní ranou o kousek minul. V 83. minutě nevyrovnal Gripshi, který z dobré pozice zamířil těsně nad břevno. Staňkovu branku poté netrefil ani Zyba.

"Museli jsme si pořád hlídat zadní vrátka. Oni jsou v přechodu velmi nebezpeční jeden na jednoho, jsou schopní v závěru obejít a přečíslit. Smekám před našimi zadními řadami," ocenil Koubek.

Viktoria těsný náskok udržela, v aktuálním ročníku doma ani v osmém soutěžním utkání neprohrála a pošesté za sebou zvítězila. Ballkani prohrál i třetí pohárový duel s českým soupeřem, loni ve skupině Konferenční ligy dvakrát podlehl pražské Slavii.

"Jak už jsem řekl, pokud chceme pomýšlet na úspěch ve skupině, musíme vyhrávat zápasy doma. První si můžeme odškrtnout. Ale nebude to jednoduché," dodal Koubek.

Utkání 1. kola skupiny C fotbalové Evropské konferenční ligy:

Viktoria Plzeň - FC Ballkani 1:0 (0:0)

Branka: 73. Kalvach. Rozhodčí: Sylwestrzak - Heinig, Karasewicz - Malec (video, všichni Pol.). ŽK: Šulc, Chorý, Kliment, Kalvach, Koubek (trenér) - Thaqi, Kuč. Diváci: 9562.

Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Kopic, Bucha (63. Traoré), Kalvach, Cadu - Šulc (87. Vlkanova) - Chorý (69. Kliment), Durosinmi (87. Vydra). Trenér: Koubek.

Ballkani: Kolici - Halili (60. Potoku), Dellova, Jashanica - Thaqi, Zyba, Kuč, Trashi (83. Tolaj) - Hamidi (73. Kryeziu), Berisha (83. Limaj), Gripshi. Trenér: Daja.

Dinamo Záhřeb - Astana 5:1 (1:0)

Branky: 43. a 53. obě z pen. Petkovič, 58. Bulat, 85. Marin, 90.+3 Halilovič - 78. Hovhannisjan.

1. Dinamo Záhřeb 1 1 0 0 5:1 3
2. Viktoria Plzeň 1 1 0 0 1:0 3
3. Ballkani 1 0 0 1 0:1 0
4. Astana 1 0 0 1 1:5 0