Tajemství islandského zázraku. Ani elfové, ani síla vulkánů, ale tvrdá dřina a investice do hal

Silvie Housková
2. 7. 2016 12:00
Z podceňovaného islandského týmu se po výhře nad Anglií stal na Euru 2016 respektovaný soupeř. Tajemství úspěchu islandských fotbalistů je ve tvrdé dřině, ale také v investicích do fotbalových hal a profesionálních trenérů. Důležitá je i podpora fanoušků. Svému týmu přiletělo do Francie fandit necelých 10 procent islandské populace.
Island zažívá svoji fotbalovou pohádku, v semifinále Eura vyzve domácí Francii.
Island zažívá svoji fotbalovou pohádku, v semifinále Eura vyzve domácí Francii. | Foto: Reuters

Paříž - Když se Anglie dozvěděla, že do vyřazovacích bojů na Euru nastoupí proti Islandu, klid z ní jen čišel. Komentátoři na rádiu BBC vtipkovali, že velká část Islanďanů věří v elfy a o herní taktice se moc řečí nevedlo. O to větší vystřízlivění však fanouškům Anglie islandští fotbalisté připravili.

V osmifinále porazil Island Anglii 2:1 a z Kolbeinna Sigthorssona, který vstřelil rozhodující gól se stal národní hrdina.

V neděli ve 21 hodin se utká Island s hostitelem šampionátu Francií. Ta už ale nejspíše přípravy nepodcení. "Myslím, že po výsledku s Anglií už nás nikdo podceňovat nebude," řekl islandský záložník Birkir Bjarnason.

Po výkonech na letošním evropském šampionátu se tiskového mluvčího islandského týmu Omara Smarasona údajně všichni neustále ptají, v čem je tajemství islandského úspěchu. Odpověď je podle něj jednoduchá: tvrdá práce a žádné lajdáctví a nedbalosti.

Jeden ze dvou trenérů týmu, zkušený Švéd Lars Lagerback například uvedl, že musel několik hráčů okřiknout, když v eufórii po zápase s Anglií přišli pozdě k večeři.

"Obvykle jsme flexibilní, ale toto byl jeden z těch detailu, který musí být vyřešen. Řekl jsem jim: Nemyslete si, že jste už na vrcholu, jen proto, že jste porazili Anglii - dodržujte pravidla," uvedl pro francouzskou agenturu AFP Lagerback. Ten dosud vedl tým s Heimirem Hallgrimssonem, který při tom stále pracuje na poloviční úvazek jako zubař.

Po mistrovství Evropy už ale Hallgrimsson družstvo převezme a Lagerback, který před příchodem na Island pozvedl švédskou reprezentaci a trénoval Nigérii pro světový šampionát v roce 2010, skončí. Podle Hallgrimssona je přínos Lagerbacka neocenitelný.

Dlouho islandský tým profesionálního trenéra totiž vůbec neměl. Postupné zlepšování islandského týmu až k dnešku je podle mnohých výsledkem rozhodnutí Islandské národní fotbalové asociace. Ta před patnácti lety začala investovat do fotbalových hal a do kvalitních trenérů.

V zemi vzniklo hned několik dómů, ve kterých je možné trénovat i ve špatném islandském počasí po celý rok. Malým fotbalovým hráčům už se v zemi začalo říkat "halové děti". Lidé, kteří je nyní na Islandu trénují už ale dávno nejsou amatéři. Mají A nebo B licenci od UEFA.

Na mistrovství Evropy se Island už málem kvalifikoval v roce 2014, v play off ale podlehl Chorvatsku. Účast ve Francii si proto o to více užívá. Na zápasy svých hrdinů se do Francie přiletělo, nebo ještě přiletí podívat dohromady necelých 10 procent celé islandské populace. Tedy asi 32 tisíc fanoušků.

Ze skupiny Island postoupil po remízách s Portugalskem a Maďarskem a po vítězství s Rakouskem. Zápasy svého týmu si ale nenechává ujít ani fanouškové doma. Například zápas s Maďarskem sledovalo na Iceland TV údajně neuvěřitelných 98,6 procent populace.

 

Právě se děje

Další zprávy