Tenhle účet někdo zaplatí. Turci předvedli pátý nejhorší výkon v historii Eura

ČTK ČTK
21. 6. 2021 9:16
Pod palbou kritiky se ocitli turečtí fotbalisté i trenér Senol Günes po vyřazení v základní skupině mistrovství Evropy. Na turnaji prohráli svůj poslední zápas se Švýcarskem (1:3) a nezískali ani bod. Přestože kouč označil výkony týmu za nepřijatelné, o rezignaci neuvažuje.
Mert Muldur v zápase se Švýcarskem
Mert Muldur v zápase se Švýcarskem | Foto: Reuters

"Tenhle mladý tým je budoucností tureckého fotbalu, ale všichni si uvědomujeme, že takový výsledek je nepřijatelný. Odpovědnost beru na sebe," řekl na tiskové konferenci Günes.

O rezignaci však devětašedesátiletý kouč neuvažuje. "Účet za tohle selhání se bude muset zaplatit, ale zodpovědní jsme všichni. Hráči, trenérský tým, ale také management nebo média. Před turnajem se čekalo, že budeme hrát finále a teď jsme zase tvrdě kritizováni. Byla to pro nás velká zkouška, ale občas vám taková selhání dát víc než úspěch," dodal Günes.

Turecko na turnaji dalo jen jednu branku právě v posledním zápase se Švýcarskem. Jinak prohrálo s Walesem 0:2 a Itálií 0:3. Stejně jako na šampionátu v roce 1996 nezískalo ani bod a se skóre 1:8 předvedlo v základní skupině pátý nejhorší výkon v historii Eura.

"Byli jsme jasnými favority na postup do další fáze, ale místo toho jsme nejhorším týmem celého turnaje," citovala agentura Reuters bývalého reprezentanta Nihata Kahveciho, podle kterého tým na šampionátu nic neukázal.

"Nejde o rozhodnutí, která Günes udělal, ale také o to, jak hráči působili. Byli zcela bez emocí. Na hřišti spolu nemluvili, a když dostali gól, ani nebyli naštvaní," uvedl Kahveci.

Günes před 19 lety dovedl tureckou reprezentaci k třetímu místu na mistrovství světa a příznivci byli i povzbuzení březnovou kvalifikací na MS 2022, v níž Turci porazili i Nizozemsko (4:2). Nyní však čelí kritice ze všech stran.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.

Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura. Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy