Horor, krutost, zpropadení Portugalci. Fotbal není spravedlivý sport, píší Francouzi

ČTK Sport ČTK, Sport
11. 7. 2016 10:53
Velkou smůlu měli fotbalisté Francie ve finále evropského šampionátu podle místního tisku. Média přesto výběru Didiera Deschampse děkují za téměř dokonalý turnaj.
Smutný Paul Pogba po finále Eura.
Smutný Paul Pogba po finále Eura. | Foto: Reuters

Paříž - Zklamání zavládlo ve francouzském tisku po porážce fotbalistů ve finále mistrovství Evropy. Šampiony se stali Portugalci, kteří v neděli večer zdolali domácí Francii 1:0 po prodloužení.

Smolné finále se jeví tématem číslo jedna i na internetových stránkách politicky zaměřených deníků. V titulcích udávají tón výrazy jako "horor", "krutost" a "zklamání", nechybí však ani poděkování francouzské reprezentaci za "téměř dokonalý" turnaj. "Finále se nehraje, finále se vyhrává," připomněl sousedům list La Libre Belgique.

"Fotbal je jen sport, ale určitě to není sport spravedlivý," míní Le Monde. Připouští nicméně, že v portugalském vítězství byla jak nespravedlnost, tak i spravedlnost.

Na jedné straně si Portugalsko už dlouho trofej zasluhovalo kvůli fotbalové kultuře, národní vášni pro fotbal a talentu svých hráčů. Nespravedlnost spočívá v tom, že Francie si titul na domácí půdě přinejmenším zasloužila také, ale svůj díl štěstí vyčerpala v předchozím utkání proti Německu, stejně jako fyzické síly.

Přesto se ve finále zdálo, že jen hráči v modrém mají chuť hrát - koneckonců portugalští šampioni na ME vedli jen po 73 ze 720 minut strávených na trávníku. Turnaj se podle deníku sotva zapíše do análů svou kvalitou, nicméně Portugalsko navždy zůstane evropským šampionem roku 2016 a Francie smolným finalistou.

"Francie je K.O., zpropadené Portugalsko," ulevuje si v titulku Libération, nicméně oceňuje, že soudržný portugalský tým dokázal i bez své hvězdy Cristiana Ronalda, zraněného hned v úvodu utkání, odolat modrému náporu a nakonec v prodloužení skórovat.

Fotbal je sport, který se hraje týmově, a vítězství obstarali Portugalsku řadoví vojáci, míní list a dodává, že za portugalský přínos fotbalu není jeden titul přehnaná cena.

L'Équipe poznamenává, že podle předem napsaného scénáře měl francouzský tým po evropském a světovém titulu v letech 1984 a 1998 vyhrát doma i další trofej. Ale pohádka nedopadla dobře, jakkoli modrý tým byl téměř dokonalý a vítězství bylo velice blízko. Portugalci i přes rychlé vyřazení zraněného Ronalda odolali a uštědřili krutou porážku Francouzům, kteří po Éderově dělové ráně mezi tyče dopadli z oblak na zem.

"Nový portugalský národní hrdina by bezpochyby vůbec nehrál, kdyby se Ronaldo nezranil," podotkl list. Připomněl také, že Portugalsko neporazilo francouzský tým od roku 1975, tedy dlouhých 41 let, a deset posledních zápasů prohrálo - než tuto sérii v nejlepší chvíli přerušilo.

 

Právě se děje

Další zprávy