Plzeň dál kosí soupeře. Ve skupině vyhrála i popáté, v Tiraně zdolala Ballkani

30. 11. 2023 20:45
Plzeňští fotbalisté porazili v pátém kole Evropské konferenční ligy kosovský tým Ballkani 1:0 a ve skupině C i popáté zvítězili, z toho počtvrté výsledkem 1:0. Utkání v Tiraně rozhodl v 81. minutě střídající Pavel Šulc. Hosté uspěli i ve výrazně pozměněné sestavě.
Děkovačka v podání plzeňských fotbalistů
Děkovačka v podání plzeňských fotbalistů | Foto: Tomáš Liška

Svěřenci trenéra Miroslava Koubka, kteří už měli před zápasem s Ballkani jistý postup do osmifinále z prvního místa, uzavřou skupinovou fázi za dva týdny doma proti Astaně. Kazachstánský celek na svém hřišti podlehl Dinamu Záhřeb 0:2.

"Je potěšitelné a pravděpodobně i nečekané, co se nám zadařilo v Konferenční lize. Vůbec ne s lehkými soupeři, každý to vidí," řekl Koubek v rozhovoru pro klubový web.

Dvaasedmdesátiletý kouč udělal v zahajovací jedenáctce hned sedm změn od sobotního ligového duelu v Hradci Králové (1:1). Chorého, který nemohl nastoupit kvůli třem žlutým kartám, v útoku nahradil Kliment. Od začátku dostali šanci také brankář Baier a obránce Paluska. V průběhu druhé půle se dostal do hry i třetí osmnáctiletý fotbalista útočník Hašek.

Na albánském Národním stadionu, kam bylo utkání přesunuto kvůli špatné hrací ploše v Prištině, si první větší šanci ve 14. minutě vypracoval Ballkani. Míč z brankové čáry ale stihnul vyhlavičkovat stoper Hranáč.

Na druhé straně Kliment z voleje zamířil jen doprostřed branky. Ve 36. minutě hosty podržel Baier proti Karricově střele. V závěru první půle Kliment zblízka minul při přihrávce Mosquery, jenž z přímého kopu nepřekonal Koliciho.

Brankář Ballkani předvedl dobrý zákrok i na začátku druhé půle, kdy vyrazil Kalvachovu ránu. Hosté začali mít čím dál tím větší převahu a Bucha z dobré pozice vypálil nad břevno.

Západočeši v 81. minutě skórovali i díky zaváhání Koliciho. Gólman úřadujících kosovských mistrů po rohu zmateně vyběhl jen k chumlu spoluhráčů a volný Šulc hlavou zamířil do odkryté branky. "Víme, že takhle umí udeřit, někde se tam schová. Je na tom dobře pohybově, má dobrý výskok a pokud ho tam soupeř nechá, je schopný takto překvapit," podotkl Koubek.

Chvíli nato mohli přidat pojistku Kalvach, ale z dálky zamířil o kousek vedle. Viktoria v závěru těsný náskok udržela a proti Ballkani zopakovala výsledek ze zářijového domácího střetnutí.

"Dneska to bylo kolektivní dílo. Já si cením poznatku, že to dokážeme sehrát i s hráči, kteří nemohou logicky být v optimální herní kondici, když tolik nenastupují," pochvaloval si Koubek.

Plzeňští v tomto ročníku Konferenční ligy včetně kvalifikace udrželi neporazitelnost a podesáté za sebou zvítězili. Česká mužstva neprohrála ani šesté pohárové utkání s kosovskými soupeři.

FC Ballkani - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 81. Šulc. Rozhodčí: Barbu - Marica, Bucsi - Hategan (video, všichni Rum.). ŽK: Manaj, Halili - Dweh.

Ballkani: Kolici - A. Thaqi, Jashanica, Dellova, Halili - Zyba, Kuč, Trashi (89. Dulaj) - Gripshi, Berisha (89. Ismajlgeci), Karrica (70. Manaj). Trenér: Daja.

Plzeň: Baier - Paluska, Hranáč, Dweh - Holík (78. Řezník), Kalvach, Bucha (90.+2 Hejda), Mosquera - Sýkora (61. Hašek), Vlkanova (61. Šulc) - Kliment (61. Traoré). Trenér: Koubek.

1. Viktoria Plzeň 4 4 0 0 5:1 12
2. Dinamo Záhřeb 5 2 0 3 7:5 6
3. Ballkani 4 1 1 2 3:3 4
4. Astana 5 1 1 3 4:10 4