Ajax přežil divočinu v Norsku, v osmifinále Evropské konferenční ligy je i Záhřeb

22. 2. 2024 21:29
Fotbalisté Dinama Záhřeb remizovali v Evropské konferenční lize doma 1:1 s Betisem Sevilla a v součtu s výhrou 1:0 z úvodního zápasu postoupili do osmifinále. Úvodní kolo vyřazovací fáze zvládl i Servette Ženeva díky dnešním vítězství 1:0 na hřišti bulharských šampionů Ludogorce Razgrad.
Brian Brobbey z Ajaxu faulován Bredem Moem
Brian Brobbey z Ajaxu faulován Bredem Moem | Foto: Reuters

V souboji dvou týmů, které vyřadila Sparta z Evropské ligy, se Betis ujal vedení v 38. minutě po Bakambuově gólové patičce. Konžský útočník se po zimním příchodu do klubu prosadil hned při svém debutu v základní sestavě. Jeho týmu to ale na postup nestačilo, v 59. minutě srovnal po kombinační akci Kaneko.

Český fotbalový brankář Vítězslav Jaroš pomohl Štýrskému Hradci k vítězství 1:0 na hřišti Slovanu Bratislava a postupu do osmifinále. Za slovenské šampiony nastoupil záložník Jaromír Zmrhal.

Štýrský Hradec měl z prvního duelu náskok 4:1, který dnes ještě navýšil. Domácí kapitán Kucka sice nastřelil v první půli břevno, skóroval ale až v 52. minutě na druhé straně Biereth. Slovan dohrával závěr bez vyloučeného Blackmana. Jaroš, jenž v rakouském celku hostuje z Liverpoolu, si po lednovém příchodu připsal druhé čisté konto.

V základní sestavě byl i útočník Tomáš Pekhart, jeho Legia Varšava ale ani doma nestačila na Molde a po dnešní porážce 0:3 stejně jako Slovan nepřešla přes úvodní kolo vyřazovací fáze.

Jedinou branku dvojzápasu Ludogorec - Servette vstřelil v šesté minutě odvety Cognat. Razgrad ve skupině zvítězil ve všech třech domácích utkáních, dnes ale tuto bilanci nepotvrdil. Servette, který byl na podzim jedním ze soupeřů Slavie v Evropské lize, prošel v evropských pohárech do osmifinále po 22 letech. Naposledy se mu to povedlo v tehdejším Poháru UEFA.

Ajax Amsterodam po divokém průběhu zvítězil 2:1 po prodloužení na hřišti Bodö/Glimt. Ajax vedl od 34. minuty po zásahu kapitána Berghuise, jenž se prosadil i před týdnem při remíze 2:2. Krátce po změně stran byl vyloučen Šutalo, poměr sil ale vyrovnal v 66. minutě po druhé žluté kartě domácího Grönbaeka. V 83. minutě srovnal střelou o tyč Berg.

Norští šampioni měli v utkání velký tlak, třikrát trefili břevno a neproměnili řadu vyložených šancí. Nakonec na to doplatili, protože ve 114. minutě rozhodl po rohu Taylor.

Los osmifinále je na programu v pátek od 13:00. V osudí bude i Plzeň, která na podzim vyhrála svou skupinu a prošla přímo mezi 16 nejlepších celků.

Odvetná utkání 2. kola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Ludogorec Razgrad - Servette Ženeva 0:1 (0:1). Branka: 6. Cognat. První zápas 0:0, postoupil Servette.

Dinamo Záhřeb - Betis Sevilla 1:1 (0:1). Branky: 59. Kaneko - 38. Bakambu. První zápas 1:0, postoupilo Dinamo.

Bodö/Glimt - Ajax Amsterodam 1:2 po prodl. (1:1, 0:1). Branky: 83. Berg - 34. Berghuis, 114. Taylor. ČK: 66. Grönbaek - 48. Šutalo. První zápas 2:2, postoupil Ajax.

Slovan Bratislava - Sturm Štýrský Hradec 0:1 (0:0). Branka: 52. Biereth. ČK: 90.+3 Blackman (Slovan). První zápas 1:4, postoupil Štýrský Hradec.

Eintracht Frankfurt - Saint-Gilloise 1:2 (0:0). Branky: 88. Dina Ebimbe - 47. Puertas, 80. Eckert Ayensa. První zápas 2:2, postoupil Saint-Gilloise.

Ferencváros Budapešť - Olympiakos Pireus 0:1 (0:1). Branka: 45. El Kábí z pen. První zápas 0:1, postoupil Olympiakos.

Legia Varšava - Molde 0:3 (0:2). Branky: 2. a 67. Gulbrandsen, 20. Hestad. První zápas 2:3, postoupilo Molde.